• BIST 89.553
 • Altın 351,366
 • Dolar 6,7005
 • Euro 7,2349
 • Bartın 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • Bolu 8 °C
 • Kastamonu 7 °C
 • Zonguldak 9 °C
 • Karabük 9 °C
 • İlçe ve belde belediye başkanları da maaşlarını bağışladılar
 • Akın, halkı tedbirlere uymaya davet etti
 • Ücretli öğretmenleri korona virüsü vurdu
 • İlçe ve belde belediye başkanları da maaşlarını bağışladılar
 • Akın, halkı tedbirlere uymaya davet etti
 • Ücretli öğretmenleri korona virüsü vurdu

‘2019 bütçesinde en büyük pay ulaşım ve eğitime ayrıldı’

İl Genel Meclisi Mart Ayı Toplantılarının 5. birleşimine katılan Vali Sinan Güner, 2019 yılı faaliyet raporunu sundu.
‘2019 bütçesinde en büyük pay ulaşım ve eğitime ayrıldı’

İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirilen 5.birleşime katılan Vali Sinan Güner, 2019 yılı faaliyet raporunu sundu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Dursun, 5302 sayılı özel idare kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda özel idarenin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların yanında yine yasa gereği bazı aylara özel önemli gündemlerin olduğunu hatırlattı. Dursun, 5302 sayılı özel idare kanunu gereği her ayın ilk haftasında başlayan ve 5 gün süren toplantılarda özel idarenin iş ve işlemlerinin yürütülebilmesi için alınması gereken kararların yanında Ocak ayında Denetim Komisyonuna üye seçiminin yapıldığını, Mart ayında ise bir önceki yılın faaliyet raporunun Vali tarafından meclise sunulduğunu, Nisan ayında meclis üyeleri arasından gizli oyla organ seçimlerinin yapıldığını,  Mayıs ayında da bir önceki yıla ait kesin hesabın mecliste görüşülerek karara bağlandığını, Kasım ayında ise diğer aylardan farkı olarak 20 gün sürdüğünü ve bu süre içerisinde meclis çalışmalarıyla bir sonraki yılın çalışma ve yatırım programı ile bütçesinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Mecliste onaylanan tüm programlara sahip çıkacağız

Dursun, Mahalli İdareler Seçimleri ile 2019 yılının Nisan ayında göreve gelen 7. dönem meclisinin geride bıraktığı 11 aylık süreyi de değerlendirerek; bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını, bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını, o nedenle 7. dönem meclisinin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan mecliste onaylanan tüm programlara sahip çıkacaklarını ifade etti.  

img_2845.jpg

Çok önemli katkı sağladı

2019 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Vali Sinan Güner, ise şunları ifade etti: “2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 15 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür etmek istiyorum.

6-002.jpg

170 adet faaliyet gerçekleştirildi

Tahmini 47.000.000,00 TL olarak belirlenmiş olan 2019 yılı bütçesi yatırımlara ayrılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %45’tir. Ayrıca 2019 bütçesi içerisinde en büyük pay yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayrıldı. Bu kapsamda 2019 yılı İdaremiz özkaynağı 46.984.252,77 TL gelir gerçekleşerek % 99,96’lara ulaştı. Dış kaynak ise 68.735.602,84 TL olarak iç ve dış kaynak toplamı 115.719.855,61 TL. Ayrıca İl Özel İdaremizin 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 184 adet faaliyetimiz bulunmaktadır. Hedeflenen bu projelerden; 170 adet faaliyet (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş,  14 adet faaliyet ise; İptal edilmesi, tasfiye talepleri, talep bulunmaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından alınan izin ve onayların süre gecikmeleri sebebiyle tamamlanamamıştır. Sonuç olarak özetle Başkan, İ l Özel İdaremizce toplam 184 adet proje hedeflenmiş, 170 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 14 adedi ise tamamlanamamıştır. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı % 93,16, gerçekleşemeyen proje oranı ise % 6,84 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca; 44 adet dış kaynak projemizden 3 tanesi Bakanlıklar veya diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan kaynak ile yapılmış, 41 adedi çeşitli nedenlerle yapılamamıştır.”

img_2845-001.jpg

Raporun yeterliliği oylandı

Vali Güner’in sunumunun ardından Başkan Dursun,  5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun İl Genel Meclisinin Görev ve Yetkileri Başlıklı 10’uncu maddesi gereği 2019 Mali Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliğinin oylanacağını söyledi. Dursun, bütçe ile tahsis edilmiş kaynaklar ile dış kaynaktan aktarılan ödeneklerle tahsis edilmiş kaynakların, planlanmış amaçlar doğrultusunda ve iyi mali yönetim ilkelerine uygun olarak etkin, ekonomik, verimli bir şekilde kullanılması gerektiğine değinerek, “2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum” dedi.

3-004.jpg

Yürekten teşekkür ediyoruz

Devamında faaliyet raporunu sunumunu yapan Vali Güner’e teşekkür eden Başkan Dursun, “Ayrıca 2019 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerin hayata geçirilmesinde ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere İl Genel Meclis Üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Devam eden Meclis toplantısında Genel Sekreter Metin Çetin ve birim müdürlerinin sunumlarının ardından Başkan Dursun, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu ‘İl Özel İdaremizin 2019 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir’ dedi. Toplantı sonunda Başkan Dursun, bir sonraki meclisin 01.04.2020 Çarşamba günü saat 15.00’ da gerçekleştirileceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535