• BIST 4.811,45
 • Altın 1211.439
 • Dolar 19.1089
 • Euro 20.7157
 • Bartın 7 °C
 • Ankara 6 °C
 • Bolu 3 °C
 • Kastamonu 6 °C
 • Zonguldak 6 °C
 • Karabük 5 °C
 • Kızılay Toplumun Anası Kadınlarımızın Yanında
 • “Yaraları Birlikte Sarıyoruz”
 • Ekipler Canla Başla Çalışıyor
 • Kızılay Toplumun Anası Kadınlarımızın Yanında
 • “Yaraları Birlikte Sarıyoruz”
 • Ekipler Canla Başla Çalışıyor

Bartın’da 1 Mayıs yürüyüş ve mitingle kutlanacak

İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Bartın’da düzenlenecek olan yürüyüş ve mitingle kutlanacak.
Bartın’da 1 Mayıs yürüyüş ve mitingle kutlanacak

Genel Maden İşcileri Sendikası(GMİS), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(EĞİTİM SEN), Türkiye Yol-Yapı-İnşaat İşçileri Sendikası(YOL İŞ), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES), Belediye İş Sendikası, Büro Emekçileri Sendikası(BES) ve Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası(ESM) sendikaları ortaklaşa Eğitim-Sen Binasında 1 Mayıs ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirerek, halkı 1 Mayıs'a çağırdı. 1 Mayıs Emekçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Düzenleme Kurulu adına basın açıklamasını GİMİS Amasra Başkanı Ertan Kaya gerçekleştirdi.  Kaya; “1 Mayıs’ta özgürlük, laiklik ve demokrasi için sömürüye, işten atılmalara, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına ve yoksulluğa karşı susmuyoruz. Kemerköprü Meydanı’nda saat 11.00’da toplanıyoruz.  Biz, emek ve meslek örgütleri olarak, özgürlük, eşitlik talepleri ile alanlara çıkacağımız yeni 1 Mayısa hazırlanıyoruz.  Türkiye’de 1 Mayıs 1912 den itibaren tüm engellemelere rağmen “birlik mücadele ve dayanışma günü” olarak zorlu koşullarda bile olsa kutlanmaktadır” dedi.

Omuz omuza alanlarda olacağız

Toplumsak muhalefete karşı büyük bir baskıya rağmen kutlamalar yapıldığını belirten Kaya; “1 Mayıs 2017 kutlamaları, işsizlik ve yoksulluğun kalıcılaştığı, ekonomik krizin olumsuz etkisinin, resmi rakamlarda bile gizlenemeyecek bir düzeye ulaştığı, OHAL koşulları altında gerçekleşen ve sonucu şaibeli olan referandum sonrası siyasal iktidarın toplumsal muhalefete karşı giderek artan baskı ve şiddetinin kuşatmasında gerçekleşmektedir. Bütün bu durum ortadayken, toplumsal tepkilerin ve muhalefetin artması kaçınılmazdır. Sermaye ve işbirlikçisi hükümeti bu tepkileri sindirmek ve bastırmak adına, kendisine yönelik her türlü demokratik muhalefeti, darbecilik olarak adlandırmakta, demokratik talepleri susturmak için, darbe dönemlerini aratmayacak uygulamaları hayata geçirmeyi bir sorun olarak görmemektedir. Siyasal iktidar, emekten ve demokrasiden yana muhalefete karşı, baskı, yasak ve tutuklamaları artırarak devam ettirmektedir. Toplumun bilgilenme hakkının ve düşünce özgürlüğünün önüne konulan engeller kaygı vericidir ” diye konuştu.

Sosyal devletten vazgeçmeyeceğimizi bildiriyoruz

Kaya; “Biz emek ve meslek örgütleri olarak, emeğin haklarının yok edilmeye çalışıldığı, ülkenin bir sivil diktaya doğru yöneldiği bir süreçte, yoksulluğa, eşitsizliğe, hak ve özgürlüklerimizin gasp edilmesine, haksız hukuksuz bir şekilde çalışanların meslekten ihraç edilmesine ve doğal kaynaklarımızın tahrip edilmesine karşı sesimize yükseltiyoruz. 1 Mayıs 1977 katliamında kaybettiklerimizin anısına, işçi sınıfına, birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak yeniden kazandırmamızda, bizimle birlikte kararlı bir mücadele veren, sınıf dostlarımızla, emek ve emekten yana olanlarla yeniden yan yana, omuz omuza alanlarda olacağız  Biz sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi istiyoruz. Özgürlükçü, laik, eşitlikçi sivil demokratik bir anayasa ve yasalar istiyoruz. Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için sesimizi yükseltiyor, demokrasiden ve sosyal devletten vazgeçmeyeceğimizi bildiriyoruz” dedi.

1 Mayıs açlığa, yoksulluğa, işsizliğe karşı emeğin haykırışı olacak

Taleplerini de sırlayan Kaya; “Bir kez daha hükümete sesleniyoruz. 1 Mayıs 1977'de kaybettiklerimizin faillerinin bulunmasını, adalet önüne çıkarılmasını, işsizliğin önlenmesini, kiralık işçilik düzenlemesinden vazgeçilmesini, kıdem tazminatı hakkımıza dokunulmamasını, işsizlik Sigortası Fonu'nun işsizler için daha etkin kullanılmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini, sağlık ve sigorta haklarımızdaki mağduriyetin giderilmesini, asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesini, özelleştirmelerin durdurulmasını, sosyal devletin daha etkin olmasını,  emekçilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz. Bu 1 Mayıs kapitalist sistemin yarattığı, ekolojik tahribata, açlığa, yoksulluğa, işsizliğe karşı emeğin haykırışı olacaktır. 1 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00’da Bartın Kemer Köprü Meydanında toplanıp, Cumhuriyet Meydanında yapılacak olan etkinliklerle mitingimiz devam edecektir. Mitingimize tüm emekçiler ve halkımızı gücümüze güç katmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535