• BIST 2.394,83
 • Altın 928.033
 • Dolar 15.91
 • Euro 16.7666
 • Bartın 13 °C
 • Ankara 13 °C
 • Bolu 9 °C
 • Kastamonu 9 °C
 • Zonguldak 15 °C
 • Karabük 13 °C
 • Öğretmen ve Öğrencilerin Maske Takma Zorunluluğu Kalktı
 • "Hakkını Helal Et Rıza Başkan"
 • Başkan Müjdeyi Verdi
 • Öğretmen ve Öğrencilerin Maske Takma Zorunluluğu Kalktı
 • "Hakkını Helal Et Rıza Başkan"
 • Başkan Müjdeyi Verdi

Bartın’da artık tüm vakalar delta!

Dünya ve ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısında artış yaşanıyor.
Bartın’da artık tüm vakalar delta!

Dünya ve ülke genelinde olduğu gibi Bartın’da da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vaka sayısında artış yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre bir önceki hafta her 100 bin kişide vaka sayısı 14,43 olarak gösterilen Bartın’da 17-23 Temmuz haftasında bu sayı 21,61’e yükseldi. Üstelik bunların tamamına yakını bulaşıcılığı daha yüksek olan Delta varyantı olan virüs. Uzmanlar Kurban Bayramı’ndaki seyahat hareketliliğinin pandemi üzerindeki olumsuz etkisinin gelecek hafta açıklanacak yeni verilerle daha iyi gözlemlenebileceğini belirtirken, 24 Temmuz Cumartesi gününden bu yana ilimizde tespit edilen delta varyantlı Covid-19 vaka sayısının şimdiden 70’i geçtiği, yüzlerce kişinin de temaslı olarak karantinaya alındığı öğrenildi. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, çarşıda-pazarda sosyal mesafeye dikkat etmeksizin biraraya gelen kalabalıklar ya da sanki virüs yokmuşçasına maskesiz gezenlerin olması duyarlı herkesin tepkisini çekiyor. Aşılamanın virüs ile mücadeledeki önemine değinen yetkililer, her ne kadar kısıtlama ve kapanmalardan yana olmadıklarını ısrarla belirtseler de vaka sayısındaki artışın önüne geçilememesi durumunda kaçınılmaz olarak yeni yasak ve kısıtlamaların söz konusu olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Vaka sayısı yurt genelinde arttı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 17-23 Temmuz tarihlerine ilişkin Türkiye genelinde her 100 bin kişide görülen Covid-19 vakalarının illere göre dağılımını açıkladı. Yeni tabloda Türkiye’nin tamamında vaka sayılarının hızla yükseldiği gözlemlendi. Ülkemizde en çok nüfusu barındıran 3 büyük şehirdeki durumda bunun göstergesi oldu. 10-17 Temmuz verilerine göre 100 binde görülen Covid-19 vaka sayısı 75,12 olan İstanbul’da yeni rakam 88,19’a, 57,95 olan Ankara'da 69,13’e, 24,46 olan İzmir’de ise 33,43’e yükseldi.

En etkili silah aşı!

“Salgını kontrol altında tutma gücümüzü zora sokmayalım. Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız” diyerek vatandaşları aşılarını yaptırmaya davet eden Bakan Koca, son bir haftada vaka sayısı en çok artan iller arasında Siirt’in 100 bin kişide 748,39’luk vaka ile başı çektiğini belirtirken bu ili sırasıyla Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır’ın izlediğini duyurdu. Bakan Koca, “Vaka sayılarındaki artış ve aşılanma oranı arasında ilişki var. Aşı olup tedbirlere uyun” sözleriyle de aşının pandemiyi bitirebilecek en etkili çare olduğuna dikkat çekti.

Bartın da yükselişten nasibini aldı

Vaka sayısındaki yükselişten Bartın da nasibini aldı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; 10-16 tarihleri arasında illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 14,43 olan ve Bartın’da 17-23 Temmuz tarihlerinde ise her 100 bin kişide 21,61 Covid-19 vakası tespit edildi. Bu da ilimizin nüfusu 200 bin olarak düşünüldüğünde yaklaşık olarak 43 vakaya denk geliyor. Rakamsal olarak çok az gibi görünse de kısıtlamaların kalktığı ve yaz aylarının verdiği rehavetle bireylerin yüz yüze yakınlaşmalarının arttığı bu dönemde küçük bir kıvılcımın nasıl büyük bir yangına dönüşebileceği herkesin malumu. Üstelik son zamanlarda Bartın’da tespit edilen tüm vakalar Delta varyantı.

Sanki pandemi yok!

Ancak bu durum ya bilinmiyor, ya da bilinmek istenmiyor. Çünkü, sünnetler, nişanlar, nikahlar ve düğünler bir yana tüm uyarılara rağmen Kurban Bayramı’nda da yine kalabalık bayramlaşmalar, sahil şeritleri başta olmak üzere sanki pandemi yokmuşçasına yakınlaşmalar ve maskesiz gezinmeler herkesin malumu. Evet, herkes özgürlüklerden yana, evlerde sıkıldık, maskelerle nefes almakta zorlanıyoruz ama önce sağlık. Kaldı ki bireysel sağlığımız yerinde olmadığında toplumsal sağlık için de tehdit oluşturduğumuzu özellikle böyle bir pandemi döneminde daha iyi anlayıp ona göre davranmamız gerekiyor.

Yasak ve kısıtlamalar yeniden gelebilir!

Tüm sağlık uzmanları vatandaşları maske, mesafe ve hijyen konusunda bir kez daha uyarırken, vaka sayısındaki artışın önüne geçilememesi durumunda kaçınılmaz olarak yeniden yasak ve kısıtlamaların gündeme gelebileceğini ifade ediyorlar. Üstelik bu durum son günlerde Ankara’da da oldukça yüksek sesle ifade edilir bir hal aldı. Kimileri, aşının önemine dikkat çekerek aşı yaptırmayanlara yönelik bir takım yasak ve kısıtlamaların gündeme gelebileceğini belirtirken, kimileri de daha da hızlı bir vaka artışı ile karşılaşılması durumunda hafta sonlarından geceden sabaha kadar olan süreçler için yeniden kısıtlamaların konulabileceğini konuşuyor.

Herkes üzerine düşeni yapmalı

Sağlık Bakanlığının verileri ışığında ülkemizde hala 20 milyonun üzerinde kişinin 1. doz aşısını dahi yaptırmadığı düşünüldüğünde bu söylemlerin ne derece yerinde oldu da ayrı bir gerçek. Onun için herkes pandemi ile mücadelede üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Getirmeli ki, yaklaşık olarak 1,5 yıldır pandemi nedeniyle gece gündüz demeden emek sarf eden başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm görevlilerin emekleri boşa gitmesin. Üstelik bu süreçte biz vatandaşlara düşen görev ise belki de en basiti. Kurallara uyup zamanı geldiğinde aşılarımızı olmak... Çünkü aşılama oranımız yükseldiğinde toplumsal bağışıklık gelişecek ve şimdilerde şikayetçi olduğumuz tüm yasak ve kısıtlamalardan hep birlikte kurtulacağız.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535