• BIST 1.467
 • Altın 437,779
 • Dolar 7,3775
 • Euro 8,9266
 • Bartın 9 °C
 • Ankara 6 °C
 • Bolu -1 °C
 • Kastamonu 8 °C
 • Zonguldak 5 °C
 • Karabük 7 °C
 • Zonguldaklı Mesut Özil Fenerbahçe’de
 • Kanuni’nin kule montajı Filyos Limanı’nda devam ediyor
 • 200 milyon fide üretilecek
 • Zonguldaklı Mesut Özil Fenerbahçe’de
 • Kanuni’nin kule montajı Filyos Limanı’nda devam ediyor
 • 200 milyon fide üretilecek

“Büyük eşitliksizliklere yol açacak”

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Avukatlık Kanunu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
“Büyük eşitliksizliklere yol açacak”

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, birkaç haftadır ülke gündemini meşgul eden ve 5 günlük Komisyon görüşmelerinin ardından Genel Kurul'da da AKP'li ve MHP'li milletvekillerinin evet oylarıyla kabul edilen "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" hakkında tespitlerde bulundu, görüşlerini sundu. Gerek "çoklu baro" sisteminin, gerekse "temsilde adalet" diye anlatılmaya çalışılan ancak büyük eşitliksizliklere yol açacak düzenin sakıncalarını aktardı.

Savunmanın durdurulamayacağını hep birlikte gösterdik

28 maddeden oluşan Teklif'in, Genel Kurul'daki 3 günün sonunda, ülkedeki tüm baro başkanlarının haklı itirazlarına ve "hep birlikte yeni bir teklif hazırlayalım" önerilerine rağmen AKP'li ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğinin altını çizen Bankoğlu, konuyla alakalı şunları söyledi: "Milletvekilleri, özellikle de hukukçu milletvekilleri olarak Komisyon'daki ve Genel Kurul'daki görevlerimizi yerine getirirken baro başkanlarımız ve avukatlarımızla da daima dayanışma içerisindeydik. Önce Meclis Çankaya Kapı'da, ardından Kuğulu Park'ta CHP'li milletvekilleri olarak avukat meslektaşlarımla yan yanaydık. Savunmanın susturulamayacağını, savunmanın durdurulamayacağını hep birlikte kalarak gösterdik."

Utanma, öfke, acı, umutsuzluk, tüm yurttaşların ne yazık ki, olağan duygusu hâline geldi

Bankoğlu, konuşmasına, şunları söyledi: "Kamu kurumunda görev yapan bir müdürün, kadın memuru elle taciz etmesi, Yargıtay tarafından "babacan tavır" olarak nitelendirildi. Yine, 3,5 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen şahıs, sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler sonrasında ancak tutuklanabildi. Ne zaman ki gençler, üniversite sınavının hemen öncesinde, duygularını canlı canlı ifade ettiler; bu acı deneyim, İktidar'a "intikam yemini" ettirdi. Ve ardından Cumhurbaşkanı'nın deyimiyle "Next Filiz" ile sosyal medya mecralarını kapatmaya yönelik çalışma başlattı AKP. Bu gençlik, YouTube'a, Facebook'a, Twitter'a ve Wikipedia'ya erişimin daha önce kapatıldığını unutmadı daha. Öte yandan, 7 yurttaşımızın vefat ettiği Sakarya'daki patlamanın ardından, bu ülkede, Cumhurbaşkanı'nın adeta görevlendirmesiyle o patron için bir "moral yemeği" bile düzenlenebildi; hem de daha yurttaşlarımızın cenazesi bile kaldırılmadan. Birbirinden vahim bu olaylardan daha kötüsü ise tüm bunların normalleştiriliyor olması aslında. AKP sayesinde, artık utanma, öfke, acı, umutsuzluk, tüm yurttaşların ne yazık ki, olağan duygusu hâline geldi."

Benden size söylemesi

Genç avukatların, genç meslektaşlarının ciddi ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kaldığını vurgulayan Bankoğlu, ardından şu beyanlarda bulundu: "Büyük çoğunluk sanıyor ki, her avukat para içinde yüzüyor. Bu düzenlemenin ardından eşitsizlik diz boyu olacak. "Öz Hakiki AK Baro"daki genç avukat, engelleri bir bir aşacak ama mevcut barolardakinin işleri azalacak; durumu daha da kötüleşecek. İşte yapılmak istenen değişikliğin özü budur. Bugün piyango barolara vurmuş olsa da Saray, ikramiyeyi herhalde yandaşlara dağıtacaktır. Ekim ayından itibaren ise diğer meslek örgütleri ve odaların da hazır olması gerek, ne yazık ki sıra, onlara da gelecek. Tabipler Odası, Mühendisler Odası ve daha niceleri. Söylenilenin aksine "Temsilde Adaletsizlik" furyası, tam gaz yola devam edecek. 80 barodan yükselen sese kulak tıkayan İktidar, nelerden korkmaktadır? Siyasette sandık iradesi diyoruz hepimiz ama baro seçimlerine gelince şahsımın iradesi, çoklu baro özelinde ise "FETÖ iradesi". Bunları kabul etmemiz mümkün değildir. AKP iktidarı, çoğu kez yaptığı gibi yanlışında ısrar ediyor olabilir ancak barolar, esasen, halkın avukatıdır, savunmadır. Ve savunma, hiçbir zaman susmadı; bundan sonra da susmayacak! Yarın öbür gün, "çoklu baro” sistemi yanlışmış, “kandirildik" derse AKP iktidarı, "dislike" basabilecek bir ortamı da kesinlikle olmayacak." Bankoğlu, sözlerini sonlandırırken "hukukun üstünlüğü"nün önemine işaret etti ve şunu ifade etti: "İktidar ve ortağı, emin olsun. Hukukun üstünlüğüne inanan, demokrasiye sahip çıkan onurlu baro başkanları ve onurlu avukatlar, sizin için de adalet arayacak! Genç bir avukat ve milletvekili olarak benden size söylemesi."

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535