• BIST 2.011,16
 • Altın 786.62963
 • Dolar 13.4709
 • Euro 15.254
 • Bartın 2 °C
 • Ankara -1 °C
 • Bolu -3 °C
 • Kastamonu -2 °C
 • Zonguldak 1 °C
 • Karabük 1 °C
 • Başkan Can Gençlerle Futbol Oynadı
 • “E-BELEDİYE” Hayatı Kolaylaştırıyor
 • Kozcağız'ın ilçe olma talebini meclise taşıdı
 • Başkan Can Gençlerle Futbol Oynadı
 • “E-BELEDİYE” Hayatı Kolaylaştırıyor
 • Kozcağız'ın ilçe olma talebini meclise taşıdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Bartın plajlarına tam not

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan,Bakanlık tarafından yüzme suyu kalitesini belirleme adına plajlardan 17 noktadan numune alındığını ve denetimler sonucunda Bartın plajlarının yüzme suyu kalitesi mükemmel-iyi olarak tespit edildiğini ifade etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Bartın plajlarına tam not

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar neticesinde temiz denizlerin ve plajların göstergesi olan mavi bayrak sayısı her geçen yıl artmaya devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin 459 Mavi Bayraklı plaj ile dünyada ilk üç sırada yer aldığını söyledi.  Özcan, Bakanlık tarafından yüzme suyu kalitesini belirleme adına plajlardan 17 noktadan 15 günde bir numune alındığını ve yapılan denetimler sonucunda Bartın plajlarının yüzme suyu kalitesi mükemmel-iyi olarak tespit edildiğini ifade etti.

Mavi bayraklı plaj sayısı 459’a ulaştı

Özcan; “Bakanlığımız tarafından deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar neticesinde temiz denizlerin ve plajların göstergesi olan mavi bayrak sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi 2018 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Türkiye 459 Mavi Bayraklı plaj ile dünyada ilk üç sırada yer aldı. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) koordinatörlüğünde plajlar ve marinalarda denizin atıksular tarafından kirliliğinin önlenmesi amacıyla yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası’na Türkiye 1994 yılından bu yana katılıyor. Uluslararası alanda 50 ülkede uygulanan Mavi Bayrak uygulaması kapsamında ülkemizde 2002 yılında 140 adet mavi bayraklı plaj varken 2018 yılında bu rakam 459’a ulaştı ” dedi.

Mavi bayrak sayısının arttırılması hedefleniyor

Yapılan çalışmaları değerlendiren Özcan; “Temiz deniz ve plajların bir göstergesi olan Mavi Bayraklı plajlarda sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanı ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması mavi bayraklı plajların önemli kriterlerinden. Yapılan çalışmalar ve alt yapı yatırımları sayesinde Mavi Bayrak sayısının ülkemizde daha da arttırılması hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Birçok çalışma ve proje gerçekleştirildi

Denetimlerle ilgili bilgi veren Özcan; “Deniz çevresinin korunması ve deniz suyu kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Bakanlığımız ile yerel yönetimler tarafından birçok çalışma ve proje gerçekleştirildi. Bunların başında, Bakanlığımız tarafından maddi ve teknik anlamda desteklenen ve yerel yönetimlerce yapılan atıksu arıtma tesisi yatırımları, liman ve diğer kıyı tesislerine çevre mevzuatı kapsamında yaptırılan atık alım tesisleri, Avrupa Birliği'nin 2006/7/EC sayılı Yüzme Suyu Direktifi'ne uyum kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile yürütülen Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi Projesi ile bu projelerle belirlenen kirlilik kaynaklarına yönelik yapılan denetimler yer alıyor” diye konuştu.

Yüzme suyu kalitesi mükemmel-iyi olarak tespit edildi

Özcan; “İlimiz sınırlarında yüzme ve rekreasyon suyu olarak kullanılan alanlarda yapılacak olan izleme çalışmaları kapsamında kurulan Komisyon; numune alma noktalarının belirlenmesi, belirlenen noktaların değerlendirilmesi ve ihtiyaç duyulduğunda bu noktaların revizyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla bir kere yüzme sezonu başı, bir kere yüzme sezonu sonu olmak üzere yılda iki kez toplanarak ve alınan numunelerin sonuçlarının Bakanlığa bildirilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda, 09.01.2006 tarihli ve 26048 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’nin 10. maddesi kapsamında komisyon 07.05.2018 tarihinde toplanarak, 20.12.2017 tarihli ve 2017/2 sayılı kararda belirlenen numune noktalarının 2018 yılında da geçerli olmasına oy birliği ile karar vermiştir. Plajlarda 17 noktadan 15 günde bir numune alınmakta ve sonuçlar http://yuzme.saglik.gov.tr/ internet adresinde yayımlanmaktadır. Sonuçlara göre plajlarımızın yüzme suyu kalitesi mükemmel-iyi olarak tespit edilmiştir” dedi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535