• BIST 103.024
 • Altın 379,298
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • Bartın 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • Bolu 6 °C
 • Kastamonu 5 °C
 • Zonguldak 10 °C
 • Karabük 10 °C
 • İhtiyaç sahiplerine destek için Genç Kızılay sahada
 • Esnaf Odası 5 bin maske dağıttı
 • 300 ton dezenfekte ilacı kullanıldı
 • İhtiyaç sahiplerine destek için Genç Kızılay sahada
 • Esnaf Odası 5 bin maske dağıttı
 • 300 ton dezenfekte ilacı kullanıldı

‘Faturalarda ilave bedel çıkartılması söz konusu değil’

AK Parti Bartın İl Bakanı Turhan Kalaycı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kıyasen fatura düzenlemesi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında yanlış anlaşılan hususlar olduğunu ifade etti.
‘Faturalarda ilave bedel çıkartılması söz konusu değil’

AK Parti Bartın İl Bakanı Turhan Kalaycı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kıyasen fatura düzenlemesi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında yanlış anlaşılan hususlar olduğunu ifade etti. Vatandaşların faturalarında hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılmasının söz konusu olmadığını belirten Kalaycı; "Karantinaya alınan ve idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerler dışında, ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir" denildi.

Hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacak

Kalaycı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Kıyasen fatura düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirmek amacıyla bazı hususları yeniden vurgulamak ve kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak. Kıyasen fatura düzenlemesinin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır. Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir.  Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır.

Gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacak

İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hataen fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır. Meskenler için ise tüketimin olmadığı şirketler tarafından tespit edilebilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleri ile boşaltılan evlerde tüketimin olmaması nedenleri ile zaten kıyasen bir fatura çıkartılması söz konusu olamaz, bu şekilde tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyecektir. Özellikle doğalgaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki geçmiş aylar değil geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza Ocak veya Şubat tüketimleri baz alınarak Haziran ayında doğalgaz faturası çıkartılamaz. Açıklanan bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir.

Gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacak

Karantinaya alınan bölgelerde idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde, sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde sayaç okunmayacak.  Mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak defaten iade edilecektir. EPDK bunun teminatıdır. Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.) Sayaçların uzaktan okunabildiği uzaktan sayaç okuma sistemleri kurulmuş olan tüketicilerimiz (ki bunlar sanayi ve ticarethane yoğunlukludur) için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edeceğinden bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacaktır.”

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535