• BIST 8271.11
 • Altın 1656.949
 • Dolar 27.3038
 • Euro 28.742
 • Bartın 28 °C
 • Ankara 28 °C
 • Bolu 29 °C
 • Kastamonu 27 °C
 • Zonguldak 26 °C
 • Karabük 27 °C
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi
 • Başkan Fırıncıoğlu’ndan Alınan Tedbirler İle İlgili Açıklama
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi
 • Başkan Fırıncıoğlu’ndan Alınan Tedbirler İle İlgili Açıklama

İl genelindeki tüm camilerde sala okunacak

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’un yıldönümünde Bartın’da da çeşitli etkinlikler yapılacak. 81 ilde ve yurtdışında, 11 Temmuz günü başlayacak etkinlikler 16 Temmuz sabahı sona erecek.
İl genelindeki tüm camilerde sala okunacak

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’un yıldönümü münasebetiyle 81 ilde ve yurtdışında etkinlikler düzenlenecek. İlimizdeki program çerçevesinde 15 Temmuz gece yarısı Cumhuriyet Meydanı’nda Demokrasi Nöbeti tutulacak. Bartın Valisi Nusret Dirim’in yanı sıra Bartın protokolünün de katılması beklenen Demokrasi Nöbetinin yanı sıra il genelindeki tüm camilerde sala okunacak. 15 Temmuz’un yıldönümünde yapılacak olan etkinliklerle ilgili programı Bartın Valiliği hazırlıyor.

Aynı meydanda tekrar buluşalım

Yapılacak olan etkinliklerle ilgili Vali Dirim sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, tüm Bartınlıları 15 Temmuz gecesi Demokrasi Nöbeti için Cumhuriyet Meydanı’na davet etti. Vali Dirim, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Bu millet hain darbeye geçit vermedi, vermeyecek.15 Temmuz 2016 Bartın Cumhuriyet Meydanı. Tarihi bir an. Saat O1.15 gece yarısı halkımızla Demokrasi Nöbetine başlamıştık.15 Temmuz 2017’de de aynı meydanda tekrar buluşalım inşallah”

90 bin camide eş zamanlı sala

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, FETÖ'nün hain darbe girişiminin birinci yılı olan 15 Temmuz'da, Türkiye genelinde "Ezanları Susturan Darbelerden Darbeleri Susturan Salalara" şiarıyla programlar düzenlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nca düzenlenecek "Ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan salalara" programları kapsamında, Türkiye genelindeki 90 bin camide 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 00.13'te salalar okunacak, minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık kalacak. Camilere şehitlere rahmet ve birlik mesajları içeren mahyalar asılacak. 14 Temmuz Cuma günü ise 15 Temmuz konulu hutbe Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak okunacak.

Genelgeyi Bartın İl Müftülüğü yayınladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla tüm il ve ilçe müftülüklere "15 Temmuz Programları" konulu genelge gönderildi. Konuyla ilgili Bartın İl Müftülüğü resmi internet adresinden de genelgeyi yayınladı. Genelgeye göre, "Ezanları Susturan Darbelerden Darbeleri Susturan Salalara" şiarıyla 15 Temmuz 2016'nın sene-i devriyesinde tüm yurtta programlar gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde "şehitlerimiz için 100 Bin Hatim Okuyoruz" kampanyası başlatılarak, 14 Temmuz 2017 günü cuma namazı öncesi camilerde vaaz yerine bütün şehitlerin ruhlarına ithafen "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti Programı" düzenlenecek ve okunan 100 bin hatm-i şerifin duası yapılacak.

Bir dizi program planlandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez imzasıyla tüm il ve ilçe müftülüklere gönderilen genelgede şu ifadelere yer verildi: “15 Temmuz 2016 gecesi memleketimizin bütün ufuklarını karartmaya azmetmiş, bir ihanet çetesi karşısındaki vakur, cesur ve âlicenap tutumuyla tüm dünyaya örnek olan; vatanına, milletine, milli iradeye ve hukuk düzenine sahip çıkan aziz milletimizin onurlu duruşu her türlü takdirin üzerindedir. Dün İstiklal mücadelesi günlerinde olduğu gibi, bugün de milletimizin kendi izzet ve haysiyetine sahip çıkması ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik girişilen ihanet kalkışmasına karşı hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din ü devlet, mülk ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimizi yâd etmek, bıraktıkları onurlu mirası gelecek nesillere aktarmak için Başkanlığımız tarafından toplumsal bilince katkı sağlamaya yönelik bir dizi program planlanmıştır.

Büyük önem arz ediyor

"Ezanları Susturan Darbelerden Darbeleri Susturan Salâlara" şiarıyla 15 Temmuz 2016 tarihinin sene-i devriyesinde tüm yurtta gerçekleştirilecek programların aşağıda belirtilen çerçevede yerine getirilmesi; yapılacak olan tüm programlarda 15 Temmuz sürecinin milletimiz ve özellikle gelecek nesiller nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir. Buna göre; Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla "Şehitlerimiz İçin 100 Bin Hatim Okuyoruz" kampanyası başlatılmıştır. 14 Temmuz 2017 Cuma günü Cuma namazı öncesi camilerde vaaz yerine bu toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti Programı" yapılacaktır. Program tüm camilerimizde Bilgi Notu çerçevesinde gerçekleştirilecek; program sonunda da milletimiz tarafından okunan 100 bin hatm-i şerifin duası yapılacaktır.

Şehitlerimizi Anma Özel Programı

14 Temmuz 2017 Cuma günü için Başkanlıkça özel olarak hazırlanan "hutbe" tüm camilerde ve mescitlerde okutulacaktır. Ayrıca turistik camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu yerlerde Başkanlığımız web sayfasında yer alan mezkur hutbenin İngilizce ve Arapça versiyonunun okutulması sağlanacaktır. 15 Temmuz sürecinin özellikle gelecek nesiller nezdinde bir ruha dönüştürülmesi amacıyla 14 Temmuz Cuma günü tüm yaz Kur'an Kurslarımızda Ek-3 Bilgi Notu çerçevesinde "Şehitlerimizi Anma Özel Programı" gerçekleştirilecektir. 15 Temmuz 2017 gecesi cami ve minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık tutulacaktır. 15 Temmuz 2017 Cumartesi gününü 16 Temmuz 2017 Pazar gününe bağlayan gece saat 00.13'te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak salâlar okunacaktır.

Mahya asılacak

Mahya asma imkânı bulunan camiler: "Şehitlerimize Rahmet Olsun, Birliğimiz Daim Olsun", "Şehitlerimize Rahmet Olsun, Kardeşliğimiz Daim Olsun", "Birliğimiz ve Kardeşliğimiz Daim Olsun" ünlemlerini mahyalarda kullanabileceklerdir. 14-21 Temmuz 2017 tarihleri arasında, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir. 14-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında 81 il merkezinde "15 Temmuz, Din ve Değerlerimiz" başlığıyla paneller düzenlenecektir. Hafta boyunca yerel medya organlarında müftülerimiz ve görevlendirecekleri personel, halkımıza şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine programlar yapacaklardır. Başkanlığımız tarafından hazırlanan "Diyanet Aylık Dergi 15 Temmuz Özel Sayısı"nın halkımızla buluşması hususunda gayret gösterilecektir. Ülke genelinde eşzamanlı okunacak salâlar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halkımıza yönelik gerekli bilgilendirmeler ve ilanlar yapılacaktır.”

Tüm camilerde aynı dua yapılacak

Yurt genelinde tüm camilerde okunacak dua ile ilgili de şu ifadeler kullanıldı; “Ya ilahi! 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanet şebekelerine karşı milletçe yekvücut olduğumuz gibi bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eyle. Yaşadığımız bu meş'um hadiseden ders alarak milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allah’ım. Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bizlere bahşeyle Allah’ım. Fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiretle davranmamızı ihsan eyle Allah’ım. Şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı, vatanını ve milletini seven nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi"

Şehit yakınları ziyaret edilecek

Ülke genelinde 11 Temmuz'da başlayacak etkinlikler 16 Temmuz sabahı sona erecek. Edinilen bilgilere göre, etkinlikler, darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin mezarlarının ziyaret edilmesiyle başlayacak. İlimizde de şehit mezarlarının ziyaretinin yanı sıra şehit yakınları da tek tek ziyaret edilecek.

Külliye'de anma programı

İstanbul'da 15 Temmuz konulu sempozyum düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde anma programı gerçekleştirilecek. 15 Temmuz'un sembol mekanları, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı, Kahramankazan ilçesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otel ve Atatürk Havalimanı’nında özel etkinlikler düzenlenecek.

Meclis'te özel oturum

Anma etkinliklerinin en yoğun yaşandığı gün 15 Temmuz olacak. Meclis Genel Kurulu, saat 13.00'te özel gündemle toplanacak. Anma etkinliklerinde ikinci durak akşam saatlerinde İstanbul olacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı "Milli Birlik Yürüyüşü" gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Anıtı açılacak ve Cumhurbaşkanı, halka hitap edecek.

İlk bombanın atıldığı saatte konuşma yapacak

15 Temmuz’u 16 Temmuz'a bağlayan gece saat 01.00’de devletin zirvesi vatandaşlarla bu defa Ankara’da, Meclis'te bir araya gelecek. Meclis'e ilk bombanın atıldığı saat olan 02.37’de Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak.15 Temmuz anma etkinlikleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sona erecek.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535