• BIST 1.519,250
 • Altın 549,47
 • Dolar 9,5000
 • Euro 11,0324
 • Bartın 7 °C
 • Ankara 7 °C
 • Bolu 5 °C
 • Kastamonu 5 °C
 • Zonguldak 10 °C
 • Karabük 6 °C
 • Bartın’ın grubunda 3 Ankara takımı yer alıyor
 • Çok Daha Güzel Bir Görünüm Kazandırılıyor
 • Yüzde 75 Oranında Azaldı
 • Bartın’ın grubunda 3 Ankara takımı yer alıyor
 • Çok Daha Güzel Bir Görünüm Kazandırılıyor
 • Yüzde 75 Oranında Azaldı

İstihdam Seferberliği kapsamındaki uygulamalar anlatıldı

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Aslan berberindeki heyetle birlikte “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programı kapsamında Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz’i ziyaret ettiler.
İstihdam Seferberliği kapsamındaki uygulamalar anlatıldı

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Aslan, beraberinde Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci ve Sosyal Güvenlik Kurumu Bartın İl Müdür Yardımcısı Ayhan Mekikli ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun organizesinde başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz’i ziyaret etti.

Her iki kurumdan memnunuz

Ziyaretle ilgili bilgiler veren Başkan Akdeniz: “Ziyarette 31.12.2017 tarihine kadar özel sektör işverenlerinin mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için sigorta ve vergi yüklerini devletin üstlendiği, İşverenlerin ilave istihdam ettikleri her bir sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak olan İstihdam Sizden, Sigorta ve Vergi Bizden İstihdam Seferberliği kapsamındaki uygulamaları hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Her iki kurumdan oldukça memnunluğumu ifade ettim. Gerek SGK gerekse İŞKUR personellerinin her zaman bizlere yardımcı oldukları için şahsım ve üyelerimiz adına çok teşekkür ederim. Ayrıca Sayın Ekrem Öztekneci, Sayın Adnan Aslan ve Sayın Ayhan Mekikli’ye odamıza yaptıkları bu nazik ziyaret için de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Teşvikten Yararlanma Koşulları Neler?

İlave İstihdam Teşviki “İstihdam Sizden, Sigorta ve Vergi Bizden” hakkında bilgiler veren Akdeniz: “31.12.2017 tarihine kadar özel sektör işverenlerine mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için sigorta ve vergi yüklerini devlet üstleniyor. İşverenlere ilave istihdam ettikleri sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak. Teşvikten işveren tarafında özel sektör işyerleri yararlanabilir. İş arayan tarafında işe alındığı tarihten önce İŞKUR kaydı olan ve son 3 ay içerisinde işsiz olanlar yararlanabilir. Teşvikten yararlanacak işverenin 01.02.2017 tarihinden sonra işe aldığı kişinin, İŞKUR kaydının olması ve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması, aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmiş olması, işveren tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin tamamının yasal süresi içinde ödenmesi, işyerinin SGK’ya yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekmektedir” şeklinde ifade etti.

Teşvikten Hangi Tarihe Kadar Yararlanabiliriz?

2017 yılında açılan işyeri sahiplerinin teşvikten yararlanabileceğini belirten Akdeniz: “Teşvik uygulaması 31.12.2017 tarihinde sona erecektir. 2017 yılında yeni tescil yapılan işverenler de teşvikten yararlanabilecektir. 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak aldıkları, işe alındığı tarihten önce İŞKUR’a kayıtlı olan her çalışanı için yararlanabilir. Yeni işçi başına verilecek teşvik, mevcut çalışana ilave alınacak her bir sigortalı için asgari ücret üzerinden prim ve vergi yükümlülükleri (773 TL) kadardır. İşverenlerimiz bu teşvike konu olan sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanamayacaklardır. Ancak bu teşvik harici teşviklerden diğer çalışanları için yararlanma hakları bulunmaktadır. Destekten yararlanabilmek için işverenlerin e-Bildirge kanalıyla başvuruda bulunması gerekmektedir. Kapsama giren sigortalılara ilişkin e-Bildirge kanalıyla İşverenlerce yapılacak başvurular, www.sgk.gov.tr adresinden e-Bildirge sistemi üzerinde “4447 / Geçici 17. Madde İşveren Desteği” menüsü işaretlenmek suretiyle erişilen ekran vasıtasıyla yapılmaktadır” dedi. 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535