• BIST 4.959,80
 • Altın 1329.999
 • Dolar 20.8647
 • Euro 22.5084
 • Bartın 14 °C
 • Ankara 13 °C
 • Bolu 10 °C
 • Kastamonu 8 °C
 • Zonguldak 15 °C
 • Karabük 10 °C
 • Doğal gazla ilgili müjdeyi verdi
 • Kızılay Toplumun Anası Kadınlarımızın Yanında
 • “Yaraları Birlikte Sarıyoruz”
 • Doğal gazla ilgili müjdeyi verdi
 • Kızılay Toplumun Anası Kadınlarımızın Yanında
 • “Yaraları Birlikte Sarıyoruz”

"Kongre İleri Bir Tarihe Ertelenmeliydi"

Oda Başkanı Ayhan Tepe, 19 Şubat 2023 tarihinde yapılması planlanan Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlık seçiminin deprem felaketinin olumsuz etkileri altında yapılmasının uygun olmadığını söyledi.
"Kongre İleri Bir Tarihe Ertelenmeliydi"

Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Tepe, 19 Şubat 2023 tarihinde yapılması planlanan Bartın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlık seçiminin 10 ilimizde büyük yıkıma ve can kaybına neden olan deprem felaketinin olumsuz etkileri altında yapılmasının uygun olmadığını söyledi. Tepe, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 6 Şubat sabah 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7, ardından da Elbistan merkezli 7.6 şiddetindeki deprem felaketlerinin yarattığı yıkım ve neden olduğu can kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirerek şunları söyledi: “Malumunuz olmak üzere ülkemiz bugüne kadar yaşamadığı en büyük acıyı ve dramı yaşıyor. Ülkemizin bir tarafı yaşam mücadelesi/hayatta kalma mücadelesi verirken, bir tarafı da elinden geldiğince karınca/kararınca bu mücadeleye destek olmaya gücü nispetinde insanımızı hayatta tutmaya çalışıyor. Millet olarak zor bir süreçten ve büyük bir sınavdan geçiyoruz. Yüce Rabbim ülkemizin, milletimizin velhasıl hepimizin yardımcısı olsun. 4 Şubat Cumartesi günü, yani depremden iki gün önce basın toplantısı gerçekleştirmiş ve 19 Şubat 2023 tarihinde yapılacak olan Bartın Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifinin kongresinde aday olacağımızı/olduğumuzu açıklamıştık. Yaptığımız açıklama sonrası ülkemiz maalesef tarihimizin en büyük felaketi ile karşı karşıya kaldı. 10 şehrimizi yıkan deprem felaketi, tarifi imkânsız acılara ve yaralara yol açtı. Kelimelerin anlamını yitirdiği, cümlelerin tükendiği bu süreçte hiçbir şey olmamış gibi davranmak, hatta orada milyonlar soğuktan üşürken, burada havanın soğuk olduğunu söylemek bile inanın hepimizi utandırıyor.

“Seçim çalışması yapmak mümkün değil”

Böyle bir ortamda seçim çalışması yapmak, beyanat vermek ya da bilgilendirme/paylaşım yapmak zaten mümkün değil. Bu gerçek karşısında mevcut yönetimden erteleme kararı almasını bekledik. Böyle bir karar alınmayınca kendilerini bizzat Cuma günü arayıp talebimizi sözlü olarak ilettik. Yönetimi toplayıp durumu değerlendireceklerini ve bizlere akşama kadar haber vereceklerini söyleyen mevcut başkan Kadir Akal, bırakın haber vermeyi geri dönme nezaketinde bile bulunmamıştır. Bu davranışın yakışık olmadığını belirtmek isterim. Kendilerine buradan tekrar sesleniyorum.

“Bizlere düşen milletimizin acısına ortak olmak”

Ülkemizin bir tarafı yaşam mücadelesi veriyorken diğer bir tarafı da bu mücadeleye destek olmaya ve oradaki insanımızın yaralarına merhem olmaya, hayatta tutmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda bizlere düşen seçim/kongre çalışması yapmak değil, verilen mücadeleye ve ülkemizin, milletimizin acısına ortak olmak, omuz vermektir. Birçok esnafımızın deprem bölgesinde olduğu ve yine birçok esnafımızın da lojistik destek vermeye çalıştığı böyle bir ortamda ne kendinizi ne de bizleri; ‘koyun can derdinde kasap et derdinde’ olma durumuna düşürmeyin. Sizler bu sağduyu içerisinde olsanız da, olmasanız da; bizler asla buna müsaade etmeyeceğiz, edemeyiz. Bu durum ne vicdani ne de insani bir tutum olur. Ülkemizin, devletimizin ve milletimizin bu zor günleri devlet-millet el ele anlayışı ile aşacağına inancımız tamdır. Bu gün hepimize düşen görev, tarihimizin bu en büyük felaketine karşı enerjimizi dağıtmadan mücadele etmek, bir yaraya merhem olmak, üşüyen halkımıza ateş olmak, ağlayan bir evladımıza omuz vermektir.

Bu geri çekilme ya da vazgeçme değildir

Bizlere gönül bağlayan kıymetli esnaf kardeşlerim ve değerli büyüklerim; Bu asla bir geri çekilme ya da vazgeçme değildir. Ülkemizin ve ülke insanımızın içinden geçtiği böylesi zor bir süreçte memleketini seven her Türk vatandaşı gibi bizler de üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Devlet-millet dayanışmasının en iyisini yapmak bir görev değil, zorunluluktur. Adaylık açıklaması yaptığımızda taviz vermeyeceğimiz tek konunun, sizlerin hukuku olduğunu açıklamıştık. Bu konudaki kararlılığımızın devam etmekte olduğunu ve asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Kongre hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz!

Mevcut yönetim bugüne kadar bu sağduyu çağrımıza kayıtsız kalsa da, inşallah bu çağrımızdan sonra sağduyulu davranma erdemini gösterir ve bizlerde kendilerine teşekkür etme nezaketinde bulunuruz. Bu durumu bir fırsat görüp yangından mal kaçırır gibi oldu/ bitti yapmaları kendilerine hiçbir şey kazandırmayacak, aksine toplum vicdanında mahkûm olacaktır. Tüm bu tartışmalara mahal vermeden, esnaflarımızın ve halkımızın gözünde itibar erozyonuna uğramadan bu süreci dayanışma içinde geçirme… Kongremizi doğru zamanda yapma çağrımızı bir kez daha sizlerin aracılığıyla yeniliyoruz. Mevcut yönetim Pazar günü yapılacak kongreyi yapsa bile… Hayat normal akışına döndüğünde kooperatif tüzüğünde yer alan olağanüstü kongre hakkımızı kullanacağımızı ve bundan asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu duygularla; Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun!”

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535