• BIST 1.325
  • Altın 459,854
  • Dolar 7,9493
  • Euro 9,4663
  • Bartın 5 °C
  • Ankara 4 °C
  • Bolu 2 °C
  • Kastamonu 1 °C
  • Zonguldak 9 °C
  • Karabük 4 °C

Proje tutarının %50’si hibe verilecek

Altyapı Yatırımları ile Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkında tebliğler yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Proje tutarının %50’si hibe verilecek

27.7.2020 tarihli ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar kapsamında Altyapı Yatırımları ile Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi hakkında tebliğler yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yatırımların Desteklenmesi Amaçlanıyor

Tebliğler ile doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ölçekli aile işletmelerinin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

Ekonomik Yatırımlar

Ekonomik Yatırımlar çerçevesinde; tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu, tarımsal üretime yönelik sabit tesislerin yapımı, Jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı, su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik tesisierin yapımı, hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konularında tesislerin yapımı amaçlanıyor. Ekonomik yatırım konularında yeni tesis olan başvurularda 3.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası tutarındaki yatırımlara destek verilecek. Yatırımlarda alt limit 250.000 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu limitin altındaki başvuruların kabul edilmeyeceği ifade edildi.

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları

Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlar kapsamında; aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları yer alıyor. Kırsal Ekonomik Altyapı yatırım konularında en yüksek 500.000 TL tutarındaki yatırımlara destek verilecek. Yatırımlarda alt limit 20.000 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu limitin altındaki başvuruların kabul edilmeyeceği açıklandı. Başvuruların kabul edilmesi halinde; yatırımların hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe verileceği ifade edildi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535