• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Bartın 25 °C
 • Ankara 25 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 23 °C
 • Zonguldak 25 °C
 • Karabük 24 °C
 • Sahil bölgesinde devam eden yatırımları değerlendirdi
 • İlk yerli sondaj gemisi "Fatih" seferinin 4.gününde Bartın’a geldi
 • “Altından rüzgar geçen bir şeyle uğraşmam”
 • Sahil bölgesinde devam eden yatırımları değerlendirdi
 • İlk yerli sondaj gemisi "Fatih" seferinin 4.gününde Bartın’a geldi
 • “Altından rüzgar geçen bir şeyle uğraşmam”

“Savunma Susturulamaz!"

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Barolara Yapılan Engelleme ve Müdahale Hakkında Konuştu.
“Savunma Susturulamaz!"

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşmada, gündeme ve özellikle "Barolar"la ilgili yaşatılanlara dair açıklamalarda bulundu. Bankoğlu, konuşmasında, adaletin herkese lazım olduğunun altını özellikle çizdi ve yargının üç sacayağından biri olan "savunma"nın susturulamayacağını açıkça belirtti. Bankoğlu, ülkemizin gerek demokrasi gerekse de temel haklar ile özgürlükler yönünden ne durumda olduğunun en güncel örneğinin esasen "Barolar" hakkında son günlerde yaşanan tartışmalar üzerinden ifade edilebileceğini belirtti ve şunları söyledi: "Barolar, Anayasamızın 134. maddesi gereğince, bir meslek kuruluşu olmaktan öte aslında kamu tüzel kişiliğini de haiz. Barolara yüklenilen kamu görevi, savunmanın etkililiği açısından da çok önemli. Bilindiği üzere, baroların yapısını değiştirme çalışmaları uzun bir zamandır İktidar kanadının farklı görevlerdeki yetkilileri tarafından ifade ediliyor. Bahse konu çalışmaların, aslında çok daha uzun bir geçmişi olsa da güncel tartışmalar, birkaç aydır gündemde tutuluyor. Bu çalışmaların gölgesinde, 60'a yakın Baro Başkanı, ifade özgürlükleri kapsamında, Ankara'da yürüyüş yapmak istedi. Baro Başkanlarının pek çoğu kendi illerinden de yürüyerek Ankara'ya kadar gelmişlerdi. Ama gelin görün ki, kendi ülkelerinin başkentine uzun bir süre giremediler, fiili olarak engellendiler. Sadece, 200 metrelik sembolik bir yürüyüş yapıp ardından Atamızın huzuruna, Anıtkabir'e gitmek istiyorlardı. 1 gün boyunca, çevreleri tamamıyla sarılarak bekletildiler. En basitinden, yemek, çay almaları bile engellenmek istendi; hürriyetleri engellendi."

Mülkün temeli olan "adalet"i de sarsar

Tüm bu yaşananlar karşısında, bir hukuk insanı olarak basit ama son derece değerli bazı hatırlatmalar yapmak durumunda olduğunu ifade eden CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasi ve hukuktan bahsedip sokakta yürüyüş yapıyorlar.” diyen kesime, hukukçulara şunu ifade etmek istiyorum: AKP’nin elindeki Anayasa sayfaları kopmuş anlaşılan. Anayasa’nın 34. maddesi çok net: “Herkes, önceden izin almadan SİLAHSIZ ve SALDIRISIZ toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.” Yani, işin özü, yürümek HAKTIR, herhangi bir izne tabi değildir. Anayasal bir hakkın kullanımına güçle karşılık verilmesi, aynı zamanda, mülkün temeli olan "adalet"i de sarsar. Hukuk devleti açısından sözün bittiği yerde olduğumuzu bir kez daha gördük. Hukukun üstünlüğünü, barışçıl yöntemlerle savunan Baro başkanlarına yapılan müdahalenin, kabul edilebilecek hiçbir tarafı yoktur. İşi hukuk olanlara bile aleni bir şekilde “hukuksuzluk” dayatan mevcut hükümetin girdiği bu karanlık çıkmaz, aslında ülkemizin her bakımdan zararınadır. Hak, hukuk ve adalet arayışı, toplumun her kesiminde yüksek sesle talep edilirken baskının şiddetini arttırmak açık bir gaflettir. Bu şiddet ve baskı, gücünü kimden almaktadır? Asıl sorulması gereken budur."

Barolar Birliği Başkanı'nın yerinde olmak istemezdim

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, sözlerini sonlandırırken "hukukun üstünlüğüne" ve ülkedeki yürekli avukatlara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: "Birkaç gündür yaşananlar, hükümetin çaresizliğinin yansıması olarak tarihe kazınmıştır ama daha kötüsü, kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı ve orantısız tutumudur. Unutmayın, adalet, herkese lazımdır. İzlediğimiz videolar, eminim, vicdan sahibi her yurttaşa da şunu söyletti: "Neye dayanarak bu hukukçuları darp edebiliyorlar?" Vicdan duygusunun, partisi olmaz. Tüm baro başkanlarının arkasını döndüğü, "seni burada istemiyoruz" dedikleri bir Barolar Birliği Başkanı'nın yerinde olmak istemezdim. Baroları, "çoklu baro" planı üzerinden özellikle de 3 büyük baroyu, bölüp parçalama çabaları altındaki niyet bellidir ama kesinlikle sonuç vermeyecektir. Bizler, önünü kimseye iliklemeyen gerçek hukukçuların her daim yanındayız. Bu ülkede, hukukun üstünlüğünden yana tavır alan, yürekli baro başkanları, avukatlar var. Onlar oldukça yurttaşların sesi ve savunma susturulamaz, durdurulamaz."

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535