• BIST 92.382
 • Altın 359,693
 • Dolar 6,7585
 • Euro 7,3635
 • Bartın 9 °C
 • Ankara 11 °C
 • Bolu 7 °C
 • Kastamonu 5 °C
 • Zonguldak 8 °C
 • Karabük 8 °C
 • İlçe ve belde belediye başkanları da maaşlarını bağışladılar
 • Akın, halkı tedbirlere uymaya davet etti
 • Ücretli öğretmenleri korona virüsü vurdu
 • İlçe ve belde belediye başkanları da maaşlarını bağışladılar
 • Akın, halkı tedbirlere uymaya davet etti
 • Ücretli öğretmenleri korona virüsü vurdu

Yatırımlar konuşuldu

 AK Parti Genişletilmiş Şubat Ayı İl Danışma Meclis Toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi.
Yatırımlar konuşuldu

AK Parti Genişletilmiş Şubat Ayı İl Danışma Meclis Toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Bartın Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı gerçekleştirdi. Kalaycı, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “18 yıldır teşkilatımız dimdik ayakta. Bunda başta emeği geçen kuruluşundan bugüne İl Başkanlarımız olmak üzere tüm teşkilat mensuplarımıza, ilçe başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, köy temsilcilerimize, üyelerimize, seçmenlerimize tek tek teşekkür ediyorum. AK Parti Bartın İl Teşkilatları, 7 gün 24 saat tevazuuyla, samimiyetle Bartın’ın emrindedir. Bizler her zaman sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi kongre süreçleri başladı. Geçen ay Kozcağız Belde Teşkilatımızın kongresini yaptık. 15 Şubat Cumartesi günü Kozcağız Belde Kadın Kolları Teşkilatımızın Kongresini yapacağız. Önümüzdeki ay 14 Mart günü Ulus İlçe Kongresi’ni, 28 Mart’ta Kurucaşile İlçe Kongresi’ni, Ramazan ayından sonra da Amasra ve belde kongrelerimizi yapacağız. İl Kongremizi de Temmuz-Ağustos ayı gibi yapacağız inşallah”dedi.Toplantıda Bartın’a şuanda 7,5 milyar TL’lik yatırım yapıldığını ifade ederek, sağlıktan eğitime, ulaştırmadan enerjiye kadar yürütülen yatırımları tek tek anlatan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da şöyle konuştu: “Bartın’a 400 yataklı hastanemiz yapılıyor. Zemin güçlendirmesi ile biraz zaman geçti. Proje tadilatı yapıldı. Geçen hafta Sağlık Bakanımız ile de görüştük inşallah hastanemizi süratli bir şekilde tamamlayarak ileride eğitim ve araştırma hastanesi görevini de sürdürebilecek 27 ameliyatı aynı anda yapılabileceği 60 yoğun bakım, 70 acil yoğun bakım yatağının olabileceği, helikopter ambulanslarla çevreden hastaların taşınacağı, 750 araçlık otoparkın olacağı bir sağlık kompleksi olacak.

“TOKİ 300 konut daha yapacak”

Bartın’da 2002 de trafiğe kayıtlı araç sayısı 18 bindi. Şu anda ise 60 binin üzerinde Bartın’ın nüfusuna oranladığımızda 2002 de AK Parti’den önce 11 kişiye 1 araba, şimdi 3 kişiye 1 araba düşüyor. Arabası olmayanlar da onları da inşallah araba sahibi yapmaya konut sahibi yapmaya devam ediyoruz. Bartın’da şimdi 300 konut daha yapacağız. 420 konutun inşaatı başladı. Yeni talepler oldukça halkımızın konut ihtiyacını karşılamaya devam edeceğiz.

“Bartın nüfusuna oranla en fazla kamu yatırımı alan il oldu”

Bartın’a 7,5 milyarlık bugüne kadar kamu yatırımı kazandırdık. 7,5 milyar da yeni dönemde gerçekleştirilecek projeler var. Yani AK Parti Bartın’a 15 Milyar TL yatırım kazandırıyor. AK Parti ile Bartın neler kazandı? 41 tane okul kazandı. Eğitimde artık okullarımız depreme daha dayanıklı. Bartın fay hattında değil ama Bartın’ın kendine özel bir fay hattı var. 68 depremini hatırlıyoruz dolayısıyla binalarımızın okullarımızın devlet dairelerimizin daha güvenli olması lazım. Bu yıl Fuat Sezgin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi  hizmete başladı. Tam bir üniversite kampüsü gibi oldu. 27 Milyon TL mal oldu. Yine bu yıl Abdipaşa Ortaokulu hizmete girdi. Kozcağız Anaokulu hizmete girdi.

“Üniversitemiz YÖK tarafından ihtisaslaşan 5 üniversiteden biri ilan edildi”

Geçen sene 2500 kişilik kız yurdu açılmıştı bu sene 2900 kişilik erkek öğrenci yurdu yapılıyor. Yani seneye Bartın Üniversitesi’ni tercih edecek olan öğrencilerimizin kalacak yer sıkıntısı yok. 18 bin öğrencinin 10 binine yurt var. Hedefimiz 30 bin öğrenci. Dolayısıyla yurt standardına baktığımızda Bartın’ın belki 40 yıl öğrenci yurdu ihtiyacını kalmamış olacak. Yine üniversite kampüs alanındaki 1000 kişilik yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Bartın Üniversitesi’ne bu sene çok önemli bir ödenek aktarıldı. Yaklaşık 150 Milyon TL civarında aktarıldı. Bu kaynak aslında Bartın’a geliyor. Bunu böyle görmek lazım. Diğer taraftan üniversitemiz ilimizin kalkınmasında bir lokomotif görevi görüyor. Üniversitemiz YÖK tarafından ihtisaslaşan 5 üniversiteden biri ilan edildi. Hükümetimizin, YÖK’ün Bartın’a ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyoruz. İhtisaslaşan derken biliyorsunuz Karadeniz Bölgesinin en büyük limanı Filyos’ta inşa ediliyor. Bartın Üniversitesi de Filyos limanına en yakın üniversite. Lojistik ve Bütünleşik Akıllı Şehirler anlamında ihtisaslaşan bir üniversite. Buna yönelik bölümler açılacak araştırma merkezleri kurulacak. Yine doktora, yüksek lisans çalışmaları olacak, iş birlikler olacak. YÖK bunun için ayrıca Bartın Üniversitesi’ne kaynak aktaracak. Bu anlamda Bartın Üniversitesi’nin ihtisaslaşan üniversite anlamında ilan edilmesi Bartın için çok önemli.

“Kurucaşile’nin hastane talebini Bakanımıza ilettik”

Sağlık Bakanımızla geçen hafta yaptığımız görüşmede iki ilçe hastanemiz var Kurucaşile’de yok seçimlerde söz verdik oraya da ilçe hastanesi lazım dedik. Kendileri sıcak baktı. Bartın’a en uzak ilçemiz dedik, bir ilçe hastanesi yakışır dedik. İçinde Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi, 112 istasyonu olan. İnşallah bunu da takip ediyoruz. Kozcağız’da Toplum Sağlığı Merkezi yine o da ilçe hastanesi gibi hizmete başladı. Bartın’a 11 tane Aile Sağlığı Merkezi kazandırdık. Her birinde Aile Hekimleri var. Bunlar Kumluca’da, Hasankadı’da, Arıt’ta, Kayadibi’nde, Kızılelma’da, Tekkeönü’nde, Kurtköy’de, Ellibaş’da yine Zafer’de bu sene hizmete açıldı. TOKİ de bu sene hizmete açıldı. Kemer’de 4 katlı 8 hekimlik olacak. Onun da ihalesi yapıldı imar çalışması vardı. Arsayla ilgili davalık bir durum vardı. Onun da inşaatı başlamıştır.

“Hasankadı 112 Acil İstasyon talebimizi Bakanımıza ilettik”

Aladağ’da Sağlıklı Hayat Merkezi inşaat ediyoruz. O da 6 Milyonluk bir yatırım. Orada da kronik hastalıkların takibi yapılacak. Şeker hastalığı olan diğer bir çok hastalıkların gebe kadınlarımızın kontrolünün yapıldığı fizik tedaviden tutunda bir takım tahlillerin yapıldığı bir sağlıklı yaşam merkezi hizmet vermeye başlayacak. Yine Sağlık Bakanımızdan istediğimiz bir husus daha vardı o da Hasankadı 112 İstasyonu. Onunla ilgilide Sağlık Bakanımız sıcak baktı. Onu da takip ediyoruz. Arıt ve Kumluca’da yoktu oralara yaptık şimdi bir tek Hasankadı kaldı. İnşallah onu da gerçekleştireceğiz. 35 tane hemen hemen 2019 model ambulansımız var. Hepsi hizmet veriyor. Sağlıkla ilgili doktor eksikliklerimiz vardı. Bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. 92. dönem devlet hizmet yükümlülüğü kurasına da bizim Bartın’da eksikliğini hissettiğimiz branşları talep ettik. O branşlarda da inşallah yeni doktor atamaları gerçekleştirilecek.

“Kurucaşile yolunda tünel inşaatları yeniden başlayacak”

Bartın Kurucaşile yolunda tünel inşaatları yeniden başlayacak. Orada Cumayanı tüneli, Cumayanı viyadüğü ve Dizlermezeci tüneli tamamlandıktan sonra Karaman’a kadar hızlı bir şekilde açıp ondan sonraki iki tünelimiz Karaman ile Tekkeönü arasında 4600 metre yani neredeyse Ilgaz Tüneli kadar çift gidiş geliş olacak. Tekkeönü’nden bir daha giriyoruz Kurucaşile’ye çıkıyoruz. Yani Bartın’dan 25 dakikada Kurucaşile’desiniz. Yani ilçemiz neredeyse il merkezi ile bütünleşecek bir vaziyete geliyor.

“Enerji nakil hatları yenilenmeye devam ediyor”

Sanayi olarak OSB’deki genişletme çalışmaları kamulaştırma ve arazinin satın alınmasıyla ilgili çalışma artık tamamlandı. Sanayicimize artık alt yapı hizmetlerini de yaparak teslim etmeye başlayacağız. 380 kw trafo merkezi 150 milyona mal oldu. Buradan Kastamonu’ya da hat yapılacak. Ayrıca enerji nakil hatları ile de düşündüğümüzde çok büyük maliyetlerle Bartın’ın belki 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak bir trafo merkezine sahip olduk.186 köyümüzde enerji nakil hatlarını yeniledik. Eskiydi teller artık kopuyor direkler yıkılıyordu. Şimdiki programda ise 80 köy var bu 80 köyü de tamamlayacağız.

“Barajlar sel taşkınlarını önledi”

 Barajlar sel taşkınlarını önledi. Artık Kozcağız barajı bile inşaat halindeyken Bartın’daki sel taşkınını önleyen bir vazife görüyor. Eldeş Barajının da inşaatı bu sene içerisinde bitecek. Bartın’a yukarıdan baktığımızda 4 tane baraj gölü olan bir Bartın olacak. Bartın’ın haritadaki konumu bir farklılaşmış oluyor. Taşkın koruma çalışmaları devam diyor. Şu anda 20 tane taşkın koruma çalışması 2020 programına alıyoruz. Yine yıkılan köprülerimiz vardı onlar ihale edilmişti inşaatları başlıyor. TOKİ konutlarında ise Bartın’da 150 Abdipaşa’da 150 konut yapılacak. Ayrıca Bartın’da 420 konutluk projenin inşaatı başlıyor. Ulus’ta 320 konutun anahtarları teslim ediliyor. Yine Kozcağız’da talep var oranın dosyasını TOKİ’ye teslim ettik. Daha önce ilk müracaatımız Kozcağız idi. Ama talep olmamıştı. Şimdi tekrar talep açtıracağız arazimiz de hazır.

“112 Acil Çağrı Merkezi hizmete girdi”

Bartın 112 Acil Çağrı Merkezimiz hizmete girdi Adalet Sarayımız %95 seviyesinde. Artık bir kaç ay sonra çevre düzenlemeleriyle beraber hizmete girecek. Amasra Hükümet Konağı binamızı bu sene yatırım programına aldık yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. Denizlerimiz, ırmaklarımız kirlenmesin diye atık su arıtma tesislerimizi inşa ettik etmeye de devam ediyoruz. Kumluca’da programda yapım ihalesini gerçekleştireceğiz. İkinci organize için de ikinci bir arıtma tesisi yapılacak. Hasankadı’da programda yine büyük köylerimizde paket arıtmalar gerçekleştiriliyor. Gençlik ve spor alanında çok önemli hizmetler yapıldı.

“Ömertepesi’ne ikinci bir saha için talepte bulunduk”

Bartın’a 7 tane kapalı spor salonu kazandırdık Bartın’a. Burada gençlik merkezi, sporcu fabrikası, yüzme havuzu var. Üniversitemizin spor tesisleri yine çok önemli. Milli Sporcularımız hep altın madalya kazanıyor. Dünya, Avrupa, Türkiye şampiyonları çıkıyor. Milli sporcuların tercih ettiği bir fakülte haline geldi. 6 tane tribünleriyle aydınlatmalarıyla futbol sahası yaptık. Yine Ömertepesi’ne ikinci bir saha için talepte bulunduk. Tarım ormanla ilgili desteklerimiz devam ediyor. Sadece fındık üreticimize verdiğimiz alan bazlı gelir desteği 55 Milyon TL.

“Muhalefetin derdi karalama”

KÖYDES projeleri devam ediyor bu senede önemli bir miktar alacağız. SUKAP projeleri kapsamında destekler de devam edecek. AK Parti demek icraat demek. Muhalefetin derdi karalama siyaseti olabilir ama bizim derdimiz halkımıza icraat götürmek.”

Dursun, İl Özel idaresi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi

Belediye başkanlarının çalışmalarını anlattığı toplantıda İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın İl Özel idaresinin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Basına kapalı bölümde ise teşkilat çalışmaları değerlendirildi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535