• BIST 11064.85
 • Altın 2559.282
 • Dolar 33.0331
 • Euro 35.9507
 • Bartın 23 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 18 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 25 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

2 bin 500 artı istihdam sağlandı

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Aslan, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı kapsamında 2 bin 500’ün üzerinde artı istihdam gerçekleştirdiklerini söyledi.
2 bin 500 artı istihdam sağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "milli seferberlik" çağrısı doğrultusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun ocak ayında Konya'dan kamuoyuna duyurduğu "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" programı kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Aslan, 2 bin 500’ün üzerinde artı istihdam gerçekleştirdiklerini ifade etti. Milli Seferberlik programı kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan İŞKUR İl Müdürü Aslan, şu ifadeleri kullandı; "İşsizlik dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda mücadele noktasında azami gayret sarf ediyor. Bilindiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Milli Seferberlik kapsamında Bakanlığımızın da başlattığı İstihdam Seferberliği ülke çapında uygulanıyor. İlimizde ise Sayın Valimizin destekleriyle bu çalışma hızlı bir şekilde devam ediyor.

İşyerlerimizin yüzde 70’ini ziyaret ettik

Soysal güvenlik İl Müdürlüğümüzle birlikte bu konuda çalışmalar yapıyoruz. İstihdam teşviklerinin vatandaşlarımıza tanıtılması, istihdamı destekleyecek projelerin ve programların uygulanması ve bu çalışmaların sahalarda yürütülmesi kurumumuzun görev alanına giriyor. Bundan dolayı da bu alanlarda tüm çalışmalarımızı sonuca yani istihdama odaklı bir şekilde sürdürüyoruz. Ben dahil tüm personelimizle olabildiğince sahada olmaya çalışıyoruz. Çünkü sahada olup açık işleri tespit etmeden vatandaşlarımıza bir alternatif sunma ihtimalimiz yok. Bunun için sahada iş verenlerimizi ziyaret ederek açık işleri ve işverenin ihtiyacı olduğu işleri tespit etmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı da hızla yürütüyoruz. Şuana kadar ilimizdeki 2 bin 500’e yakın iş yerine ben ve danışmanlarımız bizzat ziyaret ederek ihtiyaçları tespit ettik. Yani işyerlerimizin yüzde 70’ini ziyaret ettiğimizi söyleyebilirim.

4 bine yakın açık iş tespiti yaptık

Bu ziyaretlerin sonunda aşağı yukarı 4 bine yakın açık iş tespiti söz konusu. Bu önemli bir rakam. Burada hedefimiz bütün ihtiyaçları ortaya koyup vatandaşlarımıza daha çok alternatif sunabilmek ve mümkünse vatandaşlarımızı mesleklerine göre işlere yönlendirmek. Bu 4 bine yakın açık iş tespitinden yüzde 50’sini şuana kadar işe yerleştirmiş bulunuyoruz. Belirlediğimiz hedefleri hemen hemen gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. İnşallah bu yılsonuna kadar istihdam seferberliği kapsamında hedeflediğimiz 3 bin artı istihdamı gerçekleştireceğiz.

3 bin artı istihdamı geçeceğiz

3 bin artı istihdamı geçeceğimizi de düşünüyorum ki bu yönde hedeflerimizi de belirleyip planladık. Şuanda 2 bin 500 artı istihdam gerçekleştirmiş durumdayız. Hedefimizin 3 bin olduğu düşünülürse bu rakamdan da anlaşılacağı üzere bu hedefimize ulaşmamız son derece yakın bir zamanda olacak gibi görünüyor. Tabi hedefimiz 3 bin diye biz bu rakamda kalmayacağız daha çok insanı iş ve aş sahibi yapabilmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Şunu da belirtmek isterim bu çalışmalarımızda ilimizdeki işverenlerin hepsinin bir emeği söz konusu. Bu yüzden ben desteklerinden dolayı başta Sayın Valimize ve tüm işverenlerimize teşekkür ediyorum.

Engelli kontenjanı açık olan bir iş yerimiz yok

Engellilerimize yönelik istihdama gelecek olursak şunu söyleyebilirim ki ilimizde engelli kontenjanı açık olan bir iş yerimiz yok. Yani iş yerlerimizin hemen hemen engelli kontenjanları kapanmış durumda. Zaten arkadaşlarımız da bu konuyu yakından takip ediyor. Engelli kontenjanı dolduğunda iş yerlerimizi bu konuda bilgilendiriyor. İlimizdeki engelli kontenjanlarımız dolu. Bu bizim için çok sevindirici bu durum. İşverenlerimize bu konudaki anlayışı ve ilgisinden dolayı da teşekkür ediyorum. Bartın’da engelli çalıştırmayayım gibi bir  mantık söz konusu değil. İlimizde bu kültür oluşmuş durumda.

Engellilşere yönelik teşvikler söz konusu

Engellilere yönelik kendi işlerini kurabilmek noktasında teşvikler söz konusu. Biz bu teşvikleri engelli vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Açtığımız her girişimcilik kursunda engelli vatandaşlarımıza yönelik özel kontenjan ayırıyoruz. Mutlaka ve mutlaka engellilerimize bu konuda öncelik tanıyoruz. Toplum yararına olan projelerimizde de engelli vatandaşlarımız öncelikli durumda. Engelli vatandaşlarımızı kesinlikle her projede ve programda öncelikli kapsamda değerlendiriyoruz. İlimizde her iş arayan ve işveren vatandaşımızın bir danışmanı söz konusu. Engelli vatandaşlarımızda danışmanları vasıtasıyla birebir teşvik gelişmeleri konusunda bilgilendiriliyor. Engellilerimiz her zaman pozitif bir ayrımcılığa tabii.

İş başı eğitim programları devam ediyor

İş başı eğitim programlarımızda istihdam seferberliği kapsamında hızla ilerliyor. Şuana kadar 168 iş başı eğitim programından yaklaşık 300 vatandaşımız faydalanmış durumda. Bartın’daki işletmelerimizin geneli küçük işletmelerden oluştuğu için tabi bir iş yerinden çalışan sayısıyla da orantılı olduğu için 2 ya da 3 kişiyi faydalandıramıyoruz. İş gücü yetiştirme ve meslek edindirme kursları kapsamında şuana kadar açılan 12 kurstan aşağı yukarı yine 300 kişi faydalandı.

750’ye yakın çalışanımız söz konusu

Toplum yararına projelerimiz devam ediyor. Bu kapsamda tüm ilçe ve beldelerimizde 750’ye yakın çalışanımız söz konusu. İşlerine devam ediyor. Bartın’da vatandaşlarımız İŞKUR’un bütün imkanlarını azami şekilde kullanıyor. Toplum yararına projeleri iş başı eğitim programları, mesleki eğitim kursları, girişimcilik kursları hızla devam ediyor. İŞKUR iş bulan bir kurum olmanın yanı sıra girişimcilik kursları da açmak suretiyle kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımızı da destekliyor. Tabi bu kursları KOSGEB ve Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte açıyoruz. Kursların finansmanını ise kurumumuz gerçekleştiriyor. Ticaret ve Sanayi Odamız kurs yerini sağlıyor. Bürokratik işlemleri de KOSGEB gerçekleştiriyor.

Başarılarımız artarak devam edecek

Yaptığımız her çalışmada birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğünü koruyacak davranışlar sergilemek zorundayız. Bunu yaptığımız zaman başarılı oluyoruz.  Geçen yıl,  yıl boyunca çalışıp ulaştığımız zamanlara bu yıl ilk 6 ayda ulaştık ve bu rakamları geçtik. Yani çalışmalarımız da yüzde 100 bir artış söz konusu. Bu çalışmalarda kurumumuza destek olan bizimle işbirliği içerisinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, basınımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışmaları yaparken bizi her zaman destekleyen Valimiz Nusret Dirim’e de özellikle şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah bu başarılarımız artarak devam edecek."

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535