• BIST 11064.85
 • Altın 2556.417
 • Dolar 33.0765
 • Euro 36.0512
 • Bartın 30 °C
 • Ankara 28 °C
 • Bolu 26 °C
 • Kastamonu 30 °C
 • Zonguldak 31 °C
 • Karabük 30 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Yürümeyi Öğrenmeden Ölmeyi Öğrenen Bebeklerin Ülkesi Filistin

İsmail Ünsal

Kıymetli dostlar

Petrol rezervlerinin yüzde 64'ü Ortadoğu Bölgesindedir. Haliyle ABD ,Rusya ve tüm Batı için olağanüstü stratejik bir öneme sahiptir. Türkiye, coğrafi konumu itibarı ile Büyük Ortadoğu'nun merkezinde yer almaktadır. Ülkemizin konumu itibarıyla  sessiz kalması beklenemez. Bunların hepsi daha önce Irak’a, Libya’ya, Mısır’a, Lübnan’a, Suriye’ye, Filistin’e oynanan oyunlardır. Önce iç kargaşa sonra tepeden gelip konma.

Aklımızı başımıza alalım, yıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşamış ve birlikte kurtuluş savaşına katılmış, Türkü, Kürdü, Alevi’si, Sünni’si, Çerkez’i, Arap’ı ve diğer etnik yapılar ile Türkiye Cumhuriyetini kurduk.

Bize bizden başka dost yoktur. Biz kimsenin maşası olamayız, yaptıranlara da engel olmalıyız.

Kıymetli gönül dostlarım

Gazze kan gölüne dönmüş, masum insanlar en acımasız bir şekilde ıstırap çekiyor, can veriyor; sözde insanlık sadece seyrediyor.13,binin üzerinde insan şehit olmuş ve bunların 6 bine yakını çocuk 3500 fazlası kadın olduğu bildirilmektedir. 

Devletimiz ilk günden itibaren hem diplomasi hem de sağlık, gıda gibi insani yardım hususunda üzerine düşeni yapmış ve yapmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı da ilk günden itibaren, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere, hutbeler, vaazlar ve yardım noktasında gerekli hassasiyeti yerine getirmekte ve topluma öncü olmaktadır ama yetmez.

İslam Alemi artık uyanmalıdır. Filistin, Kudüs ve Gazze ile ilgilenmek bizim hem tarihi hem insani hem de İslami görevimizdir .Bununla birlikte zulmün devam ettiği, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız da unutulmamalıdır. Dünyanın neresinde soydaş ve dindaşlarımız mahzun ise onlarla dertlenmeliyiz.

Yaşanan hadiseler şunu göstermiştir ki; Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz güçlü olmak zorundadır. Her alanda bütün devletlerden önde olmalıdır. Bunun için de hepimiz üzerimize düşen çalışmayı eksiksiz yapmalıyız. Türk Milleti olarak, Hacı Bektaş Velinin dediği gibi, bir, iri ve diri olmalıyız.

Kıymetli dostlar

Gazze kan gölüne dönmüş, masum insanlar en acımasız bir şekilde ıstırap çekiyor, can veriyor; sözde insanlık sadece seyrediyor. 

Filistinli yok olurken yapılan tek şey var; sözde kınamak! İnsanlar dünya malına değer vermiş, dünyanın hemen her yerinde; paradan, makamdan, mevkiden, rütbeden başka şeylere değer vermiyor. Dünyalık adına kazandığı hiçbir şeyi kaybetmek istemiyor. Dolayısıyla başkasının başına gelen sıkıntılar onu pek ilgilendirmiyor. 

Bu ve benzeri tavır sergileyenlerin korkusu, dünyada kazandıklarını kaybetmek korkusudur. Dünya sevgisidir…

Hâlbuki yüce Allah Kur'an'ı Kerim'de dünya malının bizleri aldatacağı konusunda açık bir şekilde uyarmıştır. 

"Ey insanlar! Haberiniz olsun ki, Allah'ın vaadi muhakkak haktır. Sakın bu dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o aldatıcı şeytan sizi, Allah hakkında da aldatmasın" (Fatır/5) 

Zaten Peygamberimiz de ümmetinin imtihanının dünya malı olacağını asırlar önce haber vermişti: "Şüphesiz her ümmetin bir fitnesi vardır. Ümmetimin fitnesi de maldır." (Tirmizî, Zühd 26)

Şunu bilmeliyiz ki zulmedenler de dünyaya taparcasına bel bağlayanlar da bir gün bu dünyadan göçecektir. Herkes yaptığının ve yapmadığının hesabını verecek. Ahirette Allah'ın adalet terazisinde tartılacak. Şehitler, mazlumlar ve masumlar mükâfatını alacak. Zalimler ve ona suskunluğuyla ya da yardımlarıyla destek çıkanlar da hak ettikleri cezaya çarptırılacaktır. 

Bu mücadele tüm izzetiyle gözümüzün önündeyken biz neden bu haldeyiz. Üzülüyor muyuz? Evet. Zalime öfke duyuyor muyuz? Evet. Peki ama neden üzülmekten ve öfkelenmekten başka bir şey yapamıyoruz. Müslüman devletler ne zaman harekete geçerek bu zulme engel olacak. Daha kaç Müslümanın ölmesi gerekiyor. 

Bu duyarsızlığın bir bedeli olmayacak mı sanıyoruz.Tüm insanlık olarak kendi halimize üzülmeliyiz, Filistin halkı üzerine düşeni bedelini ödeyerek yapıyor.Biz ümmet olarak üzerimize düşeni yapıyor muyuz? Bu dünyada bedel ödemeyi göze alamazsak ahirette daha büyük bedeller ödemek zorunda kalacağız.

Sözlerime bir dua ile son vereyim. Ya Rabbi; Yüreği yanmış,göz yaşları içine akmış,ümitleri zorda olan tüm insanlara  ,ümit sabır ve ferahlık ver. 

Kalın sağlıcakla Allah’a emanet olun.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535