• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Bartın 24 °C
 • Ankara 23 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 23 °C
 • Zonguldak 25 °C
 • Karabük 24 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

“En Makbul Dua Başkaları İçin Haberleri Olmadan Ettiğimiz Duadır”

İsmail Ünsal

Yüce Allah’ın biz kullarına sunmuş olduğu sayısız nimetlerden olan, rahmetin, mağfiretin, ihsanın ve ikramın sınırsız olduğu mübarek üç aylara kavuşmuş olmaktan dolayı yüce Allah’a sonsuz hamdı senalar olsun. Onun sevgili Resulüne de salat-ü selam olsun. Allah’ın rahmeti ve bereketi de tüm Müslümanların üzerine olsun.

Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Recep'le başlayan, Şaban’la devam eden ve nihayetinde Ramazanla son bulan ayların toplu adıdır.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylar 13 Şubat tarihinde başladı.18 Şubat Perşembe günü ise Regaip Gecesini ihya edeceğiz.

Korona (Covid-19) salgını sebebiyle geçen sene camilerde idrak edilemeyen mübarek geceler ve ramazan ayı bu sene de maalesef salgın hastalığının gölgesinde geçecek gibi duruyor.

Değerli dostlar

Rabbim hakkımızda hayırlısını nasip etsin.

Üç aylar, Kameri Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, imandan gelen bir heyecanla ibadet hayatımızın daha canlı tutulduğu feyizli, bereketli bir mevsimdir.

Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, manevi huzur ve sükûnun kalplere doğduğu, ilahi rahmetin coştuğu aylardır.

Bu aylar girince, müminlerin ruhlarını manevi bir hava kaplar. Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmeti, bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar.

Recep ayının başlangıcında Peygamberimizin (SAV) şöyle dua ettiği rivayetler arasında yer almaktadır: “Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” 

Kıymetli dostlar

Tüm dünyanın, insanlığın içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerin giderilmesi için üç aylar, özelikle Ramazan ayı özellikle Kadir Gecesi'nin bereketinden istifade edilecek günler olduğunu ne olursunuz unutmayalım.

Müslümanların ve tüm insanlığın ilişkilerini kısıtlayan bizleri adeta esir alan bu salgından kurtulabilmemiz için yüce Rabbimize bol bol dua etmenizi istirham ediyorum. Bilemeyiz kimin duasının kabul olacağını...

Sizlerde bilirsiniz ki en makbul dua başkaları için haberleri olmadan ettiğimiz duadır.

İdrak edeceğimiz mübarek üç aylar; yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize, gaflet uykusundan uyanmamıza günahlarımızdan tövbe etmemize vesile olmalıdır.

Aramızdaki çekişmeleri, şahsî menfaat hesaplarını ve basit düşünce farklılıklarını bertaraf etmeli; her zamandan daha çok muhtaç olduğumuz ve yüce dinimizin bizden ısrarla istediği, barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesini, insani ve ahlâkî meziyetlerin yeniden yeşermesini sağlamalıdır.

 Üç ayları ve mübarek geceleri fırsat bilip Rabbimize koşalım.

Sevgili peygamberimizin de (SAV) izinden ayrılmayalım.

Kandil gecelerini değerlendirelim. Nefis muhasebesi yapalım, kaza ve nafile namazları kılalım. Kur’an-ı Kerîm okuyalım. Peygamber (SAV)’e salât ve selâm getirelim.

Kimsesizlerin, yoksulların gönüllerini hoş edelim. Çocuklarımıza bu mübarek gün ve gecelerin faziletini öğretelim.

Üç aylar diye adlandırdığımız, ikramlarla tatlandırdığımız, ibadetlerle taçlandırdığımız, üç ayları Rabbim hakkımızda hayırlı eylesin.

Bu kutlu mevsimde bizlere düşen görev, anın kıymetini bilip, Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak, güzel amellerle onu en iyi bir şekilde değerlendirelim.

Yüce Rabbim bizlere bu rahmet mevsimini en iyi şekilde değerlendirmeyi nasip etsin.

Üç ayların ve Regaib Kandili'nin devletimize, milletimize, şehrimize, ülkemize, İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini, korona salgınından kurtulabilmeyi, İslam topraklarında akan kanın ve dökülen gözyaşlarının son bulmasını, Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Sözlerime son verirken bu vatan toprakları uğruna hayatının baharında şehit olan tüm şehitlerimize, bu vatanı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere Rabbim tüm şehitlerimize Rabbim  gani gani rahmet ihsan eylesin, şu anda  hastane  köşelerinde şifa bulmak için yatan tüm hastalarımıza  Allah'tan  acil   şifalar dilerim.

Allah’ın Rahmeti, mağfireti ve selamı üzerinize olsun. Allah'a emanet olun, kalın sağlıcakla…

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535