• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Bartın 20 °C
 • Ankara 19 °C
 • Bolu 15 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 19 °C
 • Karabük 19 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

55 STK, Hollanda'yı kınadı

Bartın’da faaliyet gösteren 55 sivil toplum kuruluşu (STK) düzenledikleri ortak basın açıklaması ile Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrını kınadı.
55 STK, Hollanda'yı kınadı

Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'ya yönelik kabul edilemez tavrı Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’da da protesto edildi. Bu amaçla biraraya gelen Bartın’daki 55 STK, ortak bir basın açıklaması ile tavırlarını net bir şekilde ortaya koydular. 140. Yıl Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Kamu Sen Bartın Şubesi ve 11 İş Kolu’nu temsilen Sezai Hangişi, Ülkü Ocaklarının temsilen Başkan Bünyamin Özgüroğlu, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, Alperen Ocakları, Cihannuma Derneği, Beyaz Hilal Derneği, Hayrad Vakfı, Gönül Fethi Derneği, Gül Der, Özgür Der, Bilgi Der, Yeniden Büyük Türkiye Teşkilatı, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Vuslat Derneği, Uşşaki Vakfı, Diva Sen, Din Bir Sen, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay, Kabagöz Cami Yardımlaşma Derneği, Manda Birliği, ÖNDER, TÜGVA, MÜSİAD, SEMERKAND, Ensar Gençlik Spor Kulübü, AGD, Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, İHO Koordinatörlüğü, Gülnihal Derneği, Hizmet İş İl Temsilciliği, Memur Sen Konfederasyonu ve 11 İş Kolu ve Hukukçular Derneği temsilcileri katıldı. Hollanda’ya sert tepki gösterilen açıklamayı STK’lar adına İlim Yayma Cemiyeti Bartın Şube Başkanı Süleyman Yılmaz okudu.

Son yüzyılın en önemli seçimlerinden

Yılmaz şöyle konuştu; “Ülkemiz son yüzyılın en önemli seçimlerinden birine girerken, yalan ile gerçeğin, geçmiş ile geleceğin iç içe yaşandığı tarihi anlara şahitlik etmekteyiz. Bilindiği üzere, öncelikle Dışişleri Bakanımızın uçağının iniş iznini iptal ederek, İnsan haklarını yok sayan ve hukuku çiğneyen Hollanda, aynı hatayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'ya da uyguladı.

Bize demokrasi dersi vermeye çalışanlar

Sayın Bakanımızın kara yolu ile oradaki Türk vatandaşlarına ve elçilik binamıza ulaşımı engellenmiştir. Diplomatik dokunulmazlığı bulunan sayın bakanımız, Hollanda devleti güvenlik görevlileri tarafından devlet terbiyesine yakışmaz bir tutumla pervasız bir şekilde ''Şayet Almanya'ya geri dönmezse tutuklanmakla" tehdit edilmiştir. Bu tutumun kabulü de izahı da mümkün değildir. Hollanda polisi ve yönetimini şiddetle kınıyoruz. Bize demokrasi dersi vermeye çalışanlar, net bir şekilde görüldü ki bu sınavdan kalmıştır.

Tüm dünyanın gözü önünde

Hukuktan ve demokratik olmaktan bahseden Avrupa devletleri, Türkiye Cumhuriyetine yapılan haksızlığa karşı da sessiz kalmıştır. Tarihe bu lekeyle geçen Hollanda bir daha insan haklarından söz edemeyecek ve asla demokratik bir ülke olduklarını iddia edemeyeceklerdir. Bu tutumunu tüm dünyanın gözü önünde sergileyen Hollanda, bir kez daha Nazi uygulamalarına imza atmıştır.

Maske artık düşmüştür

Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle ''Nazi artığı Hollanda" 1995 yılının temmuz ayı içerisinde gerçek yüzünü göstermiştir. Srebranitsa da, tam 8372 Boşnak kardeşimiz, Hollandalı askerlerin gözü önünde vahşice katledilmiştir. Romanları, Yahudileri, yaşlıları, zayıfları ve engellileri krematoryumlarda yakan Nazi ruhu, ne yazık ki Avrupa'nın kalıcı karakterine dönüşmek üzeredir. Yıllarca gösteri ve yürüyüş hakkından bahseden, her fırsatta insan hakları ve hukuku konusunda bize ders vermeye çalışan, yayınladıkları raporlarda ülkemizi geri kalmışlık ve hak ihlalleri ile suçlayan Avrupa, bugün sınıfla kalmıştır.

‘Sağduyulu olmalıyız’

Bartın’da, 55 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi bir araya gelerek Hollanda'nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yönelik davranışlarının yanı sıra Hollanda’da gösteri yapan Türk vatandaşlarına yapılan saldırıları kınadı. Açıklamayı STK’lar adına İlim Yayma Cemiyeti Bartın Şube Başkanı Süleyman Yılmaz okudu. Yılmaz şöyle konuştu;

Kudurmuş köpekler

Bize Avrupa'yı medeniyetin ve özgürlüklerin merkezi, demokrasinin beşiği diye dayatanların maskesi artık düşmüştür. Terör örgütü PKK propaganda ve gösterilerini istediği şekilde gerçekleştirirken, Bir Bakanımızın uçağının inişine izin vermemek nasıl bir gözü dönmüşlüktür? Bir bakanın kendi elçilik binasına girmesine müsaade etmemek nasıl bir aymazlıktır? Bir bakanımızın konvoyunda bulunan bazı bayanlarında elleri kelepçelenerek sınır dışı edilmesi nasıl bir küstahlıktır? Hiçbir fiili harekette bulunmayan ve en küçük bir taşkınlık yapmayan kardeşlerimizin, gözleri dönmüş atlar ve kudurmuş alman köpekleri tarafından taciz edilmesi nasıl bir densizliktir?

Elbette öfkeliyiz doluyuz

At izini, it izine karıştıran Hollanda polisine, bu necip milletin 15 Temmuzda neler başardığını hatırlatmak lazım. Elbette öfkeliyiz doluyuz; ancak büyük devlet geleneğine sahip olanlar öfke ile değil, sağduyu ile hareket ederler. Halkımızı sağduyu içerisinde tepkiler vermeye davet ediyoruz. Büyükelçilikler, turizm acenteleri, ticaret merkezleri ve eğitim müesseseleri bize emanettir. Ülkemizde misafir olan Avrupalılara karşı asgari medeni ilişkilerimizi muhafaza etmek, bizlere yakışan davranıştır.

Demokratik tepkiler göstermeliyiz

Avrupa da yaşayan Müslüman kardeşlerimize hayatı zindan etmek için bizlerden şiddet içerikli tepki göstermemizi bekleyenlere fırsat vermemeliyiz. Çok güçlü ama bir o kadar da demokratik tepkiler göstermeliyiz. Tüm baskı engelleme ve kara propagandalara rağmen gelişen ve büyüyen ülkemiz Avrupalıların korkulu rüyasıdır. İstanbul'un semalarında maneviyatı dolaşan Fatih, Söğüt dağlarında obalarını kurmuş olan Ertuğrul, Payitahtta yeniden ismini fısıldadığımız Abdülhamit'in hayırla yâd edildiği bir Türkiye, Avrupalıların korkulu rüyasıdır. Ama korkunun da ecele faydası yoktur.

Bu terbiyesiz tavırlar tasvip edilemez

Avrupa ülkeleri, içinde bulunduğumuz sürece dahil olup sonuçlarını etkilemeye çalışmaktadır. Bilinmelidir ki ülkemizin geleceğini belirleyecek olan bu süreçte kullanılacak her oy kişilerin kendi iradesinde olacak ve kimse bu sürece müdahil olamayacaktır. Son olarak; Başta Hollanda olmak üzere Almanya ve Avusturya'yı, Ülkemize ve Devlet adamlarımıza yönelik bu akıl almaz tavırlarından dolayı şiddetle kınıyoruz. Bu terbiyesiz tavırları asla tasvip etmediğimizi beyan ediyoruz. Allah, İslam dünyasının hamisi olan bu aziz millete, küffar karşısında her daim vakar ve zafer ihsan eylesin. Rabbim hepinizden razı olsun.Bildiriye imza alan bütün STK'lar adına; kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535