• BIST 9747.45
 • Altın 2427.694
 • Dolar 32.5699
 • Euro 35.0032
 • Bartın 16 °C
 • Ankara 22 °C
 • Bolu 24 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 16 °C
 • Karabük 24 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Artı İstihdam Programı oda başkanlarına anlatıldı

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Adnan Aslan, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde oda başkanlarına yönelik Artı İstihdam Programı ile ilgili bilgiler verdi.
Artı İstihdam Programı oda başkanlarına anlatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun organizesinde başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında vatandaşlarımızın ayağına kadar hizmet götürmek, onların dertlerine derman olabilmek ve sıkıntılarının üstesinden gelmek amacıyla Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü tarafından başlatılan bilgilendirme faaliyetleri devam ediyor. Son olarak Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde oda başkanlarına yönelik Artı İstihdam Programı ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

Oda başkanları katıldı

Toplantıya Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Adnan Aslan, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı, Berberler Odası Başkanı Cemal Zeybek, Terziler Odası Başkanı Metin Ülker, Bakkallar Odası Başkanı İsmet Fındık, Amasra Esnaf Odası Başkanı Coşkun Yüksel, Ulus Şoförler Odası Başkanı Osman Ozan, Ulus Esnaf Odası Başkanı Necati Akman,  Bartın Madeni Eşya Sanatkârları Odası Genel Sekreteri Göksel Yıldız ve Kahveciler Odası Genel Sekreteri Faik Recepoğlu katıldı.

Başlatılan seferberlik çok önemli

Toplantıda ilk olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sinan Amasralı: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında bugün oda başkanlarımıza yönelik Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sayın Adnan Aslan ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sayın Ekrem Öztekneci tarafından istihdamla ilgili bilgiler verilecek. Ben Sayın Müdürlerimize teşekkür ediyorum. Tabii katılan siz değerli oda başkanlarımıza da şükranlarımızı iletiyorum” dedi.

Esnaflarımızı bilgilendireceğiz

Amasralı; “Gerçekten başlatılan seferberlik çok önemli. Bunun önemini üyelerimize anlatacak olanlar da bizleriz. Bu nedenle Sayın Müdürlerimizin bizlerle paylaştıklarını üyelerimizle de bizler paylaşacağız. Esnaflarımızı bilgilendireceğiz. Oda başkanlarımıza şunu da söyleyeyim. Konuyla ilgili üyelerini bilgilendirmek isteyen oda başkanlarımız Şoförler Odası Lokalini kullanabilirler” şeklinde ifade etti.

Vatandaşlarımızın faydalanmasını istiyoruz

Amasralı’nın konuşmasının akabinde istihdam programlarıyla ilgili bilgiler veren Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Adnan Aslan: “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Seferberlik kapsamında Çalışma Ve Güvenlik Bakanımızın Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun başlattığı İstihdam Seferberliği ilimizde başlatıldı ve aktif bir şekilde ilerletmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda devletin imkanlarından gerek ilimizin esnafı gerekse vatandaşlarımızın azimli bir şekilde faydalanmasını istiyoruz. Bu kapsamda bakanlığımızca uygulanan teşvikler var. Bu teşviklerden en sonuncusu Bartın İstihdam Teşviki oldu. Bu Bartın İstihdam Teşvikinin tanıtımı ve vatandaşlarımızın faydalanması ile ilgili bir dizi çalışmalar başlattık. İŞKUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu olarak bakanlığımızın iki kurumuyla birlikte hareket ediyoruz. Bu konudaki eksiklikler ve aksaklıkları beraber gidermeye çalışıyoruz. Bilgilendirme faaliyetlerini de yine Sosyal Güvenlik Kurumuyla birlikte yapıyoruz” dedi.

Vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz

Milli Seferberlik Projesi ile ilgili bilgilendirmelerin yapıldığını belirten Aslan: “İlçelerde stantlar kurarak ilimizdeki işlek caddelerde, cami çıkışlarında yani vatandaşın yoğun olduğu her yerde stantlar kurarak vatandaşların kurum hizmetlerinden daha azimli faydalanması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bu bağlamda projenin başlangıcından ve programında başlangıcından buyana kadar sayın valimizin önemli destekleri bizleri güçlendiriyor. Bu anlamda geçtiğimiz 17 Şubat tarihinde valilik bünyesinde yaptığımız toplantıda, Bartın ilimizde 3 bin kişinin istihdam edilmesini, istihdama katılması konusunda görüş birliği ve planlanma ortaya çıktı. Bu anlamda da elimizden geldiğince tüm gayretlerimizi bu yolda sarf ederek ilimizdeki bu sayıya ulaşmaya hedefledik. Bu anlamda kurumumuzun bütün enstrümanlarını kullanmayı planlıyoruz” şeklinde ifade etti.

Kişi sayısında sınırlama kalkıyor

Aslan: “Artı İstihdam programı yeni bir program. Artı İstihdamı uygulanışı ile ilgili de çok önemli bir hazırlık gerektirmiyor. Ön şartı da yok. Burada sadece İş Kanununa tabi diğer işçilerini hangi şartta çalıştırıyorsa yine aynı şartta çalıştırabilecek. Kendi işçisi zaten. Dolayısıyla bütün tasarrufları İş Kanunu çerçevesinde işveren kullanabilecek yasa doğrultusunda. Ancak biz burada sadece baktığımız husus 2016 Aralık ayındaki işçi sayısına artı kaç kişi aldıysa en az iki kişiden 10 kişiye kadar bir kişi çalıştırabilecekken şimdi bu teşvikte istediği kadar işçiyi çalıştırabilecek ve hepsi içinde teşvik alabilecek. Yani 10’a kadar 1 kişi diye bir sıralama yok. Dolayısıyla bu teşviğin hem kolay uygulanması hem de daha net bir şekilde hayata geçmesi ve birde bazı hususlarda çalışmak isteyenler şunu diyorlardı. Ben burada çalışacağım ama benim için ödenen prim emekliliğime yansımıyor diyorlardı ve haklılardı da. 6 ay çalışıyor ama bu sürede sadece sosyal güvenlik primi ödeniyordu ve emekliliğe yansımıyordu. Ama şu andaki bu artı istihdam teşviki ile kurumumuz tarafından ödenen sosyal güvenlik primleri ve vergiler şeklinde ödenen bu artı istihdam programında emekliliğe yansıyacağı için vatandaşımızın da herhangi bir kaygı herhangi bir farklı düşüncesi olmayacaktır” dedi.

Çok önemli sorunlarımız ortadan kalkacak

Faydalı bir proje gerçekleştirildiğini söyleyen Aslan: “Artı istihdam teşviği tabi ki büyük işyerlerimize daha çok işçi çalıştıran iş yerlerimize faydalı olduğu gibi bana göre en çok az işçi istihdam eden işverenlerimize faydalı olacak. Yani bir bakkal dükkanı işleten küçük bir esnaf dediğimiz birisi bir işçiyi yanında çalıştırdığı zaman bir sürü sıkıntılar yaşanıyordu. Bizim aramızda projeden çalıştırsa çalıştıramıyordu çünkü iki işçisi yok. Başkan türlü çalıştırsa sosyal güvencesi olmadan çalıştıramazsınız yasaya aykırı. Ama burada işveren bir işçiyi işe aldığı zaman otomatikman devlet onun sigortasını ve vergisini ödedikten sonra daha rahat bir istihdam gerçekleştirilecek. Bu proje bütün işverenlerimiz için uygun ama tam da çok az işçi çalıştırabilecek olan küçük işletmelerimiz için yani sizler için çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu konu ile ilgili üyelerinizi bilgilendirmeler konusunda her türlü bilgilendirmelere biz hazırız Sayın SGK Müdürümle beraber. Bununla ilgili tereddütü olan tüm üyelerimiz için her zaman kapılarımız açık. Bizim iş ve meslek danışmanlarımızdan bizden bilgi alabilirler. Bununla ilgili de şu sözü kesinlikle veriyorum. Mesai saatimiz yok ne zaman arzu ederseniz ne zaman ne yapmamız gerekirse ne zaman sizlere hizmet sunmamız gerekirse biz o zaman hazırız” şeklinde ifade etti.

Devlet vatandaş el ele bu seferberlikte

İşverenler için önemli bir proje olduğunu belirten Aslan: “Biz birlikte varız, birlikte başarırız, birlikte yaparız. Bu birlik ve beraberliği işverenimiz, iş arayanımız, devletimiz hep beraber yapabiliriz. Dolayısıyla devlet vatandaş el ele bu seferberlikte inşallah Bartın’da hedefimiz sıfır işsizlik. Bu olduğu zaman bütün gençlerimiz iş sahibi olduğu zaman bütün gençlerimiz evine ekmek götürebildiği zaman zaten çok önemli sorunlarımız da ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda değerli Başkanıma diğer Başkanlarımıza ve Sayın Valimize tekrar teşekkür ediyorum. Çünkü gösterdikleri ilgi ve alaka bizlere verdiği teşvikler bizim için çok önemli. Hedefimiz hepimizin aynı. Netice itibariyle memleketimize bir şeyler yapalım. Memleketimizdeki gençlere devletimizin imkanlarını ulaştıralım. Netice itibari ile birbirimiz için varız hepimiz bu memleketin insanlarıyız. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu teşvikin bu imkanların ilimizdeki esnafımıza ilimizdeki iş adamlarımıza iş arayan arkadaşlarımıza hepsine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Amacımız Bartın’da çalışan işsizlik oranını sıfıra düşürmek

Son olarak değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı kapsamında Bartın Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sayın Adnan Aslan ile birlikte çalışmaları yürütüyoruz. Amacımız Bartın’da çalışan işsizlik oranını sıfıra düşürmek. Hedeflerimizin daha da ilerisine ulaşmaya çalışacağız. Program kapsamında ki teşvikleri Sayın Müdürümüzü anlattı. Tekrar etmeye gerek yok. Bu teşviklerin yanında bizim de kurumumuz olarak teşviklerimiz var” dedi.

Asgari ücretin yarısını devlet karşılıyor

Öztekneci: “İşsizliği azaltmak ve istihdamı artırmak amacıyla bu yıl binlerce kişilik aktif işgücü ve istihdam programları uygulanırken son olarak buna Artı İstihdam Programı eklendi. Programla katma değeri yüksek alanlarda öncelik üniversite olmak üzere ilave işe alınacak her mezun için ilk yıl net asgari ücretin yarısını devlet karşılıyor” şeklinde ifade etti.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535