• BIST 9718.4
 • Altın 2427.694
 • Dolar 32.5699
 • Euro 35.0032
 • Bartın 24 °C
 • Ankara 27 °C
 • Bolu 28 °C
 • Kastamonu 27 °C
 • Zonguldak 18 °C
 • Karabük 26 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Atıksu Arıtma Tesisi Hizmete Açıldı

Bartın Atıksu Arıtma Tesisi ve İnkumu Derin Deniz Deşarjı tesisinin açılışı, bugün saat 10.30’da Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreniyle gerçekleştirildi.
Atıksu Arıtma Tesisi Hizmete Açıldı

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından %85’i IPA(AB Katılım Öncesi mali Yardım Aracı), % 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, % 9’u Bartın Belediyesi tarafından karşılanan toplam tutarı 16.908.081 Euro olan ve içerisinde Bartın Atıksu Arıtma Tesisi, İnkumu Derin Deniz Deşarjı işlerini ihtiva eden “Bartın Su ve Atıksu Projesi” nin birinci ayağı olan Bartın Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi ile İnkumu Derin Deniz Deşarjı Projesinin açılışı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatırımlarının toplu açılış töreni kapsamında bugün saat 10.30’da Başbakan Binali Yıldırım tarafından canlı bağlantı ile gerçekleştirildi.

Yatırımları anlattı

Çevre Projeleri Açılış Töreni ile Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Atıksu Arıtma Tesisi, Kanalizasyon, İçme Suyu Şebekesi, Çevre Düzenlemesi ve Temiz Hava Merkezi ve Hizmet Binası olmak üzere ülke genelinde toplamda 120 adet tesis hizmete alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Bakanlığın tanıtım filminin gösterilmesinin akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından törenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak gerçekleştirilen yatırımlardan bahsetti.

Bütün hesaplarımızı 2023’e göre yaptık

Bakan Özhaseki: “120 ayrı şehirde yapmış olduğumuz tesisin açılışını yapacağız. Bu tesisler içinde katı atık bertaraf tesisleri var. Artıma tesisleri, temiz hava merkezleri, çevre düzenlemesi yaptığımız yerler var” ifadelerini kullandı. Bakan Özhaseki, yapılan çalışmalar kapsamında 300 belediyeye temizlik ve çevre ile ilgili araçlar teslim edeceklerini sözlerine ekleyerek, “20 bin civarında çöp vidanjörünü de teslim ettik. Onların da açılışını yapmış olacağız. Şehirlerimizin daha da büyüyeceği, atıkların daha da çoğalacağı bir ortamda eğer tedbirler almazsak gelecekte bizi felaketler bekliyor. Bütün hesaplarımızı 2023’e göre yaptık. Arıtma suyu noktasında yüzde 80’lerdeyiz. Bunu 2023’e kadar evlerimizden attığımız bütün atık suları, temizleyerek tabiata verecek şekilde plan yaptık. Her sene en az 150 tane kadar atık su artıma sistemi yaparak tamamlayacağız. Hepsini başaracağız” dedi.

Helali hoş olsun

Bakan Özhaseki’nin konuşmasının ardından kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım: “AK Parti hükümetlerinin bir sıkıntısı var, iş çok, açılış için zaman yok. Onun için yüzer yüzer, 2 yüzer 2 yüzer paket, demet yapıyoruz öyle açıyoruz. Allah'a şükür zaman yok. O kadar çok eser, o kadar çok proje var ki hamd olsun. 81 ilde açılışı ve dağıtımı yapılan bu projelerin, hizmetlerin, araçların ve diğerlerinin toplam bedeli 955 milyon lira. Kaba taslak 1 milyar liradan bahsediyoruz. Şehirlerimize, ilçelerimize, beldelerimize helali hoş olsun. Yeter ki çevremiz temiz, şehirlerimiz daha yaşanabilir marka şehirler olsun” şeklinde ifade etti.

269 limanda atık toplama, tesisi var

Konuşmasında daha önce gemilerin çöplerinin toplanmadığına da değinen Yıldırım, "Gemilerin atıkları alınmıyordu, onlar ne yapıyordu? Limanda denize boşaltıyordu. Şimdi bu da yasaklandı. 269 limanda atık toplama, tesisi var. Bunlar alınıyor, kimisi enerjiye dönüştürülüyor, kimisi gübreye dönüştürülüyor” şeklinde belirtti.

Terör sorununu gündemden kaldıracağız

Yıldırım, Doğu ve Güney Doğuda yaşan vatandaşlara seslenerek; “Siz kimliğinizle gurur duyun. Kürtsünüz, Kürtlüğünüzden iftihar edin ama PKK terör örgütünün sizinle ilgili hiçbir derdi yok. Bunların işi gücü size hayatı zehir etmek. Yaşlı, çocuk demez. Viranşehir'de 11 yaşında çocuğu alçakça şehit ettiler. Oradaki bir bekçiyi şehit ettiler. Bunların Kürtler diye bir sorunu yok. Asıl Kürt vatandaşlarımızın terör örgütü gibi bir sorunları var. Bu sorunu gündemden kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

Milletimiz tek başına iktidar dönemini başlatacak

Referandum süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yıldırım: “Millet sandıkta memleketi kimin yöneteceğine karar veremiyor. Veremediği için orada da Ali Cengiz oyunları başlıyor. Milletin seçtiği değil, vesayet odaklarının uygun gördükleri birbiri ile hükümet kuruyor. Yeni sistemde rejim falan değişmiyor, onların kimyası değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak mecburiyetinde. Ama bunların böyle bir derdi yok. Çalışıp çabalayarak iktidar olmak diye derdi yok. İnşallah milletimiz 16 Nisan'da Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden, aydınlık Türkiye'nin yolunu açacak, sürekli istikrar, tek başına iktidar dönemini başlatacak” dedi.

Tesislerin hayırlı olmasını diledi

Konuşmasının sonunda Kastamonu, Samsun ve Bartın'a bağlanarak, oradaki tesislerin açılışını canlı olarak gerçekleştireceklerini belirten Yıldırım, eserlerin ve çevre temizlik araçlarının illere, ilçelere ve beldelere hayırlı olmasını diledi.

Belediye Başkanlarına anahtar teslimi

Yapılan konuşmaların akabinde Antalya Finike, Çanakkale Bayramiç, Gümüşhane Köse, Mardin Nusaybin, Şırnak Silopi ilçe belediyelerinin çevre temizlik araçlarının anahtarı Belediye Başkanlarına teslim edildi.

Bartın’da ki tesisi canlı yayın bağlantısıyla açtı

Tesislerin açılışı için ilk canlı bağlantı Samsun iline gerçekleştirildi. Buradaki törenin ardından Bartın iline canlı bağlanan Başbakan Yıldırım, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’tan tesisi ile ilgili bilgiler aldı. Milletvekili Tunç, Başbakan Binali Yıldırım’ı 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum öncesi Bartın’da açılışa hazır hale getirilen 74 adet projenin 74 plakada açılışını gerçekleştirmek üzere ilimize davet etti. Başbakan Yıldırım, Tunç’un teklifine; “Anlaşıldı. Geldiğinizde ona da bakarız. Merak etmeyin” şeklinde yanıt verdi.

Bartın Irmağı tertemiz akacak

Tunç, canlı bağlantıda yaptığı konuşmasında: “Bartın’dan sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. Sayın Başkanımız, bugün Bartın için çok önemli bir yatırımı hayata geçiriyoruz. Bartın Atıksu Artıma Tesisleri Bartın Irmağı’nı kirletmekten kurtaracak çok önemli bir yatırım. Bartın Irmağı’nın önemli bir özelliği var sayın başbakanımız, denizden şehir merkezine doğru 14 kilometre boyunca teknelerin yüzebildiği doğal nitelikte bir ırmak. Irmağımız kanalizasyon atıklarıyla kirleniyordu. Şimdi Atıksu Arıtma Tesisleriyle beraber Bartın Irmağı tertemiz akacak” dedi.

400 milyonluk bir yatırım

DSİ’nin Irmak Islah ve Deklarasyon projesinin de çok önemli olduğunu söyleyen Tunç: “İnşallah Irmak Islah ve Deklarasyon projesi de hayata geçtiğinde 400 milyonluk bir yatırım Bartın Irmağı turizmde Türkiye’nin ve Karadeniz’in cazibe noktalarından bir tanesi haline gelecek. İnkumu Karadeniz’in en uzun plajlarından bir tanesidir. Ankaralıların en yakın denizi durumunda. Bundan sonra İnkumu’nda da kirli atıklar atılmayacak. Bugün açılışını gerçekleştiriyoruz” şeklinde ifade etti.

74 projenin 74 plakada açılışını gerçekleştirelim

Tunç; “Tabii Bartın’da yapılan yatırımlar sadece bunlarla kalmıyor. Şu anda 74 tane projemiz açılışa hazır vaziyette. 16 Nisandan önce zatıalinizi Bartın’a bekliyoruz tüm Bartınlar olarak. 74 projenin 74 plakada açılışını 210 trilyonluk projenin açılışını sizlerle birlikte Bartın’da gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Projelerin hayırlı uğurlu olmasını diledi

Tunç’un konuşmasının ardından Başbakan Yıldırım: “İnkumu çok güzel bir yer. Projelerin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Açılış kurdelasını protokol üyeleri kesti

Açılış kurdelasını Başbakan’ın talimatıyla birlikte Vali Nusret Dirim, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ak Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan kesti. Tören açılışın akabinde gerçekleştirilen ikram ile sona erdi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535