• BIST 9645.02
 • Altın 2431.619
 • Dolar 32.553
 • Euro 34.6633
 • Bartın 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • Bolu 11 °C
 • Kastamonu 11 °C
 • Zonguldak 14 °C
 • Karabük 14 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Avukatlar günü çelenk töreni ile kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Bartın Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde saat 10.00’da tören düzenlendi. Baro Başkanı Ferhat Parlatır tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.
Avukatlar günü çelenk töreni ile kutlandı

Bartın’da faaliyet gösteren avukatlar 5 Nisan Avukatlar Günü” kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirdiler. Çelenk sunma törenine Baro Başkanı Ferhat Parlatır ve avukatlar katıldı. Batın Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. BARO Başkanı Av. Ferhat Parlatır tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla devam eden tören, Bartın Adliyesi’nde verilen ikram ile sona erdi. Törende avukatlar adına gerçekleştirdiği konuşmasında Baro Başkanı Parlatır,  sözlerine “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatan toprakları uğruna canlarını feda eden tüm Şehitlerimizi rahmet, şükranla anıyoruz” diyerek başladı.

Avukatlar da adaletin temelidir

Parlatır; “Yargının güçlü ve bağımsız olmadığı yerde, adalet bulunamaz; Adaletin olmadığı yerde ne hukuk devleti ne de insanlık bulunamaz; Halkın hak savunucuları olan Avukatlar ise ancak ve ancak hukuk devletinde var olan temsilcilerdir. Her Adliyede; her duruşma salonunda yazılı olan "Adalet Mülkün temelidir." sözünün içerisindeki Mülkün kelime anlamı taşınmaz mal değil Nizami Mülk hiç değildir; Adalet mülkün yani devletin temelidir; savunmayı da temsil eden avukatlar da adaletin temelidir. Hukuk Devletinde önemli bir role sahip olan avukatın görevi, yasanın çizdiği sınırlar içinde sadece vekâlet görevini özenle yerine getirmekle sınırlı olmadığı, hem adalete ve hem de hak ve özgürlüklerini savunmakla yükümlü olduğu; yargılamaya tabi kişiler için vazgeçilmez değerde bulunduğu tartışmasızdır” dedi.

Referandum bir siyasi parti oylaması değildir

Avukatlığın dünyanın en saygın ve kadim mesleği olduğunu belirten Parlatır; “Yargısal süreçte hakim ve savcı gibi sorumluluk ve fonksiyonu olan avukatların, yargılama faaliyeti içindeki yerinin ve öneminin Anayasada “yargı” bölümünde bulunmaması çok büyük bir eksiklik ve yanlışlıktır. Barolarımızın ve Türkiye Barolar Birliğinin kamu kurumu nitelikleri olmakla beraber, Anayasamızın 135’inci maddesinde yer alan diğer kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları gibi görülmesi ve Anayasamızda yürütme erki içinde yer alması hatalıdır. Bilindiği üzere 16 Nisan Anayasa Değişikliğine ilişkin Halk oylaması yapılacağı gündür; buradan kısaca değinmek isterim ki; Referandum bir siyasi parti oylaması değildir” diye konuştu.

17 Nisan günü birlikte yaşamaya devam edeceğiz

Parlatır; “Siyasi görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın oylamaya sunulan anayasa değişikliğine ilişkin değerlendirmesini; siyasetin hukukunu yürütenlerin söylemleri ile değil; hukukun üstünlüğünü savunan avukatların hukuki görüşünü dikkate alarak farklı bir pencereden değerlendirmenin önemine değinmek istiyorum. Hukuki danışmanlık eşittir Avukatlık mesleğidir. Teknolojik gelişmeler sayesinde, hukuksal danışmanlık, avukatlarımız tarafından günün her dakikası sunulur hale gelmiştir. Alacağın tahsili gibi; kiracının tahliyesi gibi konularda; avukatınızdan hukuki danışmanlık hizmeti aldığınız gibi; Anayasa değişikliğine ilişkin hukuksal değerlendirmeyi de avukatınızdan alınabileceğini takdirlerinize sunuyorum. Şüphesiz ki avukatlar ve barolar hukukun üstünlüğü tarafında olup; ne Avukatlar iş takipçisi ne de Barolar sevenler, yaşatma, yardımlaşma derneğidir. Anayasa Değişikliğine ilişkin halk oylamasında takdir elbette ki Türk milletinin olacaktır; çıkacak sonuç ne olursa olsun 17 Nisan günü birlikte yaşamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mağdur iken daha fazla mağdur durumuna düşmeyin

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Parlatır; “Vatandaşlarımızın her hangi bir hukuksal olayda mağduriyet durumlarında mağduriyetlerinin giderileceği şeklinde hiç bir reklam, telefon ve SMS’i dikkate almamasını; gelip Savcılığa yada Barolara ihbarda bulunmalarını buradan ayrıca önemle belirtiyorum. Son zamanlarda ülkemizde ve bölgemizde ‘aracılık hizmetleri’ ya da ‘hasar takip merkezi’ gibi isimler adı altında şirketler açılmakta, ellerinde çantayla kazadan kazaya koşanları, hatta taziye ziyaretini fırsata çevirmeye çalışanları da duyum almış bulunmaktayız. Trafik kazasında vefat edenlerin yakınlarına ya da yaralanan kişilere, ‘tazminat hakkınız var, biz takip ederiz, sigorta şirketi size ödeme yapmaz’ şeklinde söylemde bulunanlara, evrak imzalatmaya çalışanlara, çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenlere itibar etmeyiniz; ihbar ediniz mağdur iken daha fazla mağdur durumuna düşmeyin” dedi.

Mağdurun haklarını avukatlardan başka kimsenin savunamaz

Parlatır; “Mağdurun haklarını avukatlardan başka kimsenin savunamayacağını Avukatlık Kanunu gereğince bu vazife ve yetkinin sadece avukatlarda olduğunu unutmayınız. Trafik kazası durumunda Aile Hekiminize danışır gibi avukatınıza danışıp haklarınızı arayınız. Hukuk devletinin olmazsa olmazı; yargının temel taşı ve en büyük güvencesi; savunma makamının temsilcisi olan; Tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutluyor, mesleğin ve yargının tüm sorunlarının çözülmüş olduğu; güzel günlere kavuşmamız dileğiyle; en içten saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535