• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 21 °C
 • Karabük 21 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Bakan Özlü,İnovasyon ve Test Merkezi'ni açtı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum çalışmaları kapsamında ilimize gelerek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.
Bakan Özlü,İnovasyon ve Test Merkezi'ni açtı

Bakan Özlü, ilimizde bir dizi temaslarda bulundu

16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu öncesinde Bartın’a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Bakan Özlü’yü Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere il protokolü ve partili birçok isim karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması süreci ile ilgili esnaf ve işadamlarıyla bir araya gelen Bakan Özlü, evetin önemini anlattı. 2015 yılında temeli atılan Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılışını gerçekleştiren Özlü, kent merkezinde vatandaşlara değişecek olan anayasa maddeleri ile ilgili bilgiler verdi. 

Hayırlı uğurlu olsun

Vali Nusret Dirim tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Özlü, Bartın programına Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi Açılış Töreniyle başladı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKKA) desteğiyle kamu, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Bartın Üniversitesi işbirliğiyle yapılan Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesen Bakan Özlü, Bartın ve komşu illerde firmaların inovasyon altyapılarını güçlendirecek, ilin ve bölgenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunacak ve ili bir ekonomi merkezi haline getirecek olan İnovasyon Merkezi’nin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren OSB Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu; “Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi Açılış Törene hoş geldiniz. Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi Projesi ile Bartın ilinin yanı sıra Zonguldak, Karabük, Kastamonu gibi komşu illerde de faaliyette bulunan firmaların Ar-Ge ve İnovasyon altyapılarının güçlendirilmesi, ilin ve bölgenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunması, Bartın’ın bir ekonomi merkezi haline gelmesi amaçlanmıştır. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası, Bartın Üniversitesi ortaklığında Bartın İl Özel İdaresi iştiraklerinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014 yılı hibe desteğinde gerçekleştirilen projenin toplam bütçesi 4 milyon 875 bin 263,50 TL’dir. Batı Karadeniz Bölgesinde tek olan bu merkez diğer illere de örnek teşkil edecektir. Bu önemli yatırımın açılışında bizleri onurlandıran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye Bartın Valisi Sayın Nusret Dirim’e, Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’a ve projenin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Bartın Üniversitesi Rektörümüz Sayın Ramazan Kaplan’a, BAKKA’ya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın İbrahim Kayış’a, TSO yönetimine teşekkür ediyoruz” dedi.

Bakanımız Bartın için ne gerekirse yapılacağının sözünü verdi

OSB Müdürü Kasapoğlu’nun konuşmasının akabinde kürsüye gelen Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç; “Bugün burada Bartın için çok önemli bir yatırımın açılışını gerçekleştiriyoruz. Bartın’ı bölgenin AR-GE merkezi yapacak ve bölgemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak önemli bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın %74 hibe desteği ile yapımı tamamlanan Bartın Eğitim İnovasyon ve Test Merkezi Bartın’ın yanı sıra Zonguldak, Karabük ve Kastamonu gibi komşu illerde de faaliyette bulunan firmaların Ar-Ge ve İnovasyon altyapılarının güçlendirilmesine katkı sağlayacak. Bu hizmetin Bartın için yatırımlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Bartın Organize Sanayi Bölgesi her geçen gün gelişmesini devam ettiren bir OSB’miz. Sanayimizin kalbinin attığı yer. Organize Sanayi Bölgemiz’de özellikle ilimiz destekleme kapsamına alındıktan sonra boş parseller süratle doldu. Yatırımcıya tahsis edebileceğimiz yerimiz kalmadı. Ancak bu kadar daha bir alanı sanayi bölgesine katmak için çalışmalarımız devam ediyoruz. Kamulaştırma çalışmalarımız sürüyor. Bunla ilgili ödenek sıkıntımız da yok. Sayın Bakanımız Bartın için gereken ne ise yapılacak dedi. Desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bartın’ın göç alabileceği bir projeyi gerçekleştiriyoruz

Tunç; “Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma problemi vardı. Yine arıtmayla ilgili de Bakanlığımızdan 4 trilyonluk bir destek sağladık. Arıtma tesislerimiz hizmete açıldı. Şimdi ikinci organizemiz için ikinci arıtma tesisine de ihtiyacımız olacak. İnşallah onu da Bakanlığımızın destekleriyle hayata geçirmek için çalışacağız. Yeni alanda 40 fabrika daha faaliyette bulanabilecek. 40 fabrikanın Bartın’a gelmesi demek 20 bin işçi demektir. 20 bin işçi demek ailesiyle hesap ettiğimizde 50 bin nüfusa tekabül ediyor. Bartın’ın göç alabileceği bir projeyi gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Sanayicimizin elektrik sorunu vardı. Bartın’a gelen enerjinin fabrikaların elektrik ihtiyacını karşılaması mümkün değil. Bunla ilgili de Şimdi 380’lik trafo merkezinin ihalelerini yapmıştık. Şu anda müteahhit firma çalışmalarını başlattı. Bu merkezle birlikte fabrikaların enerji hattını çözmüş olacağız. Organize sanayimize doğalgazı getirdik. Yolları iyi değildi. Köprüsü tırların geçebileceği şekilde değildi. Geçerken sallanıyordu. Buranın köprüsünü de yapıp, hizmete açtık. Bartın için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Sanayimizi geliştirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ben bugün açılışını yapacağımız bu hizmette emeği geçen Sayın Valimize, Sayın Rektörümüze, Sayın İl Genel Sekreterimize, Bartın Organize Sanayi Yönetimine ve Batı Karedeniz Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyorum” şeklinde ifade etti.

Milletimiz en doğru kararı verecek

16 Nisan’ın önemine de değinen Milletvekili Tunç; “10 gün gibi kısa bir zaman kaldı. 16 Nisan’da ülkemiz anayasa değişikliği için sandık başına gidiyor. Milletimiz en doğru kararı verecektir. Biz buna inanıyoruz. İstikrarın nasıl faydalar getirdiğini hepimiz biliyoruz. İstikrar için 16 Nisan’da anayasamızın darbe üreten maddelerini ayıklamanın fırsatı geldi. Anayasamız darbe anayasasıdır. Referandum ile birlikte darbe özelliğini taşıyan maddeler milletimiz tarafından ayıklanacak. Darbe anayasası ile 10 yılda bir ülkemizin önü kesilmeye çalışılıyor. Çocuklarımızın darbe dönemlerini bir daha yaşamaması için yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu hep söylüyoruz. 16 Nisan işte fırsat. Hangi partiye oy verirsek verelim bu referandumun siyasi parti meselesi olmadığını hepimiz biliyoruz. İstikrarın olduğu yerde hizmet olur. Bu nedenle istikrar üreten bir hükümet modeline, cumhuriyeti daha da güçlendiren bir modele hep birlikte evet diyelim” dedi.

İlimize büyük bir ivme kazandıracak

Bilimle sanayinin buluştuğunu belirten Vali Nusret Dirim ise konuşmasında; “Sayın Bakanım teşriflerinizle bize güç kattınız. Çok teşekkür ediyoruz. Bugün Bartın için önemli bir gün. Burada birçok kuruluşun işbirliğiyle gerçekleşen önemli bir yatırım var. Batı Karedeniz Bölgesinde de test ve inovasyon merkezi olarak tek olma özelliğine sahip. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada bilimle sanayiyi buluşturuyoruz. Bilimin ürettiklerini sanayinin hizmetine sunabileceğiz. Yeniliklerin gerçekleştirileceği çalışmaların merkezi olacak bir eseri hizmete açıyoruz. Organize Sanayi Bölgemize büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Organize Sanayi Bölgemiz 1999 yılında hizmete başladı. Bu yıldan beri gelinen son noktada 25 fabrika faal olarak çalışıyor. 5 tanesi çeşitli sebeplerle çalışamıyorlar. Organize Sanayi Bölgemizi büyütmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlığımız projeyi onayladı.91 parselin kamulaştırma işlemi devam ediyor. Katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. İnşallah burada nitelikli insanlar yetiştiririz” ifadelerini kullandı.

Elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız

Son olarak kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; “Türkiye büyüyor. Geçtiğimiz günlerde büyümenin sonuçları açıklandı. Türkiye geçen yıl yüzde 2.9 büyüdü. Bu oran bile Avrupa ülkelerinde gerçekleşensen büyüme ortalamasının yaklaşık iki katı. Sanayimiz de büyüyor. Maalesef 15 Temmuz'un tesiriyle geçen sene sadece 3. çeyrekte eksi 1,8 küçülme yaşadık. Diğer bütün dönemlerde birinci çeyrekte, ikincide ve son çeyrekte hep Türkiye büyüdü ve büyümeye devam edecek. Türkiye nasıl büyüyecek? İnovasyon ile büyüyecek. Teknolojiyle, sanayiyle büyüyecek. Büyümemizin lokomotifi sanayidir. Ancak sanayimiz büyürse, Türkiye büyür. Bunun bilincindeyiz. Bakanlık olarak da sanayimize ilişkin bütün alt yapıları destekliyoruz, OSB'leri destekliyoruz. Endüstri bölgelerimizin kuruluş çalışmalarını hızlandırıyoruz. Sanayi sitelerimizle ilgili faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bartın OSB de büyüyecek. Bu OSB'nin büyümesi için bakanlık olarak elimizden gelen bütün desteği sağlayacağız. Burada 30 parsel var ve boş yer yok. Bartın Organize Sanayi Bölgesi de büyüyecek. Büyümesi için Bakanlık olarak elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız” dedi.

Sanayimizin inovasyana ihtiyacı var

Bakan, Özlü; “Sanayimizin inovasyana ihtiyacı var. Türkiye'nin gerçek açığı teknoloji açığıdır. Biz ne zaman ki teknoloji açığımızı kapatırsak o zaman Türkiye olarak dış ticaret açığımızı da kapatacağız, cari açığı da kapatacağız. Çünkü teknoloji demek yüksek katma değer demek. Artık yüksek katma değerli ürünler üretmemiz gerektiğini hepimiz söylüyoruz. Nedir bu? Yüksek katma değerli ürün demek, yükte hafif, pahada ağır ürünler demek. Bunun da tek yolu teknolojidir. Teknolojiye haiz ürünler üreteceğiz. Bunu da OSB'lerde, endüstri bölgelerinde üreteceğiz. Bu yatırım bu bölge için ve Bartın için önemli. Bu yatırımın yapılmasına vesile olanları kutluyorum" diye konuştu.

Bartın’da KOBİ’lere13 milyon 683 bin TL ödendi

KOSGEB destekleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Özlü; “KOSGEB destekleri uzun yıllardır veriyoruz. Ekonomide geçen sene darbe girişimi tesiriyle yaşanan durgunluk sonucunda mikro KOBİ’lere, özellikle küçük işletmelere destek vermek amacıyla bir program başlattı. 250 bin başvuru vardı. KOBİ’lerimizden 13 bin 500'ü bunu kullandı. Yaklaşık 600 milyon lira civarında destek verdik. Tekrar bu sene programı başlattık. 10-20 Şubat tarihinde yeni başvurular aldık. Bunlara da 529 bin başvuru geldi. 460 bin KOBİ'miz bu desteklerden faydalanma hakkı kazandı. Bugüne kadar 143 bin küçük işletme bu desteklerden istifade etti. Bunun piyasaya katkısı yaklaşık 3 milyar 380 milyon liradır. Bartın’da da bugüne kadar 13 milyon 683 bin TL ödeme yapmışız. Bartın bizim için de Batı Karedeniz için de çok önemli. Biz Bakanlık olarak Bartın’a her türlü desteği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Yoğun katılım oldu

Açılış törenine; Bartın Valisi Nusret Dirim, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, AK Parti 22.Dönem Milletvekili Asım Kulak, Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ak Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Manav, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Birol Cangi, Organize Sanayi Bölge Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu, KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, Türkiye Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Aslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, Meteoroloji Müdürü Süleyman Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Çetin, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, AK Parti Bartın Merkez İlçe Başkanı Ali Eyüp Ustaoğlu, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya, Gençlik Kolları Başkanı Orhan Ağdacı, İl Genel Meclis Üyeleri Yusuf Ziya Aldatmaz, Regaip Bayraktar, Murat Erfındık ve Hikmet Özdilkural, AK Parti Bartın Belediye Meclis Üyesi İlker Camcı, AK Parti önceki dönem İl Başkanı Yaşar Arslan, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Özlü, işçilerle sohbet etti

Yoğun katılımla gerçekleşen açılış sonrası Bakan Özlü, Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan MESCİER ve TEKLAS firmalarını ziyaret ederek, çalışanlara kolaylıklar diledi. Üretim tesislerini ziyaret ederek, fabrikalarla ilgili bilgiler alan Bakan Özlü, işçilerle de uzun süre sohbet etti. OSB’lerin ilin kalkınması için önemine değinen Bakan Özlü, fabrika sayılarının artırılması noktasında gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Kent merkezinde esnafları ziyaret etti

OSB’den kent merkezine gelen Bakan Özlü, Şadırvan Caddesi ve Hükümet Caddesi’nde faaliyet gösteren esnafları ziyaret ederek, bereketli kazançlar diledi. Esnafların talep ve önerilerini dinleyen Özlü, Şadırvan Caddesi’nde bulunan AK Parti seçim bürosuna geçerek, partililerle bir araya geldi. Referandum çalışmalarıyla ilgili İl Başkanı Hüseyin Manav’dan bilgiler alan Özlü, partililere yönelik yaptığı konuşmada referandum çalışmalarında kolaylıklar diledi. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandumun önemine değinen Özlü, referanduma az bir süre kala partililere büyük iş düştüğünü ifade etti.

Amasra’yı beğendim buraya daha çok zaman ayıracağım
Özlü, akşamda Amasra’da Ticaret ve Sanayi Odası ile MÜSAİAD’a bağlı iş adamlarıyla yemek yedi. Faruk Özlü, bir gece Bartın’da kalarak 6 Nisan Perşembe sabah saatlerinde ise Amasra Belediyesi’ne sürpriz bir ziyarette bulundu. Bakan Özlü,  Amasra Belediye Başkanı M. Emin Timur’u Makamında ziyaret etti. Bakan Özlü’yü belediye girişinde Belediye Başkanı M. Emin Timur ve belediye çalışanları karşıladı. Ziyarette Başkan Timur, Amasra İlçesi ile ilgili Bakan Özlü’ye Bilgi verdi. İlçenin sorunları ve hayata geçirilmesi için çalışmalarını yürüttüğü projeleri dinleyen Bakan Özlü; “Amasra’yı beğendim ve bu bölgeye daha fazla vakit ayıracağım” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Timur, Bakan Faruk Özlü’ye tel kırma tepsi ile tel kırmadan yapılmış sarma örtü hediye etti.

Vali Dirim’den ilimizle ilgili bilgiler aldı

Amasra ilçesinden merkeze gelen Baklan Özlü Bartın Valiliği’ni ziyaret etti. Valilik girişinde Vali Nusret Dirim tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Özlü, Valilik Anı Defterini imzalayarak, Vali Dirim’den ilimizle ilgili bilgiler aldı.

Başkan Akın, çalışmalarla ilgili bilgi verdi

Valilik ziyaretinin ardından Bartın Belediye Başkanlığı’nı da ziyaret eden Bakan Özlü, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın tarafından belediye girişinde karşılandı. Belediye Başkanlığı makamında Başkan Akın’dan çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Özlü, misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yazıcılar Kampüsünü gezdi

Bakan Özlü’nün Bartın ilinde ki 2 günlük programı Bartın Üniversitesi Kutlubey Yazıcılar Kampüsü ziyareti ile sona erdi. Bakan Özlü, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan tarafından Edebiyat Fakültesi’nde ki Rektörlük makamında ağırlandı. Bartın Üniversitesi’ Yazıcılar kampusünün son durumu ile ilgili bilgiler alan Bakan Özlü, gereken desteğin verildiğini, bundan sonra da ne gerekiyorsa Bartın Üniversitesi için yapılacağını belirtti. Kampüs ziyaretinin ardından Bartın programını sonlandıran Bakan Özlü, Düzce’ye hareket etti. 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535