• BIST 9645.02
 • Altın 2430.643
 • Dolar 32.5464
 • Euro 34.6506
 • Bartın 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • Bolu 11 °C
 • Kastamonu 11 °C
 • Zonguldak 14 °C
 • Karabük 14 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Başkan Dursun, şirket kurulmasını tavsiye etti

İl Genel Meclisi Nisan Ayı Toplantıları 9 gündem maddesiyle başladı. 2 maddenin görüşüldüğü mecliste, 2016 yılı Denetim Komisyonu raporu okundu. 5 gün sürecek olan toplantılarda İhtisas Komisyonu’na üye seçimi ve İl Encümeni Seçimi gerçekleştirilecek.
Başkan Dursun, şirket kurulmasını tavsiye etti

Gelirleri artıracaksak şirket şart

İl Genel Meclisi Nisan Ayı Toplantıları, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplandı. İl Genel Meclis Üyelerinin eksiksiz katılım sağladığı toplantıda 2 gündem maddesi görüşüldü. Toplantı 19 sayfalık 2016 yılı Denetim Komisyonu Raporunun okunmasıyla başladı. Raporda Bartın Şehirler Arası Otobüs Terminali ile ilgili tavsiye dikkat çekti. Denetim raporunun okunmasının kabinde değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun; “Denetim Komisyonumuzun raporu Meclisimize sunuldu. 2016 yılı Denetim Komisyonu tarafından 67 milyon 489 bin 325,77 TL'lik giderle ilgili bütün kalemler usulüne uygun şekilde denetlendi. Bir yıl boyunca Özel İdaremizin 34 milyonluk bir bütçesi vardı. Sayıştay da dış denetim yapıyor denetimi de 32 gün süren çalışmalar sonunda tamamladık. Komisyonun İl Özel İdaremize tavsiye niteliğinde açıklaması da oldu" dedi.

Bir düzen getirecek

Dursun; "Bartın Şehirler Arası Otobüs Terminali ile ilgili son yıllara baktığımızda gelirlerin Özel İdare'nin orada harcadığı parayı karşıladığı görünüyor. Yani terminalin maliyeti gelirlerle kapatılmış. Artık kendini karşılayabiliyor. Bartın'ın girişinde üniversitemizin ardından göze çarpan terminalimiz var. Üniversitemizin görünüşü Bartın'a yakışır şekilde. Ancak terminalin fiziki yeterliliği olmadığını görüyoruz. Buranın Bartın Üniversitesi gibi fiziki yeterliliğinin artırılması gerekiyor. Zaten artık harcadığımız parayı geri almışız. Burada İl Özel İdaresi İşletme İştirakler Müdürlüğü'nün önemi ortaya çıkıyor. Ancak bu müdürlük tam anlamıyla çalıştırılamıyor. Burada çözüm idaremiz bünyesinde acil bir şirketin kurulmasıdır. Bu hem insan kaynağına katkı sağlayacak, hem de bir düzen getirecek. Özel İdarenin gelirlerini artıracaksak bu şart" şeklinde ifade etti.

Çalışmalar 32 gün sürdü

Nisan ayı toplantılarıyla ilgili değerlendirmesinde Dursun; "Nisan ayı meclisinde yine önemli kararlara hep birlikte imza atacağız. 9 gündem maddesiyle toplantılarımıza başladık. Toplantılarımız 5 gün sürecek. Alınacak olan kararların şimdiden Bartın’ımıza ve il özel idaremize hayırlı olmasını diliyorum. 5302 sayılı özel idaresi kanunu gereği her yıl Ocak ayı meclis toplantıları döneminde bir önceki yılın gelir ve giderlerinin incelenmesi ve iç denetiminin de yapılabilmesi amacıyla il genel meclis üyeleri arasından seçilen, Ocak ayında oluşturduğumuz Denetim Komisyonu’nun 32 gün süren çalışmaları 28 Şubat tarihinde tamamlanmıştı. Bu süre içerisinde komisyonca hazırlanan rapor 15 Mart tarihi itibariyle de Meclis Başkanlığına ulaştırıldı. Bu kapsamda komisyon çalışmalarında özveri ve gayretle çalışan tüm komisyon üyelerimize ve bu çalışmalara önemli ölçüde katkı sağlayan tüm daire müdürlerimize şahsım ve Başkanlık Divanımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

İl Encümeni ve İhtisas Komisyonlarına üye seçilecek

Dursun, nisan ayının mevzuat açısından bir başka önemli gündeminin ise İl Özel İdaresi Kanunu ile İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliği gereği İl Encümeni ve İhtisas Komisyonları seçimlerinin Nisan ayı meclis toplantıları döneminde yenilenmesi gerektiğini belirterek bu konuda yapılması gereken organ seçimlerinin de önümüzdeki birleşimlerde gerçekleştirileceğini söyledi.

Sosyal Bilimler Lisesi’nin elektrik sorunu çözüldü

Başkan Dursun’un Denetim Komisyonu ile ilgili konuşmasının ardından Meclis gündemine devam edildi. Gündemin birinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Plan Bütçe Komisyonu’nu tarafından incelenerek Meclis gündemine gönderilen  ‘Trafo Yeri Devri’ ile ilgili raporlar görüşüldü. Sosyal Bilimler Lisesi’nin elektrik ihtiyacının karşılanması için Şiremirçavuş İlkokulu'nun bahçesinde 40 metrekarelik bir alanın tahsisi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclisimiz üzerine düşen görevi yerine getirdi

Konu ile ilgili açaıklamasında Başkan Dursun; "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince ilimizde yapılmakta olan 16 Derslikli Sosyal Bilimler Lisesinin elektrik ihtiyacının giderilmesi için,  lise sınırları içerisinde yola cephesi olan bir alan bulunmadığından, Şiremirçavuş İlkokulu sınırları içerisinde imar yoluna cepheli olacak şekilde 630 KVA Kurulu güçteki dağıtım trafosunun yapılabilmesi için 40 metrekare alanın 25 yıllığına ENERJİ-SA Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin  adına tahsisi istenmişti. Komisyonda gördü. Eğitim- öğretimin önemi büyük. Bu konuda meclisimiz üzerine düşen görevi yerine getirdi" diye konuştu.

Ulus İlçe Özel İdare Binasının çatısı bakımdan geçecek

Gündemin ikinci maddesinde yer alan Plan Bütçe Komisyonunca Meclis gündemine gönderilen Ulus İlçe Özel İdare Binası Çatı Onarımı Projesi, oy birliğiyle 2017 yılı Mali Yılı Mali Ek Çalışma ve Yatırım Programına alındı. Madde ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dursun; "Bu konuda Bartın Terminali gibi İl Özel İdaremizin Ulus ilçesindeki yüzüdür. Özel İdaremizin mülkü olan bu binamızın bakımıyla ilgili bir konu. Hakikatten çatısı harabe. İmkanlarımız el verdiği sürece sahip çıkmamız gerekiyor. Bu nedenle buraların bakımlarını yapmak zorundayız" dedi. Yapılan konuşmaların Akabinde Nisan Ayı Meclis Toplantılarının Birinci Birleşimi 4 Nisan Salı günü saat 11.00'da toplanmak üzere sona erdi.

 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535