• BIST 11064.85
 • Altın 2556.417
 • Dolar 33.0765
 • Euro 36.0512
 • Bartın 30 °C
 • Ankara 28 °C
 • Bolu 26 °C
 • Kastamonu 30 °C
 • Zonguldak 31 °C
 • Karabük 30 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Birlik Haber Sen Taleplerini Sıraladı

Memur-Sen’e bağlı Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası Bartın Şubesi tarafından Genel İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.
Birlik Haber Sen Taleplerini Sıraladı

Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası Bartın Şubesi tarafından Oba Restaurant’ta Genel İstişare Toplantısı yapıldı. Sendikal anlamda gerçekleştirilen faaliyetlerin gerçekleştirildiği toplantıya Birlik Haber Sen Genel Başkanı Ömer Budak, Genel Başkan Vekili Gürbüz İnaltekin, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Karagöz, Mevlüt Burgaç ve Muzaffer Boskurt katıldı. Ülkemizde son günlerde artan terör olaylarının da görüşüldüğü toplantıda Birlik Haber Sen Bartın Şube Başkanı Ali Sinoplu’nun yanı sıra PTT Baş Müdür Vekili Özcan Pamuk, Memur Sen Bartın İl Temsilcisi Mustafa Dağdeviren, Bayındır Memur-Sen Başkanı Nuray Arfundalı, Diyanet Sen Bartın Şube Başkanı Metin Sağım ve sendika üyeleri de hazır bulundu.

Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Birlik Haber Sen Bartın Şube Başkanı Ali Sinoplu: “Birlik Haber Sen Genel Başkanımız ve Başkan Yardımcılarımız aramızda. Gündemle ilgili değerlendirmeler olacak toplantımızda. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ben tekrardan hepinizde geldiğini için teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantımız biraz gecikti

Sinoplu’nun konuşmasının akabinde değerlendirmelerde bulunan Birlik Haber Sen Genel Başkanı Ömer Budak: “Millet olarak sonuna geldiğimiz 2016 yılında büyük imtihanlardan geçtik. 15 Temmuz’da bir dönüm noktası yaşadık. Millet olarak hep birlikte uçurumun kenarından döndük. Hain FETÖ kalkışmasıyla amaçlarına ulaşamayanlar, canlı bombalarla, faiz ve döviz lobileriyle, suikastlarla birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için yeni hileler deniyorlar. Canlı bombalarla hafta sonu iznine çıkan askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Korumasız ve silahsız bize emanet olan Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u sırtından vuracak kadar alçak olduklarını gösterdiler. Bu vesileyle Kayseri’de, İstanbul’da, 15 Temmuz’da ülkemiz, milletimiz için şahadet şerbeti içen şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Ülke gerçekleri ve kamu çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi, kendine şiar edinen sendikamız, başta millete yönelik vesayet operasyonu olan 15 Temmuz FETÖ / PDY terör örgütünün darbe girişimini millet iradesiyle durdurulmuş ve her zaman demokrasiden, sivil iradeden yana olmuştur. 15 Temmuz gecesi TRT’nin darbeciler tarafından işgal edildiğini duyduğumuz anda oraya ilk gidenlerdeniz ve TRT’nin darbecilerden temizlenmesinde büyük rol oynadık. Bu söylediğime TRT’nin güvenlik kameralarından da ulaşabilirsiniz” şeklinde ifade etti.

Milletimiz kenetlendi

Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların tutmayacağını söyleyen Budak: “Tabi ki daha sonra yaşanan süreç içerisinde maalesef terör bir türlü ülkenin yakasını bırakmıyor. Çarşı iznine çıkan silahsız askerlerimize bombalı saldırılar gerçekleştirildi. Kayseri’de, Adana’da, Antep’te bir sürü olaylar bombalı saldırılar yaşadık. Orada onlarca vatandaşımız askerimiz şehit oldu. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı olanlarımıza acil şifalar diliyorum. Terör sadece silahla yapılmadı ülkemiz üzerinde. Faiz lobisi döviz lobisi bununla geldiler. Her türlü materyalle ülkemizin üzerine saldırdılar. Ama bu millet şunu gösterdi; her yaptıkları eylemden, her yaptıkları saldırıdan sonra millet bir kez daha kenetlendi bir kez daha birleşti. Bir kez daha bölünmeyeceğini parçalanmayacağını bunlara gösterdi. Şuan ülkemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi büyük bir mücadele büyük bir savaş vermekte. Bizlere düşen bu savaşta bu mücadelede karıncanın ateşe taşıdığı su misali direnmek ve birlikte hareket etmektir. İnşallah rabbim ülkemizi, milletimizi ve vatanımızı bölüp parçalamaya çalışanlara fırsat vermeyecektir. Bizde bu doğrultuda üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz. Tabi değerli arkadaşlar bütün bu olaylar yaşanırken hayat da devam ediyor. çalışanların onlarca sorunu ve problemi var. Bu problemlerin çözümü noktasında bizler Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası olarak elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde ifade etti.

Bir an önce hayatı geçirilmesini istiyoruz

Taleplerini de sıralayan Budak: “Bizler sorumlu sendikacılığın gereği olarak 2016 yılında birçok badire atlatan ülkemizin selameti için kamu görevlileri olarak sıkıntılarımızı dillendirmedik adeta yutkunduk. Şuan bütün kamu görevlilerinin en büyük sıkıntısı 2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede mutabakata varılan maddelerin yürürlüğe konulmamasıdır. Buda bizleri ziyadesiyle üzmektedir.2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşmede dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile imzaladığımız Toplu Sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadığımız aşağıda sıralayacağımız şu taleplerimizin bir an önce hayatı geçirilmesini istiyoruz” dedi.

10 madde belirlediler

10 madde olarak sıralanan talepleri şu şekilde: “PTT çalışanlarının en büyük sorunu, izinlerinin bir sonraki yıla devredilmeyişidir. Yani iş yoğunluğundan ve elaman eksikliğinden dolayı izne çıkamayan PTT çalışanı 2016 yılının iznini, 2017 yılında kullanamıyor. 2016 yılının izni yanıyor. Toplu Sözleşmede kabul edilen yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri ile ilgili kanuni düzenleme yapılması, konusunda Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sendikalar mutabık olmasına rağmen bu düzenleme hayata geçirilememiş ve yıllık izinler yanmıştır. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Bu konu acil olarak ele alınmalı ve 2016 yılı dahil olmak üzere derhal kanun çıkarılmalıdır.2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12 maddesinde başdağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55’ten 60’a çıkarılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardık. Fakat bu kazanımımızda da maalesef kanuni düzenleme yapılmamış ve hayata geçirilmemiştir. Bu yüzden çok sayıda başdağıtıcı ve dağıtıcı mağdur olmaktadır. Öyle ki kurum İdari Hizmet Sözleşmesi dayatmasıyla bu arkadaşlarımızı mağdur etmektedir. KİT’lerde görev yapan kamu görevlilerinin ücret grupları yapılan toplantılarda ve görüşmeler sonucu 5 gruptan 3 gruba indirilmesi hususunda mutabık kalınmış. Fakat bu konuda da kanuni düzenleme yapılmamış çalışanlar beklenti içerisinde bırakılmıştır. Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi için PTT A.Ş. ve sendikamız mutabık kalmış fakat bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılmamıştır. Biran önce dağıtıcı arkadaşlarımıza yıpranma hakkı verilmesi için kanuni düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Sözleşmeli Personellerin kazançları brüt ücret üzerinden gelir vergisine tabi olurken 657’ ye tabi memurlar ise net ellerine geçen maaş üzerinden gelir vergisine tabi edilmektedir. Bu durum sonucunda Sözleşmeli Personeller yılın üçüncü ayından itibaren %20 vergi dilimine girmekte, 7. aydan itibaren ise %27 vergi dilimine girmektedir. Yıl içerisinde ne kadar maaş zammı alırlarsa alsınlar yılsonunda % 12 zarara uğramaktadırlar. Bu durum iş yükü altında ezilen sözleşmeli memurları maddi olarak da daha fazla mağdur olmalarına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bütün yetkililerden ve siz değerli basın mensuplarından destek bekliyoruz.”

Bu uygulamadan vakit kaybetmeden vazgeçilmesi gerekiyor

PTT çalışanlarının sorunlarının dile getirildiği şu maddelere de yer verildi: “İllerdeki çalışanlarımızın servisleri tasarruf tedbiri adı altında kaldırılmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun biran önce düzeltilmesi gerekmektedir. PTT A.Ş. yok olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline gelmiştir. PTT’ nin bu seviyeye gelmesinde çalışanların bıkmadan usanmadan özveri ile göstermiş olduğu çabaları ile PTT bu seviyelere gelmiştir. Bununla beraber artan iş hacmi ve gelişen teknoloji sonucunda personel sayıları yetersiz hale gelmiştir. Artık çalışanlar büyük baskı altında kalmaktadırlar. PTT’ nin daha iyi seviyeye gelmesi ve halka daha iyi hizmet verebilmesi için acilen personel eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. PTT A.Ş.’ de tüm kademelerde çalışların unvan yükselme sınavlarına girebilmesi sağlanmalıdır. Şuan ki mevcut durum iş barışını ve kariyer planlamasına engel teşkil etmektedir. Dağıtıcı personelin de kariyer planlamasına dahil edilmesi gerekmektedir. 4 yıllık lisans mezunu dağıtıcılarında unvan yükselme sınavlarına girmesinin önü açılmalıdır. PTT A.Ş.’de daha önce denenmiş olan vardiyalı çalışma sistemi yeniden uygulamaya konmuştur. Denenip de başarısız olan bir sistemin yeniden uygulamaya konulması, iş gücü, moral, motivasyon ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan vakit kaybetmeden vazgeçilmesi gerekmektedir.”

İşveren karşısında çalışanın, hak ve çıkarlarını korumak için uğraşıyoruz

Sorunların çözümü noktasında mücadele verdiklerini belirten Budak: “Memur – Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışıyoruz. Bizim örgütlenme anlayışımızı Konfederasyonumuzun Kurucu Genel Başkanı merhum Mehmet Akif İnan şöyle anlatmaktadır: “Medeni insan örgütlü insandır. Hak aramasını bilen insandır. Her değer sahibi, her inanan insan, düşüncelerini hayata hâkim kılmak istiyorsa mutlaka örgütlü mücadeleye katılmalıdır.” der. Bizler adil bir düzen sağlanmak için varız. Çalışma hayatında, sosyal, özlük ve ekonomik hakların adil bir şekilde dağılmasını da sendikalar sağlar. İşveren karşısında çalışanın, hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için mücadele vermekteyiz” dedi. Yapılan konuşmaların akabinde toplantı sona erdi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535