• BIST 9097.15
 • Altın 2102.871
 • Dolar 31.3591
 • Euro 34.0192
 • Bartın 9 °C
 • Ankara 8 °C
 • Bolu 8 °C
 • Kastamonu 6 °C
 • Zonguldak 9 °C
 • Karabük 9 °C
 • Sinemada Şaşkına Çeviren Evlilik Teklifi
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi
 • Sinemada Şaşkına Çeviren Evlilik Teklifi
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi

El sanatları göz doldurdu

Ulus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) tarafından düzenlenen el sanatları yılsonu sergisi Ulus Öğretmenevi’nde açıldı.
El sanatları göz doldurdu

Ulus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) tarafından düzenlenen el sanatları yılsonu sergisi açıldı. Ulus Öğretmen evinde yapılan serginin açılışına Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartın Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Mehmet Asım Özdemir, Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok, Bartın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, kursiyerler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde konuşan kursiyer Sevil Işık Öztürk “ Bütün bir yıl boyunca isteyerek, severek ve eğlenerek geldiğim bu kursların üzülerek sonuna gelmiş bulunmaktayız. Halk eğitim adı altında açılan kursların bana ve diğer kursiyer arkadaşlarıma birçok şey kattığını düşünüyorum. Ben şahsım olarak Ulus Halk Eğitim Merkezinin açmış olduğu Bilgisayar, İlk Yardım, Sandık eğitimi, Emlak ve Danışmanlık, İş güvenliği ve El sanatları kurslarına katıldım. Bu kursların bana ve diğer kursiyer arkadaşlarıma ev ve iş hayatımızda birçok katkısı olacaktır. El sanatları kursu geçmişe yönelik büyüklerimizden öğrendiğimiz unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını halen daha devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu sayede geleneklerimizin ölmediğini ve bizden sonra gelecek nesillere de aktaracağımıza gönülden inanıyorum. El sanatları psikolojik yönden de bizlere terapi gibi gelmekte ve ayrıyeten ev hanımlarımıza da iş imkanları sunmaktadır” diye konuştu.

Müdahale edebilmeyi öğrendik

Öztürk; “Günlük yaşantımızda karşımıza çıkabilecek kazalarda ve yaralanmalarda ilk yardım kursu sayesinde soğukkanlılıkla müdahale edebilmeyi öğrendik. Ülkemizde çok az kişi acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapabileceğini biliyor. Fakat çoğu kişi müdahale etmeyi bilmediğinden ve ilk yardım eğitimi almadıkları için ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden halkın daha çok bilinçlenmeleri gerektiğini düşünerek ilk yardım kurslarına gitmelerin tavsiye ederim. Her yaş grubunun rahatlıkla katılabileceği genç yaşlı ayırt etmeden yapmış olduğumuz emeği göz nuru el işlerimizi birazdan sizlere sergileyeceğiz. Beğeneceğinizi ümit ediyorum. Ay yerde oturup birbirimizi hiç tanımazken kurslar sayesinde arkadaşlıklarımızı da pekiştirmiş oldu” dedi.

Birçok sosyal aktiviteden uzak kalıyoruz

Kursiyer İlknur Arslan da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Bizler küçük beldede yaşayan ev hanımları olarak birçok sosyal aktiviteden uzak kalıyoruz. Her gün aynı işleri yapan bizler, Halk eğitimin açmış olduğu kurslar sayesinde kendimize vakit ayırarak bir nebze de olsa nefes alıyor mutlu oluyoruz. Takdir edersiniz ki biz Türk hanımları üretmeyi severiz. Ürettikçe de mutlu oluruz. Yuvamız için çocuklarımız için. Meydana gelen her üründe geleceğe dair umutlar ve hayaller vardır. Kimimiz gelecekteki gelinleri ve damatları için işledi, kimimiz kendi evinin salonunu hayal ederek. Hani derler ya duvarların dili olsa da konuşsa, anlatsa. Ben de diyorum ki sizlere o salon takımları, nişan bohçaları ve diğerleri dillense de anlatsa. Ne hayaller kurularak işlendiğini. Buradan hanımlarımıza seslenmek istiyorum. Zaman evde oturmak zamanı değildir. Zaman bilinçli olmak, kendini geliştirmek zamanıdır. Kendimize zaman ayırmalı, kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. Halk eğitimin açmış olduğu kurslara katılarak kendimiz için bir şeyler yapabilir, yeni şeyler öğrene biliriz. Kurs süresi boyunca saygı ve sevgi çerçevesinde kurulan dostluklarla bir yılı daha kapatıyoruz. Birazdan sergimizi gezeceksiniz. Bizler sizlere umutlarımız ve hayallerimizle süsleyip şekillendirdiğimiz ürünlerimizi sunuyoruz. Umarım buradan ayrılırken yüzünüzde tatlı bir tebessüm kalır.”

Önemli seminerler verdik

Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezleri’nin büyük bir yeri ve önemi vardır. Yediden yetmişe herkes için eğitim ilkesine göre hareket eden Halk Eğitimi Merkezlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Her ne kadar eğitim sistemimiz örgün ve yaygın eğitim diye iki ana başlık etrafında toplansa da; yaygın eğitim kısmını tamamen üstlenmekle birlikte aynı doğrultuda örgün eğitim içinde de faaliyet göstermekteyiz. Bu bağlamda okullarımızda sosyal-kültürel spor kursları açtık. Masa tenisi kursu öğrencilerimiz küçükler yıldızlar ve gençlerde il birincilikleri alıp ilimizi bölge şampiyonalarında temsil etmişlerdir. İlçemiz Çınar Spor Futbol Kulübünün alt yapı takımlarına kurslar açmaktayız. Ortaöğretimden mezun olmuş öğrencilerimizin sınavdaki başarılarını arttırma ya yönelik YGS hazırlık kursları açtık ve açmaya da devam edeceğiz. Öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan korumak için tüm öğrencilerimize bağımlılıkla mücadele seminerleri verdik.

Amacımız meslek sahibi kişiler yetiştirmek

Halk Eğitim örgün eğitimin içinde veya dışında kalmış her yaş grubundaki fertlerin günün gelişen teknolojik toplumsal, sosyal ve kültürel şartlara uyumlarını, değişik meslek sahibi olmalarını sağlayan, okuma- yazma ve eksik eğitimlerini tamamlayan, planlı, programlı eğitim faaliyetleridir. Eğitirken üretim yapan, üretim yaparken iş gücünü ekonomik katkı olarak aile bütçesine aktaran, meslek sahibi kişiler yetiştirmek ve bunları toplumun değişik üretim ve hizmet sektörlerinde değerlendirmek Halk Eğitimin en başta gelen amaçları arasındadır. Halk Eğitim merkezlerimiz beşikten mezara kadar eğitim ilkesinden hareketle tüm bireylere, hizmet vermeyi kendine amaç edinmiş, yerel değerlere önem veren, faaliyetleri rastgele değil, planlı ve programlı olan kurumlardır. Parolamız “Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz "ifadesini hayata geçirmektir. Ayrıca tüm kursiyerlerimize “Bütçemi yönetebiliyorum”, “Aile içi şiddet-çocuk istismarı” ve “Planlı ders çalışma yöntemleri” seminerlerini verdik.

Birçok kurslar açtık

Bu bilgiler  doğrultusunda 2016-2017 eğitim-öğretim yılında mesleki ve teknik kurslar kapsamında, kurumumuz ilçe merkezimizde ve Abdipaşa -Kumluca Beldelerimizde bilgisayar operatörlüğü- çalışanları için “İş sağlığı ve güvenliği”, “Katı yakıt kalorifer ateşçiliği”, “El Sanatları”, “İlk yardım” gibi mesleki kurslar açıp ayrıca Bartın Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüğümüzle protokol kapsamında “Hasta Kabul İşlemleri”, “Aşçı çırağı” ve Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Projesi kapsamında “Süt Sığırı yetiştiriciliği” kurslarımızı açıp Bartın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından sigortaları yapılıp günlük yevmiyeleri ödenmiştir İl Müdürlerimize gösterdikleri ilgilerine ayrıca teşekkür ederim.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum

Ulus Halk Eğitimi Merkezi olarak 2016-2017 eğitim- öğretim yılında 40 meslek edindirme, 35 geneli (sosyal-kültürel) ve 1 kurs da okuma yazma - Açık öğretim ortaokulu ve lisesi olmak üzere toplam 76 kurs açmış bulunmaktayız.  Açtığımız bu kurslarda bin 100 bayan, 800’ü erkek olmak üzere toplamda bin 900 vatandaşımıza hizmet götürdük.  Açtığımız bu kurslarda bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Kaymakamımız Sayın Recep Hasar’a, Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Uzun’a, Abdipaşa Belediye Başkanımız Yaşar Dönmez’e, Kumluca Belediye Başkanımız İsmail Can’a Bartın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürümüz Adem Arslan’a Bartın Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürümüz Abdulsettar Bayram’a İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Ok’a okul müdürlerimize ve birlikte çalıştığım idareci arkadaşlarıma, halk eğitim çalışanlarına, kurslarımızda görev alan tüm öğretmen, usta öğretici arkadaşlarıma, sergide emeği geçen herkese ve davetimize teşrif edip sergimizin açılışında bizleri şereflendirdiğiniz için siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.” Yapılan konuşmaların akabinde serginin açılışı törene katılan protokol üyeleri tarafından gerçekleştirdi.

18575041_1475891129145854_301665666_o.jpg18575325_1475885169146450_731837890_o.jpg18575318_1475890082479292_1044615128_o.jpg18575849_1475885429146424_307566042_o.jpg

 

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535