• BIST 9097.15
 • Altın 2101.393
 • Dolar 31.3653
 • Euro 34.0182
 • Bartın 10 °C
 • Ankara 11 °C
 • Bolu 10 °C
 • Kastamonu 8 °C
 • Zonguldak 8 °C
 • Karabük 11 °C
 • Sinemada Şaşkına Çeviren Evlilik Teklifi
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi
 • Sinemada Şaşkına Çeviren Evlilik Teklifi
 • Engelsiz Sanat Evi Faaliyetlerine Devam Ediyor
 • Zabıta’dan Fırın Denetimi

Güzelcehisar İmar Planına yapılan itirazlar komisyonda görüşülecek

Bartın İl Genel Meclisi, Nisan Ayı Toplantılarının dördüncü birleşiminde 3 madde görüşüldü.
Güzelcehisar İmar Planına yapılan itirazlar komisyonda görüşülecek

Bartın İl Genel Meclisi Mayıs Ayı Toplantıları gerçekleştirilen dördüncü birleşimle devam etti. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirilen Meclise İl Genel Meclis Üyeleri tam katılım sağlarken, daire müdürleri de hazır bulundu. İl Genel Meclisi Mayıs Ayı Toplantıları’nın dün gerçekleştirilen birleşimi yoklama ve bir önceki Meclis toplantısında alınan karar özetlerinin okunmasıyla başladı.  Karar özetlerinin okunmasıyla birlikte Meclis gündemine devam etti. Gündemin 9.maddesinde yer alan Güzelcehisar Köyü Koruma Amaçlı İmar Planı İlan İtirazları ile ilgili dosya görüşüldü. İmar Planına 10 itirazın olduğu belirtilirken Meclis dosyanın İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesine karar verdi.

10.madde iki komisyona havale edildi

Gündemin 10.maddesinde yer alan İlköğretim Okulları Onarımı ile İl Jandarma Hizmet Binaları ve Lojmanlarının Bakım Onarımı ile Doğalgaz Dönüşümleri projesinin 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması ile ilgili dosya görüşüldü. Dosya İl Genel Meclis Üyelerinin atamanının oyuyla Plan Bütçe Komisyonu ile Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na havale edildi. Maddeler komisyonlarda değerlendirildikten sonra Haziran Ayı Meclis Toplantılarında karara bağlanacak.

Güzelcehisar’ı vahşi haliyle bırakamayız

Toplantı sonrası maddelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun; “Güzelcehisar Planı ile ilgili süreç yeni bir süreç değil. 2011 yılında 5. Dönem Meclisi’nde gündeme gelmişti. Güzelcehisar’da hem doğal sit var hem de arkeolojik sit var. O nedenle orada hem Koruma Amaçlı Doğal Sit Planı hem de Arkeolojik Sit ile ilgili planı burada hazırlanmıştı. O dönemde bu kurul karar hükmündeydi. Karar Kuruma Kurulunda uzun sürdü. Bu Sit Koruma Kurullarında işi hızlandırma kolay değil. Sadece Karabük’teki kurulları aşmamız üç yılımızı aldı. Üç yıl sonunda belli bir noktaya geldi. Koruma Amaçlı Plan ile Doğal Sitle ilgili planlar onaylandı. Ama yürürlükteki mevzuatların değişmesi nedeniyle planların onay elinin en son Bakanlık olduğu işaret edildi. Uzun geçen zaman sonunda burada yapılan çalışmalar bakanlığa iletildi. Bartın’ın 14 kilometrelik denize girilebilen sahilleri ve plajları var. Bu Bartın’ın gerdanlığıdır. Biz nasıl Muga’da peyzaj çalışmaları yaptıysak, bunu Hatipler ve Güzelcehisar’da da yapmak istedik. Buralar Bartın’ın güzel sahilleridir. Bu sahilleri görünümleri günümüz şartlarındaki turizme elverişli hale getirilmesi gerekiyor. Güzelcehisar’ı vahşi haliyle bırakamayız” dedi.

Bizim derdimiz, bizden sonraki nesillere doğru yapılanmış sahiller bırakmak

Dursun; “Nasıl Büyük Kızılkum’u ve Hatipleri bırakmak istemediysek, Güzelcehisar’ı da bırakamazdık. Muga’daya hiç elimizi sürmeseydik sorumluluk almasaydık bugün hiçbirimiz Muga’daya gidemezdik. Muga’da hiçbir vatandaşımız hareket edecek yer bulamazdı. Biz sorumluluk aldık. Meclis olarak hep arkalarında durduk. Orada kaçak yapılaşmaya müsaade etmedik. Planlarını yaptık. Şimdi herkes takdir ediyor. Tabi Muga’da da tepkiler oldu. Biterken herkes geldi ‘bu planın içerisine bizi de alın’ dedi. Orada vatandaşlarımız gelişmeyi farkına vardı. Artık Muga’da da 30 küsur hektarlık alan planlı durumdadır. Şimdi bunu Büyükkızılkum’a ve Hatipler’e yaymak istiyoruz. Buralarda da uygulamalı planlarımız olsun. Bizim dönemimiz içerisinde 14 kilometrelik sahillere sahip çıkacağız. Bunun örneklerini gösterdik. 2012 Muga’da da gösterdik. Onun devamında Büyükkızılkum’da gösterdik. Orada da aynı itirazlara maruz kaldık. Ama bizim yürüyüşümüzü etkilemeyecek. Hatiplerde de aynı işi yapacağız. Şimdi 7 yıllık mazisi olan Güzelcehisar’da da 10 tane itiraz var. İl Genel Meclisi detaylı bir şekilde değerlendirecektir. Bizim derdimiz, bizden sonraki nesillere doğru yapılanmış sahiller bırakmak. Başka derdimiz yok. Son 10 yılda özelikle 5. Ve 6. Dönem Meclisleri üzerine düşen görevi en layığıyla yapmıştır. İnşallah bu yürüyüş bu hedef bizi ileriye taşıyacak” diye konuştu.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535