• BIST 10712.1
 • Altın 2520.704
 • Dolar 32.1973
 • Euro 35.0038
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 25 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Halep’e Yol Açın” konvoyu sınıra dayandı

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın düzenlediği “Halep’e Yol Açın” konvoyu, yaklaşık 5 bin araç ve bin 500 yardım TIR’ı ile Cilvegözü Sınır Kapısı’na ulaştı. Geçtiğimiz Cuma günü Bartın Valilik önünden kaldırılan 49 kişilik Bartın İHH ekibi de yer aldı.
Halep’e Yol Açın” konvoyu sınıra dayandı

Halep’teki katliama dur demek ve insani yardım koridoru açılmasını hedefleyen İHH İnsani Yardım Vakfı, “Halep’e Yol Açın” sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü Sınır Kapısına bir kara konvoyu düzenledi. Bu kapsamda İstanbul’dan yola çıkan ve sırası ile; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Ankara, Konya ve Adana’dan geçerek Hatay Reyhanlı’ya ulaşan “Halep’e Yol Açın” konvoyu Cilvegözü sınır kapısına ulaştı. Geçtiğimiz Cuma günü Bartın Valilik önünden kaldırılan 49 kişilik Bartın İHH ekibi de konvoyda yer aldı.

Sloganlar atıldı

İHH’nın düzenlediği Halep mitingine katılan konvoy üyeleri, sık sık tekbirler getirerek, “Halep’e giden yollar açılsın!”, “Katil İran, Suriye’den defol!”, “Katil Rusya, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!”, “İran, ümmete hesap verecek!”, “Katil Esed, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!” ve “Bülent abi bizi Halep’e götür” sloganları attı.

Şehitlere rahmet, Ömer Halisdemir’e selam

Programın başında Kayseri’de meydana gelen menfur saldırı kınandı ve şehitler için dua edildi. Miting’de Suriyeli yetimler de ellerinde Türkiye bayrağı ve boyunlarındaki Suriye atkıları ile sahneye çıkarak ezgilerini dillendirdi. Sunuş konuşmasını yapan Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı, “Gezi’de başaramadılar, 15 Temmuz’da başaramadılar ve yine başaramayacaklar Allah’ın izni ile” dedi. Konvoy ile gelirken, Niğde’ye uğrayarak, 15 Temmuz’un kahraman şehidi Şehit Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret ettiklerini belirten Başkan Yazıcı, “15 Temmuz’daki mücadele ile şuan bizim burada yaptığımız mücadelenin hiçbir farkı yoktur” dedi.

Hz. Hüseyin’in takipçisi biziz

Program, şehitlerin ruhuna okunan Kuran’ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından kürsüye Gazeteci Yazar Adem Özköse çıktı. Özköse, katılımcılara yönelik olarak “Rabb’imizin çağrısına uyarak, ümmetin son savunma hattına gelen sizler, hepiniz hoş geldiniz” dedi ve teşekkür etti.

Sana sesleniyorum Ey Hamaney!

Daha sonra İFAM Kurucusu Dr. İhsan Şenocak sözü aldı. Kuran’ı Kerim’den alıntılar yaparak bir avuç gençten bahseden İhsan Şenocak, İran’ın ruhani lideri Ali Hamaney’e seslenerek şöyle konuştu: “Ey Antakya’nın ovaları, şahit ol, son nefesimize kadar Allah’u Ekber diyeceğiz. Bu yolda yenilmek yok: yenilgi yenilgi büyüyen bir zaferimiz var. Ey Halep, bil ki, yenilmeyeceğiz, yıkılmayacağız ve bu uğurda bedel ödeyeceğiz. Kardeşlerim, işte geliyorlar. Gezi’de geldiler, 15 Temmuz’da geldiler, yine gelecekler. Ey İran, ey Rusya, Ey Amerika, senin gelişini Kuran bize haber vermişti. Allah’a yemin olsun ki, Ebu Cehil’lerin önünde eğilmeyeceğiz.Kardeşlerim, bu yolda bedel ödeyeceksiniz. İşte Van burada, işte Trabzon, İzmir, Ankara burada. Siz diyorsunuz ki, işte Rabb’im çağrına kulak verdik, kardeşlerimizin imdadına yetiştik. Siz şu halinizle diyorsunuz ki: Ey emperyalistler, 100 yıl önce çizdiğiniz bu sınırları tanımıyoruz!Küpelerini yol parası yapan Fatıma’lar burada, oyuncak almak yok diyerek, İHH’ya un bağışlayan kardeşlerimiz, çocuklarımız burada. Kardeşlerim, buradan Ali Hamaney’e çağrıda bulunuyorum: Firavun da çocukları boğazlıyordu, şimdi senin adamların çocukları katlediyor. Firavun’un sonu nasılsa senin de sonun öyle olacak ey Hamaney!”

Akide savaşı yürüttüklerini söyledik

Davet ve Kardeşlik Derneği Başkanı Recep Songür de, “Halep yalnız değil, Müslümanlar kardeşlerini bırakmadı, bırakmayacaklar” dedi. Songür, şunları söyledi: “Biz Halep’le yetinmeyeceğiz. Canını dişine takmış bir ümmetin önünde hiçbir güç duramaz. Günün birinde Kudüs’e de gideceğiz, Tahran’a da yürüyeceğiz. Bizler, yıllardır söyledik. Asıl düşmanın kim olduğunu yıllarca haykırdık. Amerika’yı, Rusya’yı, İsrail’i herkes biliyordu. Ama biz, birilerinin akide savaşı yürüttüklerini söyledik. Akide savaşı yürütenlerle, temiz, Ehli Sünnet Müslümanların işi olamaz. Biz sıkı durduğumuz müddetçe bizi bölemeyecekler.”

Bazıları, ‘burada ne işimiz var?’ diyor, biliyorum

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Allah, sizleri cennetlik eylesin kardeşlerim, bizi hiç yalnız bırakmadınız. ‘Gerekirse canımızı veririz ama kardeşlerimizi yalnız bırakmayız’ dediniz. Bazıları, ‘burada ne işimiz var?’ diyor, biliyorum. Ama şunu unutmayın, Çarşamba günü yola çıktığımızdan bu yana dünyanın gündemi Halep’e döndü. Sizlerin çağrısı, dünyadan karşılık buldu. Allah razı olsun arabuluculuğu Türkiye yaptı. Ayağa kalktınız, buraya kadar geldiniz sizlere de teşekkür ediyoruz. Ama ben bütün Türkiye’yi buraya çağırıyorum, bütün İslam ülkelerini buraya çağırıyorum. Uçaklarla gelin, arabalarla gelin! Suriyeli kardeşlerimizin kanı bu kadar mı ucuz?”

İnsanlar kurtulana kadar geri adım atmayacağız

Başkan Yıldırım’dan sonra kürsüye Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın davet edildi. Başkan Yalçın, “Halepli çocukların çığlıklarını duyarak buraya gelen kardeşlerime selam olsun” dedi ve ekledi: “Bize diz çöktüreceklerini zannediyorlar. Size teslim olan sizin gibi olsun. Biz ölmeden, bu hesap kapanmaz. İnsanlıktan çıkmış bu canilere müsaade etmeyeceğiz. Halep sıradan bir şehir değil. Çanakkale’de 7 bin şehit veren Halep, yönünü bize döndürdü ise, çığlıklarını size duyuruyorsa, bu sesi dünyaya duyurmak da bizim görevimizdir. Sivillerin tahliyesi noktasında kesinlikle geri adım atmayacağız. Sizlerin, rahatınızı terk ederek yola revan olmanız, insanlığın ölmediğinin ispatıdır. Sizler gibi duyarlı insanlarımız olduğu müddetçe Halep’e yol açılacaktır ve insanlık ölmeyecektir. 81 ilden gelen bütün Memur-Sen teşkilatları buradalar, onlara ve yardımlarımıza vesile olanİHH’ya ve diğer yardım kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Tekbir nidaları ile sınıra yüründü

Sınır kapısına kurulan sahnede yapılan duanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’na yürüyüşe geçen binler, burada tahliyeler gerçekleşene kadar nöbete devam etmeyi hedefliyor.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535