• BIST 10715.39
 • Altın 2520.704
 • Dolar 32.1973
 • Euro 35.0038
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 25 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

İl Müdürü Şahin, basından destek istedi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, 75.Yıl Huzurevi’nde Bartın’da faaliyet gösteren ulusal ve yerel gazetecilerin bir araya geldi.
İl Müdürü Şahin, basından destek istedi

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, müdürlüğün çalışmalarına yönelik bilgilendirme amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.  75.Yıl Huzurevi’nde öğle yemeği programında basın mensuplarına kurum tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin’in yanı sıra İl Müdür Yardımcıları Ece Aktaş ve Tarık Özdemir, 75’inci Yıl Huzurevi Müdürü Merihan Basançelebi, Bartın Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Bartın’a her alanda hizmet vermek istiyoruz

^Şahin, yemek programı sonrası yaptığı konuşmasında: “Bugün bizim buradaki amacımız toplumun değerlerini, toplumun nabzını tutan basın mensuplarımızla bir araya gelmekti. Aile ve sosyal politikaların olmazsa olmazı basınımızdır. Biz sahada hep beraber çalışıyoruz. Göreve başlayalı üç ay oldu ancak sizlerle sadece toplantılarda görüşebiliyorduk. Bugün bir araya gelerek Bartın’ımıza ne yapabiliriz? Bunun mütalaasını yapalım. Ortak değerleri paylaşalım istedik. Aile ve Sosyal politikalar olarak Bartın’da hizmet veriyoruz. Üç kuruluşumuz mevcut ama biz bu kuruluş sayısını çoğaltmak ve Bartın’a her alanda hizmet vermek istiyoruz” dedi.

Bakanlık olarak bizim hamle yılımız olacak

Şahin; “Bazı çalışmalarımız oldu bunlardan bir kısmı basına yansıdı bir kısmı ise yansımadı. Bu sene yani 2017 yılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bizim hamle yılımız olacak. Yapacağımız ve açacağımız tesislerle birlikte çocuk, engelli ve yaşlı hizmet sayımız ile kalitesini yükseltmek istiyoruz. Bunun için 150-200 kişilik bir barınma ortamı hazırlayacağız. 150-200 kişiye de iş imkanı sağlamış olacağız. Sokakta ne bir engellimiz ne de bir yaşlımız kalmayacak. Amacımız sizin üzülerek çektiğiniz fotoğraf karelerini ortadan kaldırmak. Ben Sayın Valimize bizlere verdiği desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Basın mensuplarına teşekkür etti

Müdür Şahin, basın mensuplarının kendilerine günün 24 saati ulaşabileceğinin de altını çizerek; “Yaşlı, kadın, engelli ve kurumumuzla ilgili haberleri yaparken bizleri günün 24 saati arama hakkınız var. Bizimle mutlaka iletişime geçip istişare edebilirsiniz. Sizlere günün 24 saati cevap verebiliriz. Konu bizi ilgilendiriyorsa mutlaka cevap veririz. Sizlere tüm hizmetlerinizden dolayı tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

Kurumlar bazında belirli tedbirler almak gerekiyor

İl Müdürü Şahin’in konuşmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Tarık Özdemir, yaşlılara yönelik il bazında verilen hizmetleri anlattı. Özdemir; “Her geçen gün yaşlılık ve özürlülük oranı artıyor. Durum böyle olunca bunlarla ilgili koruyucu, önleyici ve kurumlar bazında belirli tedbirler almak gerekiyor. Bizde İl Müdürlüğümüz olarak Sayın İl Müdürümüzün de girişimleriyle Bartın’da yeni kuruluşlar açacağız. Öncelikli olarak yaşlılara yönelik hizmetlere değinmek istiyorum. Bartın’da yaşlılara yönelik 29 kişi kapasiteli 75’inci Yıl Huzurevi bulunmakta. Burada yaşlılarımıza huzurlu bir yaşam sağlayabilmek için incelemeler yaparak yaşlılarımızın buraya kabulleri yapılıyor” şeklinde ifade etti.

Verilen hizmetleri anlattı

Özdemir; “Görevli meslek elemanları tarafından çalışmalar yaşlılarımızın kendilerini ev ortamlarında hissetmeleri üzerine yapılıyor. Şu an için 29 yaşlımız kalmakta ayrıca 13 yaşlımızda sırada bulunmaktadır. Engellilere yönelik olarak Özel Bartın Bakım Merkezi açılmıştır. 57 kişi kapasiteli bakım merkezimiz 19 yaş üzeri kadın ve erkek zihinsel engellilere hizmet vermek üzere hizmete girmiştir. Şu an için 49 engelli bakım altındadır. Sosyo-Ekonomik destekle ilgili de geliri ile kendisine ve ailesine bakmakla yükümlü olan kişilerin gelir durumu yeterli düzeyde olmadığı zaman yapılan müracaatlar neticesinde il müdürlüğümüzdeki meslek elemanlarımız gerekli değerlendirmeleri yapıp durumu uygun olan ailelere en fazla iki çocuğa olmak üzere nakdi yardım yapılmakta. Bu nakdi yardım çocukların eğitim durumlarına göre değişmektedir” dedi.

Vizyon ve misyonumuzda değişimler yaşandı

Son olarak değerlendirmelerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Ece Aktaş ise kadın ve çocuğa yönelik koruyucu hizmetlerle ilgili bilgiler verdi. Aktaş; “Bakanlığımız 2011 yılında kurulduktan sonra bizim vizyon ve misyonumuzda değişimler yaşandı. Bakanlığımız koruyucu ve önleyici hizmetlere çok ciddi anlamda yatırım yapar bir hale geldi. Bu koruyucu ve önemli hizmetlerin önemine göre çeşitli stratejiler geliştirmeye başladı. Çoğunlukla eğitimler, projeler, seminerler ve olaylar ortaya çıkmadan neler yapılıyor kısmına odaklanıldı. Bizde bu konuda çeşitli faaliyetler düzenlemeye başladık. Meslek elemanı arkadaşlarımız bakanlığımızca eğitimlere tabi tutuldular ve eğitimlerinin ardından halkı bilgilendirmeye yönelik projeler için adımlar atılmaya başlanmış oldu. Sizde takdir edersiniz ki işin magazin boyutu bizde. Kadın, çocuk ve benzeri gibi tüm 3’üncü sayfa haberleri bizde. Basına çok kıymet veriyoruz. Yanımızda olmanız ve sizden gelen şeyler herhangi bir bilgiye ulaşmamız açısından çok kıymetli” diye konuştu.

Verdiğimiz eğitimlerle 3 bin 47 katılımcıya ulaştık

Koruyucu hizmetlere de değinen Aktaş; “Aile eğitim programlarımız var. İçeriğinde aile içi iletişim, anne baba tutumu, finansal okul yazarlık, madde bağımlılığından korunma, bilinçli internet kullanımı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kanunların tanıtımları, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuların üzerine yoğunlaşıyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede jandarma ve polis kanadı da var. Şiddet mağdurlarına yaklaşımla ilgili jandarma ve emniyet personeline yönelik eğitimler veriyoruz. Evlilik öncesi eğitim programları düzenliyoruz. Altı kurumun katılımıyla birlikte değerler katılımı projesi yaptık. Bu projede tüm kurumlar kendilerini halka tanıttılar. Seksen okul ve dört kuran kursunda verdiğimiz eğitimlerle 3 bin 47 katılımcıya ulaştık. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden destek alarak çocuk ihmali ve istismarına yönelikte eğitimler düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535