• BIST 10895.25
 • Altın 2509.56
 • Dolar 32.1825
 • Euro 34.9739
 • Bartın 14 °C
 • Ankara 14 °C
 • Bolu 12 °C
 • Kastamonu 12 °C
 • Zonguldak 12 °C
 • Karabük 11 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

İl Müftülüğü Ramazan’a hazır

Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Ramazan ayının paylaşma ayı olduğunu belirterek, bu ayda ihtiyaç sahibi ailelerin gözetilmesi gerektiğini söyledi.
İl Müftülüğü Ramazan’a hazır

Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Ramazan’ı Hz Peygamberin anlayışla anlamamız gerektiğini vurguladı. Ramazan ayının önemine değinen Müftü Gündüz,  Ramazan ayı süresinde yapılacak olan programlar hakkında bilgi verdi. Gündüz; “Allah nasip ederse inşallah Cuma günü akşam teravih namazı kılacağız ve Cumartesi günü de ilk orucumuzu tutmuş olacağız. İnşallah güzel bir Ramazan geçmesini Allah’tan diliyorum. Geçen günlerde de ifade ettiğim gibi ay başı toplantılarımız oldu. O toplantılarımızda hocalarımızla Ramazan ayında yapılacakları onlarla paylaştık. Başkanlığımızdan gelen yazılar doğrultusunda gerekli talimatlar verildi. Bu talimatlar camilerimizin genel bir temizliği, bakımı, hoparlör teşkilatlarının gözden geçirilmesi gibi talimatlar oldu” dedi.

Gerekli talimatları verdik

Gündüz, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “İnsanlarımız camilere geldiği zaman huzurlu bir şekilde ibadet etmelerini arkadaşlarımızdan istedik. Yine teravih kıldırırken çok aşırı hız değil orta seviyede bir namaz kıldırmalarını arkadaşlarımızdan istedik. Hangi camilerde mukabele okunacak onları arkadaşlarımıza söyledik. İlimizde geçen yıllarda olduğu gibi hatimle teravih kıldırılan bir camimiz var. Bu Ramazan ayında inşallah Hacı Mehmet Camiinde geçen yıllar olduğu gibi hatimle teravih namazı kılınacak.

Fakirlerin istifade ettiği iftar sofraları olsun

Müftülük olarak irşat programları hazırlandı. Ramazan ayı içerisinde yapılacaklar planlandı. Tabii Ramazan ayı mübarek bir ay. İftar programlarımız olacak. Köylerimizde bir gelenek haline gelen her gün bir mahallede iftarlar düzenleniyor. Cemaatimiz o mahallelerde toplanıyor. O konularda da arkadaşlarımızdan hazırlıklı olmalarını istedik. Yine ilimiz merkezinde de iftar programları olacak. Bu güzel bir şey ama daha ziyade fakirlerin davet edildiği fakirlerin istifade ettiği iftar sofraları olsun istiyoruz.

Ramazan öncesi boş kadrolar dolduruldu

Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenen fitre miktarları 16 TL. İnşallah Cuma günü bunu vaazda da belirteceğiz. Konuyla ilgili olarak zekat ve fitre makbuzlarımız geldi. Bunların dağıtımını yaptık. Yine konuyla ilgili olarak özellikle merkez camilerimizde afiş çalışmaları yaptık. Yine imtihanımız vardı. Ramazan öncesinde boş olan camilerimiz doldurmak için 50’ye yakın görevliyi İmama Hatip Mezunumuzu imtihan ettik. Herkesin yeri belirlendi. İnşallah Ramazandan önce ilimizin genelinde sıkıntı yaşamadan bir Ramazanı geçiririz diye ümit ediyorum. Tabi oruçlar tutulacak. İnsanımız genellikle şunda bazen hata edebiliyor. İmsak diye bir vakit vardır. İmsak yemeğimizi sahurda bitirdiğimizi ağzımızı kapattığımız zamandır. Bazı insanlar o imsakı sanki orucun başlangıcı gibi kabul ediyor. Yanlış oluyor. İmsak saati yemeği yiyip bitirdiğimiz saattir. Bunu özellikle halkımıza ulaştırmak istiyorum. Tabi Ramazan ayı aynı zamanda oruç ayıdır. Oruçlarımızın güzel tutulmasını arzu ederim. Hem oruç tutup hem de bir sürü günahların içerisinde vakit geçirmek hakikaten orucun güzelliğine zarar veriyor. Bunun için bütün azalarımızla oruç tutalım.

Birbirimizi uyaralım

Oruç tutmayan vatandaşlarımız en azından hürmeten açıkta yemek yememeli. Yani bizim Bartın’ımızın sokaklarını gezen bir yabancı ‘oruç buraya hiç gelmemiş’ dememeli. Birbirimizi uyarmalıyız. Görev yaptığımız yerlerde Almanya’da falan gördük. O Hristiyan dediğimiz adamlar bile sizin oruçlu olduğunuzu biliyorlarsa hürmet gösterip bir şey yemiyor. O bakımdan bölgemizin şehrimizin güzel insanlarından istirhamım budur. Tutmayan olur tutamayan olur. Ama bütün bunları gizli insanların görmediği yerde yapmaları gerekir. Tutmadıklarından dolayı belki günah olacak ama açıktan milletin önünde yemiş olmaktan dolayı da büyük bir günah içerisinde olurlar diye düşünüyorum.”

Her cana saygıyı göstereceğiz

Ramazan ayının hayır ayı olduğunu söyleyen Gündüz; “Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl bir konu belirliyor. Bu seneki konuda “Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman.” Bu sene böyle bir konunun seçilmesi dünyada yaşanan olaylardır.  Çok kötü olaylar yaşanıyor. İslam aleminde çok kötü olaylar yaşanıyor. Canlara kılıyor. Kanlar akıtılıyor. Bu kanların akıtılmasında insanoğlunun çok büyük vebali var. Hayvanlara bile merhametle bakan bir dinin mensupları olarak bizler her cana saygıyı göstereceğiz.  Ramazan ayında zekat ve fitrelerimiz gündeme gelir. Hayır ayıdır Ramazan” dedi.

Hayırlar getirsin

Müftü Gündüz; “Vatandaşlarımız fitre ve zekâtlarını yakınlarından başlamak şartıyla versinler. Kimin fakir olduğunu bilme noktasında sıkıntı yaşayanlar varsa Şadırvan Camii arkasında Diyanet Vakfımızın bir şubesi var. Oraya zekat ve fitrelerini makbuz karşılığında yatırabilirler. Diyanet İşleri Başkanlığımızın aracılığıyla yardımlar ülkemizin dört bir yanına ulaşıyor. Ramazan aynın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.

Fitre nedir?

Oruç Fidyesi, bazı ibadetlerin yapılamaması ve bir takım kusurların işlenmesi halinde ödenen dini-mali yükümlülük olarak biliniyor. İbadetlerle ilgili fidye, ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimsenin, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye ödemesi öngörülüyor. Fidyenin bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya karşılığı para olan 'sadaka-i fıtır' miktarıdır.

Fitre kimlere verilir?

Fitre verileceği kişiler bakımından zekatın benzeridir. Tevbe Suresi 60. ayette “Sadakalar (zekatlar), Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam’a ısındırılacak olanlarla (özgürlüğüne kavuşturulacak) köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” buyurulmuştur. Fitre yoksul kimselere verilebilir.

Fitre ne zaman verilir?

Hanefîlere göre, fıtır sadakası ramazan bayramının 1. günü fecrin doğuşu ile vâcip olur. Fitre, Ramazan bayramından bir veya iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenir. Böylece yoksullar bununla, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bununla birlikte fitre, Ramazan’ın girmesinden itibaren, hatta Ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535