• BIST 9674.32
 • Altın 2427.694
 • Dolar 32.5699
 • Euro 35.0032
 • Bartın 24 °C
 • Ankara 27 °C
 • Bolu 28 °C
 • Kastamonu 27 °C
 • Zonguldak 18 °C
 • Karabük 26 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Lav sütunları için hazırlanan projeye tam not

Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi"nin tanıtımı dün Bartın Valiliği’nde düzenlenen tanıtım toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Lav sütunları için hazırlanan projeye tam not

Bartın İli Merkez İlçe Güzelcehisar Köyü Lav Sütunları ve Sahili Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi Tanıtım Toplantısı Valilik 12 Divan Toplantı Salonu’nda dün saat 14.30’da gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını İl Kültür Turizm Müdürü Fuat Dursun gerçekleştirdi. Emeği olan herkese teşekkür eden Dursun: “BAKKA Desteği, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Proje Sahibi olduğu ‘Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi’ başvurusunu onaylamıştır. Proje İştirakçisi Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Yrd. Doç. Dr. Canan Cengiz tarafından hazırlanan projede Eş Finansman-Proje İştirakçisi Bartın İl Özel İdaresi’dir. Toplam proje bütçesi 2 milyon 313 bin 737,52 TL olup, 947 bin 464,2 TL tutarında hibe ile desteklenmektedir. Kalan eş finansmanı 1 milyon 366 bin 273,32 TL İl Özel İdaresi tarafından karşılanacaktır” dedi.

Lav Sütunlarını izle imkanı sağlanacak

Proje ile ilgili bilgi veren Dursun, “Proje süresi 15 aydır Projenin genel amacı doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyel olan bölgelerde turizmin geliştirilmesine yönelik fiziki ve sosyal altyapı çalışmaları yapılarak bölgenin tanıtımına katkı sağlamaktır. Turizmi çeşitlendirmek yeni destinasyon ve İl’de katma değer oluşturmak amaçlanmıştır. Ayrıca, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin bütüncül turizm planlamasına yönelik yöredeki yaşam kalitesini yükseltecek peyzaj uygulamaları gerçekleştirilecektir. Altyapı ve üstyapı inşaatları faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Deniz üzerinde 70 m2 iskelenin yapılması: Alanın güneyinde Güzelcehisar sahilinin turizm ve rekreasyon çalışmasının bir parçası olan ve kara ile kayalık ada bağlantısını sağlayacak olan deniz üzerindeki iskele, aynı zamanda Lav Sütunlarının izlenmesi için turistlere imkan sağlayacaktır” şeklinde ifade etti.

Ahşap platform inşa edilecek

Ada üzerinde Yürüyüş Platformu yapılması ile ilgili değerlendirmesinde Dursun: “Ada üzerinde turistlerin konforlu bir şekilde yürüyebilmeleri, Lav Sütunlarını izleyip, fotoğraf çekimi yapabilmeleri amacıyla ahşap platform inşa edilecektir. Kıyıda 290 m2 Festival Alanı oluşturulması: Lav Sütunlarının ulusal ve/veya uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla Güzelcehisar sahilinde geleneksel Lav Sütunları Festivali’nin düzenlenmesi planlanmaktadır. Festival alanı olarak ahşap platform oluşturulacaktır” dedi.

Kıyıda 290 m2 Seyir Terası inşa edilecek

Dursun; “Alanın kuzeyinde Lav Sütunlarının Güzelcehisar kıyı peyzajı bütününde izlenebilmesi amaçlı ahşap Seyir Terası inşa edilecektir. Kıyıda 850 m uzunluğunda ve 3 m genişliğinde ahşap Yürüyüş parkuru inşa edilmesi: Güzelcehisar Sahilinde Lav Sütunlarını tanıtmak amaçlı erişilebilirliğin sağlanması için plaj kullanımını engellemeyecek şekilde Ada - Festival Alanı - Seyir Terası arasında konforlu ulaşılabilirliği sağlayacak ahşap Yürüyüş Parkuru inşa edilecektir” şeklinde ifade etti.

Tanıtım materyalleri hazırlanacak

Dursun, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin tanıtım materyalleri hazırlanacaktır. Yöredeki ekoturizm bilincini ve insan kaynakları kapasitesini artırmak amaçlı akademisyen ve uzmanlar tarafından yöre halkına eğitimler verilecektir. Akademisyenlerin ve uzmanların davet edilmesi ile geniş katılımlı bir Çalıştay düzenlenecektir. Lav Sütunlarının korunması ve turizme kazandırılması ile ilgili yapılan uygulamaları incelemek üzere Kuzey İrlanda’da Antrim Bölgesi’nde bulunan Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway and Causeway Coast) UNESCO Dünya Miras Alanına Teknik Gezi düzenlenecektir.”

Proje yedi yıl sürdü

İl Müdürü Dursun’un konuşmasının akabinde kürsüye gelen İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun: “Öncelikle bu toplantının organize edilmesinde katkıları olan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Bartın hepinizin bildiği gibi 59 kilometre sahili olan 14 kilometresi de plaja sahip bir ildir. O nedenle turizme dönük yapılacak olan çalışmalara çok müsait. Tabi bu deniz turizmi bunun bir diğeri de doğa turizmidir. Bugün lav sütunları ile ilgili yapılacak projeyle ilgili tanıtım toplantısı düzenleniyor. Bununla ilgili olarak ben 2009’da Meclis üyesi oldum ve 2010 yılında Güzelcehisar’ın buradaki doğal sit ve arkeolojik sitleriyle ilgili hakikaten bu proje yedi yıl sürdü” dedi.

Çalışmalara çok önem veriyoruz

Projenin onaylanma aşamalarına değinen Dursun: “Koruma kurullarında bu projelerin onayları çok kolay olmuyor. Türkiye’de gerçekten bu kurullar biraz tutucu oluyor o nedenle bu projenin ilk adımı atılalı yedi yıl oldu. Uzun süren çalışmalar sonucunda Karabük Koruma Kurullarında bu süreçler tamamlandı. Akabinde Bakanlık süreci başladı. Burada Bakanlık sürecinde onay aşamasında başta sayın Valimiz Nusret Dirim’in ve Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un katkıları çok oldu. Yedi zorluklarla geçen dönemin ardından bugün sadece lav sütunlarıyla ilgili değil Güzelcehisar’ın tamamını ilgilendiren bu sahilin imar planları, koruma amaçlı planları artık onaylanmış oldu. Biz Özel İdare olarak bu çalışmalara çok önem veriyoruz. Meclis olarak yine aynı şekilde” şeklinde ifade etti.

Başarıya ulaştı

Dursun; “Bu çalışmaların en güzel örneğini Mugada’da gerçekleştirdik. 2012 yılında gerçekten Mugada sağa sola savrulurken oradaki imar planına aykırı yapılaşmalar had safhadayken orada yanlış yapılanmanın önünde duruldu. Mugada’da da 6 hektarlık bir alanda yapmış olduğumuz ilk uygulama çok başarıya ulaştı. Bunun ardından orada yapılan güzellikle 27 hektarlık yeni bir alanda kendini göstermeye başladı” dedi.

Projeleri Bartın’a kazandırmamız lazım

Önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Dursun: “BAKKA ile biz orada Karavan park projemizi hayata geçirdik. Şu anda Batı Karadeniz bölgesinde böyle bir tesis yok. Orada bungalov evleriyle, Karavan parkı ile yeni bir Mugada oluşuyor. 27 hektarlık alanda gelişen bir Mugada var. Bununla da yetinmeyip Hatipler Plajı ile Mugada’yı kumsaldan birbirine bağlıyoruz. Bunları hep birlikte inşallah güzel çalışmalarla gelecek nesillere bırakmamız lazım. Bugünde Güzelcehisar’da lav sütunları projesi Güzelcehisar’ın koruma amaçlı planının onayında lokomotif oldu. Lav sütunları oraya güzellik katacaktır. Bu proje bizim için ilk adım olsun diyoruz. Bu ve buna benzer projeleri Bartın’a kazandırmamız lazım” şeklinde ifade etti.

Proje katılımcılara tanıtıldı

Başkan Dursun’un konuşmasının ardından Proje İştirakçisi Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Yrd. Doç. Dr. Canan Cengiz tarafından proje katılımcılara tanıtıldı.

Bartın’a verilmiş büyük bir nimet

Tanıtım toplantısında son olarak konuşma yapan Vali Nusret Dirim, Güzelcehisar’ın Bartın için büyük bir nimet olduğunu belirtti. Vali Dirim; “Güzelcehisar dünyanın dikkatini çekebilecek üzerinde çalışılması gereken Bartın’a verilmiş büyük bir nimet. Bartın’da turizm mevsiminin kısa olmasından yakınıyoruz. Turizmcilerimiz turizm sezonu Bartın’da 2 ayla sınırlı olduğu için “Bu 2 ay içerisine kazanabildiğimizi kazanmamız lazım” diye düşünüyor. Ancak güzel her mevsim turizm imkanı sağlayacak bir özelliğe sahip. Eğer burayı güzel bir şekilde tanıtıp turizme kazandırabilirsek kışın şu günlerinde bile Güzelcehisar’da turizm hareketliliği olabilir. Biz burayı Bartın’a yeni fırsatlar sağlayacak önemli bir merkez olarak görüyoruz. Çünkü Türkiye’de buranın bir örneği yok. Dünyada ise sadece birkaç tane örneği var. Buralarda internet aracılığıyla dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekiyor” dedi.

Bu projenin geliştirilmesi düşünülebilir

Dirim; “Bizim buradaki güzelliği hem ülkemizin hem de dünyanın dikkatine sunmamız gerekiyor. Projenin maliyeti çok büyük değil. Ama bu buradaki lav sütunlarının turizme kazandırılması için yapılacak çalışmaların sadece bir parçası. İleride projenin göreceği ilgiye ve tanıtımlardan elde edilecek geri dönüşümlere göre bu projenin geliştirilmesi düşünülebilir. Biz bu projesi modüler olarak düşündük. Bir yola çıkma düşüncesiyle üniversitemizin çok değerli hocalarıyla, İl Özel İdaremizin birikimiyle Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün canla başla çalışmalarıyla bir BAKKA Projesi olarak karşımıza bu proje çıktı. Turizmden para kazanmak için iyi bir alt yapınızın olması gerekiyor. Biz bölgeye turist getireceksek en azından iki tur otobüsünün yan yana geçebileceği bir yolu bölgeye yapmamız lazım” şeklinde ifade etti.

İmarsız bir gelişimin olması mümkün değil

Güzelcehisar’ın Koruma Amaçlı İmar Planının yapıldığını söyleyen Vali Dirim: “Artık o bölgede imarsız bir gelişimin olması mümkün değil. Bu bölgenin plaj özelliğinden daha çok arkeolojik değerlerinin de gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. İleri dönemlerde kalenin restorasyonu, tarihi değerlerinin ortaya çıkarılıp sergilenmesi ve lav sütunlarının birlikte değerlendirilmesi lazım. Güzelcehisar plajı plajlarımız arasında en güvenli plaj. Yazın plajdan da insanların yararlanması söz konusu olacaktır. Bartın’ın turizm potansiyelini çok olumlu bir şekilde etkileyecek güzel bir projenin ilk ayağı bu. Bu projenin aynı zamanda kurul aşaması da var. Ankara’da kurula gidecek. Bu toplantıyı düzenleme amacımızda proje eklenebilecek noktaları belirleyip konuşup tartışıp projeye dahil edip o şekilde projeye son nihai aşamasını vermek. Katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bartın için çok önemli bir proje

Dirim, konuşmasının devamında: “Güzelcehisar ile Mugada arasındaki lav sütunlarının bu projenin sonlandığı noktadan sonraki devamı aslında daha muhteşem. Proje şuan çok küçük bir bölümüyle ilgili görsel bir imkan sağlıyor. Ama ileriki yıllarda bunun çok daha ötelerine gidebilecektir. Bartın Irmağı Islah Projesiyle belki ilerleyen yıllarda turistler deniz yoluyla İnkumu’nu geçip buraya gelecekler. Bu aynı zamanda benim hayalimdir. Bartın Irmağı Islahı Projesi Bartın’ın yakalayabileceği ciddi turizm potansiyelini düşününce Bartın için çok önemli bir proje. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah uygulaması da güzel olur. Biz burayı turizme güzel bir şekilde açabilirsek hem denizden hem de karadan ulaşma imkanını sağlıklı bir şekilde sağlarsak buradaki alt yapıyı güçlendirirsek önemli bir turizm yeri olarak Bartın’a ve ülkemize kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535