• BIST 11172.75
 • Altın 2534.854
 • Dolar 32.8742
 • Euro 35.7988
 • Bartın 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 20 °C
 • Zonguldak 23 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Meclis yeni yıla hızlı başladı

5 gün süren İl Genel Meclisi Ocak Ayı Toplantılarında ilimiz için büyük önem arz eden konular görüşülerek karara bağlandı.
Meclis yeni yıla hızlı başladı

2-6 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen İl Genel Meclisi Ocak Ayı Toplantılarında 18 madde görüşüldü. 2 Ocak Pazartesi günü ilk oturumu gerçekleştirilen yılın ilk toplantısında önemli kararlara imza atıldı. 2017 yılının ilk toplantısında gündemin 1.maddesinde yer alan sel felaketinden zarar gören 3 okulun Ek Çalışma ve Yatırım Programına Alınması ile ilgili Komisyon Raporları görüşüldü. Tüm İl Genel Meclis Üyelerinin oylarıyla Kurucaşile Karaman İlkokulu, Amasra Koksal Toptan İlkokulu ve Şehit Ahmet Telli İlkokulu’nun onarımı 2017 yılı yatırım programına alındı. 

Kredi alanlara kolaylık sağlandı

Meclis toplantılarının 2. oturumunda meclis gündemine 2 yeni madde daha eklendi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış imzasıyla meclise sunulan Sosyal Yardım Komisyonu kurulmasıyla ilgili talep oybirliğiyle kabul edilerek gündemin 14. Maddesine alındı. Vali Nusret Dirim imzasıyla Meclise gönderilen Valilik Başkanlığınca oluşturulacak olan KUDEP’e üye seçilmesi talebi oylamaya sunulmadan meclisin 15. Gündem maddesi olarak İl Genel Meclisi Ocak ayı gündemine alındı. Eklenen maddelerin ardından 2017 yılının ikinci toplantısında gündemin 4.maddesinde yer alan Hatice Top İmar Planı İle İlgili Komisyon Raporunu görüşerek karara bağlandı.  4.madenin görüşülmesinin ardından gündemin 5.maddesinde yer alan İl Özel İdaresi Mikro Kredi Yönetmeliği İle İlgili Komisyon Raporunu okutularak, oylamaya sunuldu. Oybirliğiyle kabul edilen rapor sonucu Mikro Kredi Yönetmeliği değiştirilmiş oldu. Değişen yönetmeliğe göre; mikro krediyi alanların kredi ödeme başlangıcı 2 aydan 6 aya çıkartılırken, 1 yıl içerisinde ödeme zorunluluğu devam ettirildi. Borçlu süresi bitmeden kredisini ödediği taktirde 12 ay dolmadan 2. krediyi artık talep edebilecek. Bu maddenin kabulü ile krediyi kullanana vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanmış oldu.

Modern tribün yapılacak

Gündemin 6.maddesinde yer alan Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün Proje İptali ve Ek Yatırım Program Teklifi İle İlgili dosya da görüşüldü. Amasra sahası 200 kişilik tribün projesi iptal edilerek, soyunma ve hakem odalarının da yer aldığı yeni bir tribün ihalesinin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Amasra sahası için 200 kişilik tribün projesi vardı. Müteahhitle yaşanılan sıkıntı sonucu yarım kalmıştı. O projeyi iptal edilerek, orada yeni daha modern bir proje gerçekleştirilecek.

Önemli projeler yatırım programına dahil edildi

Meclisin 3. oturumunda gündemin 7.maddesinde yer alan 2016 Yılı Ek Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programına Alınması gereken projelerle ilgili komisyon Raporu görüşüldü. Oy birliği ile kabul edilen madde ile İl Özel İdaresi güvenlik sistemi, Jandarma hizmet binaları onarımı, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü konteynır alımı, doğal afet bölgelerine yatırım, beton yol yapımı, asfalt bakım onarımı, Kurucaşile ilçesi içme suyu tesis geliştirme, boru alımı, Destek Hizmetleri Müdürlüğü konteynır alımını yatırım programına dahil edilmiş oldu.

Sel bölgesinde yaralar sarılıyor

Gündemin 8.maddesinde yer alan 2016 Mali Yılı Ek Gider Bütçesi ile ilgili Komisyon Raporu oy birliğiyle kabul edildi. Kabul edilen bu madde ile 12-13 Ağustos’ta Amasra ve Kurucaşile ilçesinde yaşanan sel felaketi nedeniyle oluşan tahribatın ortadan kaldırılabilmesi için ek gider bütçesi oluşturuldu. Oluşturulan bütçe ile Amasra ve Kurucaşile’de sel nedeniyle oluşan yaralar sarılacak.

469 nolu parsel imarda kapalı spor tesisi olarak düzeltilecek

Meclisin 3.oturumunda son olarak da Arıt Köyü Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili dosya oybirliğiyle İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi. Komisyon raporunun da mecliste onaylanmasının ardından 469 nolu parselde açık spor tesisi olarak belirtilen alan imarda kapalı spor tesisi olarak düzeltilecek.

Denetim Komisyonu’na üye seçildi

4 gündem maddesinin görüşüldüğü 3.oturumda Denetim Komisyonu’na üye seçildi. Ak Parti grubu tarafından aday gösterilen Kenen Dursun, Yusuf Ziya Aldatmaz, Recep Regaip Bayraktar, Mustafa Güney ve MHP grubu adına aday gösterilen Savaş Buyurman oyların tamamını alarak Denetim Komisyonu Üyeliğine seçildi.

Stratejik Plan güncellenecek

Seçimin akabinde 2014-2018 Mali Yıllarını Kapsayan 5 Yıllık Stratejik Planı ile ilgili dosya görüşüldü. Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından hemen yeni meclis oluştuğunda kanunen gündeme gelmesi zorunlu olan ve sadece vali değişikliklerinde ihtiyaç doğrultusunda İl Genel Meclis Gündemine alınabilen Stratejik Plan, 2014 yılı yerel seçimlerin ardından bütçe görüşmesi için toplanan Kasım Ayı İl Genel Meclisi’nde görüşülerek karara bağlanmıştı. Vali değişikliğini fırsat bilen İl Genel Meclisi, Stratejik Planı İl Genel Meclisi Ocak Ayı Toplantılarının gündemine aldı. Dosya Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Sanayi ve Ticaret Komisyonu’na havale edildi. Komisyonlarda görüşülen olan dosya Şubat Ayı İl Genel Meclis Toplantılarında görüşülerek karara bağlanacak.

Yardım Komisyonu’na ve KUDEP’e üye seçildi

5 gün süren meclis toplantılarının son oturumunda Meclis gündemine 3 madde eklendi. Maddelerin oy birliğiyle gündeme alınmasının akabinde de gündemin 14.maddesinde yer alan Bartın İl Özel İdaresi Sosyal Yardım Yönergesinin Yardım Komisyonu’na üye seçimini gerçekleştirildi. Ak Parti grubu adına aday gösterilen İrfan Ekmekçi, oyların tamamını alarak, 1 yıl süreliğine komisyona seçildi. Gündemin 15. maddesinde yer alan KUDEP üye seçimi ile ilgili dosya da aynı günde görüşüldü. Asil üyede aday gösterilen Hikmet Özdilkural ve yedek üyede de aday gösterilen İrfan Ekmekçi oy çokluğuyla KUDEP üyesi seçildi. Gerçekleştirilen üye seçimleri sonrası gündemin 16.maddesinde yer alan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü’nün 2017 Mali Yılı Ek Çalışma ve Yatırım Programına alınmasını talep ettiği projelerle ile ilgili dosya görüşülerek, karara bağlandı. Meclis üyelerinin oylarıyla 16.maddede yer alan dosya Plan Bütçe Komisyonu ve Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na havale edildi. 2017 yılı İç İşleri Bakanlığı Yatırım Yardımı Gider Bütçesi İle ilgili dosyanın yer aldığı gündemin 17.maddesi ile gündemin son maddesinde yer alan Merkezi Köylere Spor Alanı Düzenlemesi İşinin İptal Edilerek Ödeneğin Spor Malzemeleri Projesine Aktarılarak 2017 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programına Alınması İle İlgili Dosyanın da Plan Bütçe Komisyonu’na Havalesi gerçekleştirildi. Bu maddelerle birlikte İl Genel Meclisi Ocak Ayı Toplantılarında toplamda 18 madde görüşülerek, karara bağlandı.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535