• BIST 10471.32
 • Altın 2432.677
 • Dolar 32.5019
 • Euro 34.9628
 • Bartın 21 °C
 • Ankara 23 °C
 • Bolu 17 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Öğrenci servis şoförleri taşıma güvenliği eğitimi aldı

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Bartın İl Jandarma Komutanlığı ve Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı’nın katılımıyla Öğrencilerin Taşıma Güvenliği Toplantısı gerçekleştirildi.
Öğrenci servis şoförleri taşıma güvenliği eğitimi aldı

Dikkat edilmesi gereken kurallar anlatıldı

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Bartın İl Jandarma Komutanlığı ve Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı’nın katılımıyla Öğrencilerin Taşıma Güvenliği Toplantısı gerçekleştirildi.  Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Arslan, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sinan Amasralı, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri ve çok sayıda şoför katıldı.

70 okula 7039 öğrenci taşıyoruz

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Bartın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Arslan gerçekleştirdi. Arslan; “11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren taşıma yoluyla eğitime erişim yönetmeliği kapsamında ilimizde taşımalı eğitimler devam etmektedir. İlimizde merkez ilköğretim olarak 49 okulda 5571 öğrenci merkez liseler 113 güzergahta 18 okul 1365 öğrenci özel eğitim okullarında 3 okulda toplam 131 öğrenci olmak üzere ilimizde 540 araçla 70 okula 7039 öğrenci taşımış oluyoruz. İlçelerimizde de bu kapsamda taşımalar devam etmektedir” diye konuştu.

GPS yoluyla araçların takip sistemi işlemleri var

Türkiye’de ilk olarak uygulamaya koydukları uygulamadan da bahseden Arslan; “Taşıma yoluyla eğitime erişim yönetmeliği kapsamında Türkiye’de ilk olarak uygulamaya koymuş olduğumuz araçlara kamera sistemi ve GPS yoluyla araçların takip sistemi işlemleri var. Bununla ilgili olarak okul müdürü arkadaşlarımıza şoför arkadaşlarımızın hangi saatlerde hangi güzergahlardan okullara gidip geldikleri belli oluyor. Bunun haricinde okul servis veri hizmetleri yönetmeliğine uygun olarak araçları takip edebiliyoruz. Sağlık raporu, sabıka kaydı, araç sigortası, ehliyetler ve diğer belgeleri kontrol ediyoruz. Ayrıca bunun haricinde iş güvenliği kapsamında yangın söndürme cihazları ve araçlarda bulunması gereken diğer hususlarla ilgili gerekli denetimlerimizi il jandarma ve il emniyetiyle beraber belli aralıklarla rutin olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Şoförler bilgilendirildi

Arslan’ın konuşmasının akabinde İl Jandarma Komutanlığı’ndan Jandarma AstsubayKıdemli Başçavuş Adem Kaymak bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra ise İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden Polis Memuru Erdoğan Aydın bilgiler verdi.

Trafik konusu çok önemli

Son olarak kürsüye gelen Bartın Vali Yardımcısı   Gökhan Gürbüzerol; “Trafik konusu çok önemlidir. Ülkemizin konusudur. Ülke olarak trafik konusu en büyük problemlerimizden biridir. Maalesef trafik kazalarında, sizlerin bildiği gibi çok sayıda, yılda binleri bulan insanımızı kaybediyoruz. Bir o kadar insanımızda yaralanıyor ve sakat kalıyor. Tekerlekli sandalyelere mahkum oluyorlar. Çok sevdiğimiz insanlarımızı maalesef trafik terörüne kurban veriyoruz. Trafik terörü diyoruz. Çünkü terörden kaybettiğimiz şehitlerimizden çok daha fazlasını trafikte kaybediyoruz. Ülke olarak terörle nasıl sert mücadele ediyorsak, bu trafik kazaları ile ilgilide aynı şekilde mücadele etmemiz gerekiyor. Hepimiz yollardayız. Yolcu ya da sürücü olarak bir şekilde trafiğe karışmak durumunda kalıyoruz” dedi.

Çocuklarını sabah sizlere teslim ediyorlar

Gürbüzerol; “Trafiğe çıkmadan hayatımızı devam ettiremeyiz. Çünkü günümüzün teknolojileriyle artık bu mümkün değil. İşimizi giderken ve ya okulumuzu giderken bir şekilde ulaşım araçlarını kullanıyoruz. Hepimiz direksiyona geçtiğimiz zaman ölümün bizden uzak olduğunu düşünüyoruz. Maalesef ki bu hataya düşüyoruz. Ölenlerde bizim gibi düşünüyor, ölmeyeceklerini hesap ediyorlar. Trafikte öyle bir şey yok. Trafiğin şakası olmuyor. Kendini en usta kabul eden şoförler bile hayatını kaybediyor. Neredeyse trafik kazalarında dünyayla yarışıyoruz. Trafik kazalarında maalesef birinci ya da ikinci oluyoruz. Bu gurur duyacağımız güzel bir birincilik değil. Başka alanlarda birinciliklerimizin olması lazım. Bu büyük bir problemimiz. Söz konusu çocuklarımız ve öğrencilerimiz olduğunda konu çok daha fazla önem arz ediyor. Onların bizim hayatımızda ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Onun için bu çocuklar hem devletimize hem sizlere emanet. Anne babalar, çocuklarını sabah sizlere teslim ediyorlar. Okullarına sabah gidip sağ salim evlerine akşam dönsünler diye” ifadelerini kullandı.

Güzel bir taşımalı eğitim sezonu diliyorum

Vali Yardımcısı Gürbüzerol, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız, ilimizin trafik konusunu çok güzel anlattılar. Sunumları çok faydalı oldu. Özelikle emniyet kemeri son derece önemlidir. Hakikatten okullarımızda öğretmenlerimiz öğrencilerini servis araçlarını bindirirken bunların takiplerini yapsınlar. Tek tek şoförlerimizle beraber emniyet kemerlerini taktıklarında emin olduktan sonra hareket etsinler. Kazaların yüzde 80’ni aşarı hızdan kaynaklanıyor. Yollarımızın durumunu biliyoruz. Özelikle Karadeniz bölgesinde dar ve eğimli virajlar bulunuyor. Buna da dikkat etmemiz gerekiyor. Devlet yetililerimiz, jandarma ve trafik ekiplerimiz üzerine düşeni yapıyorlar. Bu konu hepimizin konusudur. Bütün vatandaşlarımızın birer fahri trafik müfettişi gibi hareket etmesi lazım. Çünkü jandarmamız ve emniyetimiz çok yoğun çalışıyorlar ve çok çeşitli görevleri var. Onun için sizlerin kendi otokontrolünüzü sağlamanız gerekiyor. Kural ihlali yapan, yönetmeliklere aykırı, trafik kanunlarına aykırı hareket eden sürücüleri kendi içimizde uyarmamız gerekir. Onları uyarmanız ve engellemeniz gerekir. Bu çok önemlidir. Kazasız belasız hayırlı işler diliyorum. Başarılar diliyorum. İnşallah güzel bir taşımalı eğitim sezona geçirmiş oluruz.”

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535