• BIST 10899.28
 • Altın 2461.417
 • Dolar 32.1748
 • Euro 34.8331
 • Bartın 16 °C
 • Ankara 17 °C
 • Bolu 16 °C
 • Kastamonu 16 °C
 • Zonguldak 18 °C
 • Karabük 18 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Şehitlerimiz Amasra’da yaşatılacak

Amasra Belediyesi tarafından yaptırılan 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkı dün gerçekleştirilen törenle açıldı. Amasra Kaleşah Mahallesi’nde açılan parkın açılış törenine Bartın protokolü ve çok sayıda Amasralı katıldı.
Şehitlerimiz Amasra’da yaşatılacak

Amasra Belediyesi tarafından Amasra Kaleşah İlköğretim Okulu karşısında yaptırılan 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkı dün düzenlenen törenle açıldı. Kaleşah Mahallesi’nde Kaleşah İlköğretim Okulu karşısında yaptırılan 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkı’nın açılış törenine Vali Yardımcısı Murat Karasu, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Manav,  İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Amasra Belediye Başkanı M. Emin Timur, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi İlker Camcı, Ak Parti Amasra İlçe Başkanı Bekir Karabacak, gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz günü FETÖ tarafından yapılan darbe girişiminde şehit olan vatandaşların anısına yapılan parkın açılış töreni etkinlikleri Kaleşah İlköğretim Okulu Çeşmi Cihan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Burada yapılan konuşmaların ardından park alanına geçerek dualar eşliğinde açılış kurdelesini kestiler. Davetliler daha sonra ise park alanını gezerek Şehitlerimiz için yapılan anıta karanfil bıraktılar.

Duygulu anlar yaşandı

Program saygı durulu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlarken, akabinde Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Daha sonra ise 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan bir belgesel gösterimi yapıldı. Salonda duygulu anların yaşanmasına neden olan sinevizyon gösterisinin ardından 15 Temmuz Parkı ve Demokrasi Nöbetleri videolu sunumu  gerçekleştirildi.

Tüm insanlarımız anısına tasarlandı

Gerçekleştirilen sunumların akabinde de Amasra Belediye Başkanı M. Emin Timur, konuşma yaptı.  Timur, konuşmasında: “Amasra Belediyesin tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Parkı Açılış Törenine hepiniz hoş geldiniz. Biliyorsunuz ki; Yaşam, Allah’ın bize bahşettiği, kutsal analarımızın bize armağanıdır. Nesiller boyu genlere aktarılan yeryüzünün en muhteşem olgusudur. Ne şanslıyız ki, yeni nesillerimizle sürdüreceğimiz  bu yaşamda, yeryüzünün en güzel topraklarına vatan diyebilme şansına eriştik. Bu ülkenin tarihini, değerlerini, bayrağını bizden sonra çocuklarımız  yeni nesillere aktaracaklar. Bu kadar güzel bir günün dikenleri de olacaktı elbet, o gülü kopartmak  isteyenlerde. Ancak Biz Türk milleti olarak başka  kimselere benzemediğimizi bir kez daha gösterdik. Zaman gelir maskeler düşer, zaman gelir hainler ortaya çıkar, zaman gelir geçmişle yüzleşilir ve yepyeni bir geleceğin temelleri atılır. Belediyemiz tarafından yapılan bu çalışma 15 Temmuz 2016’nın hafızasını temsil etmek ve şehadet şerbetini içen tüm insanlarımız anısına tasarlanmıştır” dedi.

Vatana ve bayrağımıza sahip çıkan şehitlerimizin sembolü

Tasarımın detayları ile ilgili bilgiler veren Timur: “Tasarımda kullanılan ‘vav’  harfi, hem anne karnındaki cenine, hem de secde eden bir inanana benzetildiğinden seçilmiştir. Bu tasarımdaki ‘vav’ harfi kullanırken analarımızın temsili, yine vatan uğruna şehit olduk yine şehit oluruzun sembolüdür. Göğe doğru yükselen eller, vatana ve bayrağımıza sahip çıkan şehitlerimizin sembolüdür. Bu yüzden bayrağa tutunarak resmedilmişlerdir. Göğe doğru yükselen kuşlar, vatana, bayrağa sahip çıkıp şehit olmuş insanlarımızın, boşluktaki kuşlar ise şehit olurken iz bırakmış insanlarımızın sembolüdür” şeklinde ifade etti.

Tarihe bir kez daha altın harflerle yazdırmıştır

Türk milletinin tüm dünyaya bir kez daha vatan sevgisini gösterdiğini belirten Timur: “15 Temmuz gecesi tarih bir keza daha tekerrür etti. Şanlı Türk milleti geçmişte olduğu gibi bugünde vatanına canını siper ederek sahip çıktı. Nasıl ki Çanakkale’ye büyük ümitlerle gelen müteferrik güçler Türk milletinin çelik sinesine çarparak hezimete uğramışsa bugünde aynı amaçla hareket eden FETÖ Terör Örgütü aynı çelikten sineye çarparak aynı kaderi yaşamış, yok olup gitmeye mahkum olmuştur. Bin yıldan beri asla esaret altına girmemiş olan yüce Türk Milleti 15 Temmuz gecesi canını feda ederek hain darbe teşebbüsüne dur demiş ve adını tarihe bir kez daha altın harflerle yazdırmıştır. Türk milletinin taşıdığı yüksek milli, birlik ve beraberlik duygusu tüm dünyada dostlarımızın sevinci düşmanlarımızın hüznüne dönüşmüştür. Dost düşman tüm dünya bir kez daha Türk milletinin cesaretine ve vatan sevgisine şahitlik etmiş ve yüceliğini kabul etmiştir” dedi.

‘Söz konusu olan vatansa gerisi teferruattır’

Timur, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “15 Temmuz gecesi darbe kalkışmasında bulunan FETÖ Terör Örgütü mensupları Türk milletinin kararlı duruşu karşısında darmadağın olmuş ve büyük bir yenilgi yaşamıştır. O gece topyekün olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmiş, özellikle belediyeler bütün imkanlarıyla çalışmaya katılmış darbe teşebbüsü içerisinde olan askeri birliklerin hareket kabiliyetlerini azaltıcı olarak iş makinelerini yollara ve kışla çıkışlarına konuşlandırmışlardır. Darbe kalkışması ardından yapılan demokrasi mitinglerinde halkın zinde tutulması açısından bütün belediye başkanlarımız aşırı gayret ve hassasiyet içerisinde olmuşlar ve lojistik anlamda birçok destek sağlamışlardır. Bu ilkenin güzel insanları, hep birlikte demokratik ve özgür Türkiye’nin gücünü dünyaya göstererek, çocuklarımıza temiz sayfa bırakmışlardır. İnancımız odur ki gelecekte bu ve buna benzer bir kalkışma hareketinde bulunmaya hiç kimse cesaret edemeyecektir. Bir kez daha görülmüştür ki Söz konusu olan vatansa gerisi teferruattır.”

O karanlık geceyi milletimiz aydınlatmayı bildi

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise yaptığı konuşmasında: “Öncelikle Amasra Belediyesi’nce Kaleşah’a kazandırılan 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Parkımızın hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’un unutulmaması gerekir. Çünkü 15 Temmuz ülkemiz için bir dönüm noktasıdır. O nedenle yaşatılması, geleceğe aktarılması, çocuklarımızın 15 Temmuz’un anlam ve önemini sürekli idrak etmeleri açsından 15 Temmuz’un isim olarak bazı bölgelere verilmiş olması gerçekten de çok anlamlı ve Amasra’da da bunu görmenin mutluluğu içerisindeyiz. 15 Temmuz’da ülkemiz gerçekten çok önemli ve karanlık bir gece yaşadı. Ancak o karanlık geceyi milletimiz aydınlatmayı da bildi” dedi.

Türkiye’ye, bayrağımıza ve demokrasimize sahip çıktık

Türk milletinin oyunlara müsaade etmediğini belirten Tunç: “15 Temmuz, bir darbe girişiminden öte Türkiye’nin üzerine aslında asker kılığına girmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yıllarca kendisini gizlemiş teröristlerin sahaya çıkıp milletin silahını millete doğrultmasıydı. Yani kendi içimizden, kendi askerimizle aslında biz onları subay biliyorduk, rütbeli asker, general biliyorduk ama onlar kendilerini gizlemişler ve bir yerlerden emir alan Fethullahçı Terör Örgütü mensubuymuşlar. Bunlar o gece silahlarını milletimize doğrultarak bir işgal girişiminde bulundular, Türkiye’yi satın almaya çalıştılar, yönetimi devralmaya, Cumhurbaşkanımızı öldürmeye, şehit etmeye, bu ülkeye seçimle başa gelmiş devirip kendi emellerine uygun bir yönetimle ülkeyi devralmaya çalıştılar. Ama milletimiz ‘Bunu yaptırmayız, biz Türkiye’ye, bayrağımıza, demokrasimize sahip çıkıyoruz’ dedi. Bu nedenle milletimize şükran borçluyuz. Şimdi tabi ki onların emanetine sahip çıkmak bizim en büyük borcumuz. Onların emaneti de vatandır, Türkiye’dir, ay yıldızlı al bayraktır. O ay yıldızlı bayrak da bağımsızlığımızın sembolüdür. Onu yere düşürmemek için de elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız ve göstereceğiz” şeklinde ifade etti.

15 Temmuz milletin nasıl kenetlendiğini göstermiştir

Törende son olarak Bartın Vali Yardımcısı Murat Karasu konuştu. Karasu, yaptığı konuşmada: “Burası Türkiye, Anadolu coğrafyası. Dünyanın en önemli stratejik en güzide merkezlerin başında geliyor. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de ve gelecekte de maalesef bizi birbirimize düşürmeye çalışanlar oldu ve olacaktır da.  15 Temmuz bu anlamda bu milletin nasıl kenetlendiğini gösteren istisnai günlerden biri olmuştur ve tarihteki en önemli alınması gereken yeri almıştır. 15 Temmuz Şehitlerimize tekrar Allahtan rahmet diliyorum Gazilerimize de şifalar diliyorum tekrar. Birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz bu 15 Temmuz Demokrasi Parkımızın da emeği geçen başta Belediye Başkanımız olmak üzere diğer bütün belediye çalışanlarına ve ilgililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Allah bu tür kalkışmalara kalkanları muvaffak etmesin. Onlar herhalde şunu zannettiler. Tarih yaprakları tekrar 1960’ı ya da 1980’i gösteriyor. Fakat bugün tarih yaprakları 2016’yı gösteriyor.  Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Şehitlerimiz için yapılan anıta karanfil bıraktılar

Yapılan protokol konuşmalarının ardından ise törene katılanlar park alanına geçerek dualar eşliğinde açılış kurdelesini kestiler. Davetliler daha sonra ise park alanını gezerek Şehitlerimiz için yapılan anıta karanfil bıraktılar.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535