• BIST 11064.85
 • Altın 2556.417
 • Dolar 33.0765
 • Euro 36.0512
 • Bartın 34 °C
 • Ankara 30 °C
 • Bolu 27 °C
 • Kastamonu 30 °C
 • Zonguldak 30 °C
 • Karabük 29 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

‘Tarihimizde İz Bırakanlar’ Projesi başladı

Tarihimizde İz Bırakanlar Projesi kapsamındaDavut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi tarafından Yunus Emre’yi Tanımak ve Anlamak isimli etkinlik düzenlendi.
‘Tarihimizde İz Bırakanlar’ Projesi başladı

Vali Nusret Dirim’in talimatı sonucu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tarihimizde İz Bırakanlar Projesi kapsamında ilk olarak dün Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Kültür Merkezi Konferans Salonunda Yunus Emre’yi Tanımak ve Anlamak isimli etkinlik gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir gerçekleştirdi.

Tarihimizi öğrenmelerini sağlıyoruz

Tarihin doğru öğrenilmesi ve öğrenilen tarihin gelecek kuşaklara taşınabilmesi adına önemli bir proje olduğunu söyleyen Demir: “Tarih, insanlığın ve dünyanın anılarıyla yazılmıştır. Tarih akışı içinde her toplum ve kültür zamanla gelişmiş ve zenginleşmiştir. Gelişmeyi ve değişmeyi sağlayan ise kültürel unsurların farklı yollarla nesilden nesile aktarılması olmuştur. Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, gençlerimizin hem tarihimizi tam ve doğru bilgilerle öğrenmelerini, hem de tarihimizde çeşitli yönleriyle kendine özel bir yer edinmiş olan, önemli ve değerli kişileri tanımalarını, bu kişilerin nasıl iz bıraktıklarını anlayabilmelerini ve belki de o izleri en azından bir adım da olsa geleceğe taşımalarını sağlayabilmek için ‘Tarihimizde İz Bırakanlar’ Projesi’ni başlattık” dedi.

Proje İki yıl sürecek

Demir: “İki yıl sürecek bu proje boyunca her ay Tarihimizde İz Bırakan 2 değerli kişiyi okullarımızın hazırladığı programlarla mümkün olduğu kadar çok kişiye tanıtmaya çalışacağız. Bundan sonraki etkinliklerle Ünlü Matematikçi Cahit Arf’ı, kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun’u, büyük padişahlarımızdan Fatih Sultan Mehmet’i, Dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan’ı Ünlü Tıpçı İbni Sina’yı, Öğretmen ve şair Arif Nihat Asya’yı, şair yazar ve düşünür Necip Fazıl Kısakürek’i okullarımız tüm yönleriyle tanıtıp anlatacaklar. “Önemli mesajlar verilecek” Bugün bu programda; yaşamıyla, pek çoğumuza örnek teşkil eden, şiirleriyle dünyaca tanınan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’yi tanıyacağız. Gençlerimizin Yunus Emre’nin hayatı ve eserlerinden, kendi yaşamlarında kullanabilecekleri çok önemli mesajlar çıkaracaklarından eminim” şeklinde ifade etti.

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum

Projenin olumlu katkısı olacağını söyleyen Demir: “Projemizin Bartın’ımıza ve ülkemize olumlu katkılarda bulunmasını temenni ederek, projenin hayata geçirilmesini sağlayan Milli Eğitim Müdürlüğü proje yürütme ekibine, bu programın hazırlanması ve uygulanmasında emeği geçen herkese programı hazırlayan Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi Müdürü, öğretmenleri ve öğrencilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Yunus Emre’ye ait önemli sözler paylaşıldı

Demir’in konuşmasının akabinde Yunus Emre’nin hayatını anlatan video izlendi. Yunus Emre’nin Divan adlı eserinin tanıtımı yapıldı. Şiir dili ve eserlerinin genel değerlendirmesi gerçekleştirildi. Hayatı ile ilgili de bilgilerin verildiği etkinlikte Yunus Emre’ye ait önemli sözler katılımcılarla paylaşıldı. Programda son olarak flüt ve gitar dinletisi eşliğinde sahnelenen oyun izleyenlerden yoğun alkış aldı.

Yoğun katılım oldu

Etkinliğe Vali Nusret Dirim, İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Osman Aslan, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Zengin, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Nurhan Doğruöz, İl Kültür Turizm Müdürü Fuat Dursun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Birol Cangi, Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Zafer Çakan, Orman ve Su İşleri Şube. Müdürü İlksen Ateşoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsa Kıral, İl Kültür Turizm Şube Müdürü Kamil Şen ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yunus Emre kimdir?

Yunus Emre, hayatını Anadolu yöresinde sürdürmüş en büyük Türk ozanlarından biridir. Kendisi, 13. ve 14. yüzyıllarda yaşamış olsa da, günümüzde şiirleri hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve sevilmektedir. Onun yaşadığı yıllarda Anadolu’da Moğol istilasının etkisiyle iç kavgalar, siyasi zayıflık, kıtlık, kuraklık gibi çok zor günler yaşanmaktaydı. Yunus Emre mezhep ve din ayrılıklarının da olduğu böyle bir dönemde Allah sevgisini, din ve güzel ahlakla ilgili düşüncelerini yaymaya çalışarak Türk – İslam birliğinin kurulmasında büyük bir rol üstlenmiştir. Yunus Emre, bulunduğu dönemin en başarılı şairlerinden biridir. Tamamen halka hitap etmiş ve sade bir dil kullanmıştır. Şiirlerinde daha çok konuların öne çıkmasını tercih eden başarılı bir tasavvuf şairi olan Yunus Emre, günümüzde hala en çok okunan şairler arasındadır.

Yaşamı şu şekilde

Yunus Emre 1240 yılında doğmuş 1320 yılında hayata veda etmiştir. Pek çok ünlü ozan gibi Yunus Emre’nin de yaşadığı yer tam olarak bilinmemektedir; ancak çeşitli eserlerden yola çıkarak Eskişehir ilinde bulunan Mihalıççık ilçesinin bir köyü olan Sarıköy’de yaşamını sürdürdüğü düşünülmektedir. Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhında[13] bulunduysa da, onu "Bizim Yunus" yapan manevi yükselişini Hacı Bektaş Veli′nin kendisini yolladığı Taptuk Emre Dergâhı'nda yaşamıştır ve dergâha çok hizmetler etmiştir.

Ölümü ve sonrası

Bu belgeden anlaşılacağı üzere, Yûnus Emre, 1320 yılında hayatını kaybetti. Doğduğu yer konusundaki tartışmalar Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy ile Karaman üzerinde yoğunlaşmaktadır. Karaman'da Yunus Emre Camii'nde ziyarete açıktır. Menakıpnâmelerle şiirlerinden çıkarılan bilgilere göre Babalılardan Taptuk Emre'nin dervişidir. İşlediği konularla Anadolu'da gelişen Türk edebiyatının en büyük adlarından sayılan Yûnus Emre, yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkiledi. Hece ve aruzla vezinleriyle yazdığı şiirlerinde sevgiyi temel aldı. O irşadı en has yol ile şiir ile gerçekleştiren bir Hak dostu idi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535