• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 21 °C
 • Karabük 21 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Tunç’un Santral açıklamaları ortalığı karıştırdı

Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un termik santral ile ilgili sözlerine Bartın Platformu’ndan açıklama geldi.
Tunç’un Santral açıklamaları ortalığı karıştırdı

Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un termik santral ile ilgili “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” şeklinde yaptığı açıklamalara Bartın Platformu’ndan cevap geldi. Bartın Platformu tarafından yapılan açıklamada: “Amasra’ya termik santral için ÇED olumlu izni verildiği, termik santrale kapı aralayan Çevre Düzeni Plan değişiklikleri yapıldığı son üç aylık süre içinde konu hakkında hiçbir açıklama yapmayan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç sonunda konuşmuş. O da goygoy (laf kalabalığı) yapmak için. Sayın Tunç, Amasra’ya yapılmak istenen termik santrale destek çıkmak için “Enerjiye ihtiyacımız var, Amasra’ya çivi çakmayanlar Amasralılara ahkam kesmesin” gibi her yöne çekilebilecek laflar söylemiş. Sayın Tunç, çıkarılacak kömür enerji değil mi? Kömürü çıkarmayın diyen mi var? 10 yıldır kömür çıkarılsın diyen biziz. Şuana kadar 1kg kömür çıkarmayan ise arka çıktığınız şirket. Üstelik çıkarmadığı kömüre karşılık devlete ödemesi gereken tazminatı ödemeyen de yine o şirket. Haydi çıkarsın Amasra’daki kömürü de hep birlikte görelim. Kaldı ki ülkeye enerji lazımsa, Amasra’da ülkenin en kuvvetli rüzgarları var, enerji üretmek için termik santral değil de rüzgar santralleri yapılsın diyen biziz, buna kulak tıkayan siz” ifadeleri kullanıldı.

Mugada’ya termik santral zararlı da Amasra’ya değil mi?

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bir de Amasralılara ahkam kesme meselesinden bahsetmişsiniz. Amasralılara kim ahkam kesiyor, halka yalan kim söylüyor, halkı kim yanıltıyor? Sayın Tunç, siz değil misiniz? Mugada’ya Alpler Enerji firması tarafından yapılmak istenen termik santral hakkında 9 Nisan 2015 tarihinde “Bu olay sadece özel bir firmanın başvurusundan ibarettir, bölge turizm bölgesi olduğu için başvuru reddedilir, Mugada gibi Karadeniz’in en güzel köyü olan turizm cennetine termik santral düşünülemez, endişeye gerek yok” diyen siz değil miydiniz?. Daha sonra da Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidip bu termik santral ÇED sürecini durdurmak için girişimlerde bulunan da sizdiniz.  Sizin girişiminizden sonra Mugada’ya termik santral projesi durduruldu. Sayın Tunç; termik santral Mugada’da zararlı da, Amasra’da değil mi? Mugada turizm bölgesi de, Amasra değil mi? Mugada Karadeniz’in cennet köyü de, Amasra cennet ilçesi değil mi? Hem termik santralin zararlı olacağı için Mugada’da yapılamayacağını söylüyorsunuz, hem de Amasra için “Bu çağda hiçbir işletme çevreye zarar verecek bir faaliyet gerçekleştiremez.” diyorsunuz. Hemen yakında Zonguldak Çatalağzı’nda Hattat’ın örnek gösterdiği yeni yapılan Eren Holdinge ait termik santrallere Çatalağzı ve Muslu halkı bugün isyan ediyor. “Havamız, suyumuz, sağlığımız” gitti diyorlar. Halkın isyanını duymuyor musun? Çatalağzı’ndaki belayı Amasra’nın başına sarmaya neden ortak oluyorsunuz?”

Hüseyin Manav mı ahkam kesiyor Yılmaz Tunç mu?

“Sayın Tunç kendi partinizin il başkanı Hüseyin Manav da, termik santralin yerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Amasra korunması gereken oldukça önemli bir yer. Bizler enerji yatırımlarına karşı değiliz. Ancak bunun yerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki, hem milli servetimiz değerlendirilsin hem de insanımıza hayat zehir edilmesin. Önemli olan Amasra” dedi. Bu durumda hanginiz ahkam kesiyor. Siz mi, yoksa Sayın Manav mı?  Açıklar mısınız? Sayın Tunç sizden başka kimse Amasra halkına ahkam kesmiyor, yalan söylemiyor. Hem 2019 davacıyla Termik santrale karşı rekor davacıyla dava açan bu halktır, hem de yine 42 bin dilekçeyle ÇED raporuna itiraz eden bu halktır. Bu halk sizin yalanlarınıza artık inanmıyor. Bu yüzdendir üç aydır bütün çağrılarımıza rağmen sessiz kalmanız. Bu yüzdendir bu süre içinde halkın içine çıkamamanız. Oysa siz bu halka karşı sorumlusunuz. Partinizin Ankara’daki üst yöneticilerine veya Hattat’a karşı değil.”

Kavşak suyunu Hattat’a peşkeş çekecek misiniz?

“Sayın Tunç, Hattat şimdi de termik santralde kullanması gereken büyük miktardaki tatlı suyun temini için Kavşak suyuna göz dikti. ÇED raporunda belirttiği gibi Kazpınar’ı kuyusundan çıkaracağı tatlı suyu (kavşak suyu) yakınında bir yerde depolamak için Türkiye Taşkömürü kurumundan depo yapım izni ve bu suyu orman içinden termik santrale taşımak için boru hattı izni istemiş. Bunun için DSİ ve Orman İşletmesinin de izin vermesi gerekiyor. Sizin emrinizden çıkmayan bu kurumların bu izinleri vermesi demek, 100 bin insanın ücretsiz yararlandığı kavşak suyunun miktarının azalması veya yok olması demek. Sayın Tunç kavşak suyunu Hattat Holding’e peşkeş çekip, bu halkı suyunu para karşılığı almak zorunda bırakacaksınız? Bartın-Amasra halkının cebindeki parayı da mı Hattat’a uğruna feda edeceksiniz? Dediğimiz gibi siz halka karşı sorumlusunuz, Hattat’a veya Hattat’ın hemşehrisi politikacılara değil. Haydi Yılmaz Tunç, kavşak suyunun Hattat’a peşkeş çekilmesini önlemek için bir şeyler yapın da, bu halk sizin ahkam kesmekten, goygoy yapmaktan başka bir şeyler yapabildiğinizi de görsün.  Biz Bartın Platformu olarak termik santral karşıtı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz ve bu santrali Amasra’ya yaptırmayacağız. Siz de biraz yaşadığınız yere karşı sorumluluk hissedin ve halkın mücadelesinin yanında olun.”

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535