• BIST 9722.09
 • Altın 2428.571
 • Dolar 32.5199
 • Euro 34.8
 • Bartın 19 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 22 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 16 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Türkiye Otizm Meclisi Konya'da toplandı

Türkiye Otizmli Bireyler Vakfı’nın önderliğinde Otizm Eylem Planının (OEP) hayata geçişi ve takibi amacıyla Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezinin (SOBE) ev sahipliğinde Türkiye Otizm Meclisi’nin (TOM) 3. Genel Kurul Toplantısı yapıldı.
Türkiye Otizm Meclisi Konya'da toplandı

Programa ilimizden BOEDDER katıldı

Tüm Türkiye’de Otizm üzerine çalışma yürüten kurum, kuruluş, dernek ve vakıfların bir arada yer aldığı Türkiye Otizm Meclisi'nin (TOM) 3.Olağan Genel Kurulu Selçuklu Belediyesi tarafından Konya'ya kazandırılan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. 54 STK’nın katılımıyla yapılan toplantıda, otizm konusunda faaliyet gösteren vakıf ve derneklerin güç birliği yapmaları, bir çatı altında faaliyet göstermelerinin önemi vurgulandı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen dernek, vakıf ve federasyon temsilcileri ile otizmli birey ve ailelerin ortak sorunları paylaşıldı.

Projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu

Ülke genelinde engelliler adına yapılan çalışma ve projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Program sonrasında Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesi iş birliği ile hayata geçirilmiş olan SOBE tesisleri gezilerek çalışmalar hakkında bilgi alındı.

BOEDDER katıldı

Kongrenin açılış programına AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Ak, Ak Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tom üyesi dernek, vakıf temsilcileri, SOBE Yürütme Kurulu ve mütevelli heyeti üyeleri hazır bulundu. Programa ilimizden Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim ve Dayanışma Derneği (BOEDDER) adına yönetim kurulu başkanı Berna Şengün ve Başkan Yardımcısı Senem Saygı katıldı.

Kaynaşmanın artmasına katkı sağladı

Programın açılış konuşmasını yapan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Ak, "Türkiye Otizm Meclisi (TOM) Olağan Genel Kurulunun hayırlı olması temennisinde bulundu. Ak, "Geçen yıl Türkiye Otizm Meclisi'nin (TOM) oluşumunu gerçekleştirmiştik. SOBE olarak sizlerin de teveccühü ile yönetim kuruluna dahil edildik ve bir sene boyunca sekretaryayı da yürütme görevi aldık. Geçtiğimiz bu süre zarfında yönetim kurulu üyelerimizle 9 yönetim kurulu toplantısı yaptık. Bu yönetim kurulu toplantılarının yanı sıra çalışma grupları da oluşturuldu ve arkadaşlarımız özveriyle bu toplantıları yürüttüler. Bu toplantılar aramızdaki kaynaşmanın artmasına da katkı sağladı"  dedi.

Tek amacımız mutluluğu sağlamak

Ak’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "SOBE bizim için çok kıymetli. Çünkü üzerinde çok uzun süre çalıştığımız, gayret ettiğimiz bir projenin adeta neşvünema bulduğu yerdeyiz şuanda. Bir yerel yönetim olarak böyle bir binanın gerçekleştirilmesi, fiziki altyapısının oluşturulması sonra işletmeye hazır hale getirilmesi konusunda ciddi bir fedekarlıkta bulunduk ki çok şükür çok da işlevsel bir bina ortaya çıktı. İşletmesiyle ilgili de bir vakfın kuruluşu ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin desteği ile yürümeye devam ediyoruz. Burada en büyük destekçimiz Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Vakıf Mütevelli Heyetinde ve Yönetimindeki arkadaşlarımız. Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Bize her türlü desteğini esirgemiyor. Vakfımıza başarılar diliyorum" diye konuştu.

İnsan onurunu yüceltmek için çalışmalar yürütüyoruz

Türkiye Otizm Meclisi (TOM) 3. Olağan Genel Kuruluna katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; "Türkiye'de beynin ve sinir sisteminin farklı yapı ve işleyişinden kaynaklanan nörobiyolojik bir farklılıkla dünyaya gelen bireylerimiz üzerine çalışma yürüten kurum, kuruluş, dernek ve vakıf temsilciliklerimizi böyle önemli bir konuda gösterdikleri duyarlılık sebebiyle kutluyorum. Ak Parti İktidarı boyunca insanı ve onun onurunu yüceltmenin gereği olarak pek çok politikalar yürütülmüştür. Çünkü biz biliyoruz ki bir ülkenin kalkınması sadece ekonomik gelişimi ile değil aynı zamanda toplumsal sorunların çözümünü sağlayacak hizmetlerle de mümkündür.

bütün camiamızı ve hocalarımızı kutluyorum

Bugün eşitsizlikleri ortadan kaldırmada önemli adımlar atan, farklılıklara değer veren, insan haklarının savunucu, insan onurunun güvencesi ekseninde gün ve gün saygın bir toplum inşa eden ülkenin vatandaşlarıyız. İnsanlarımızın hangi hizmet ve programa ihtiyacı olduğunu ve ne ölçüde yararlanabileceğini tespit ederek sayısal ve niteliksel açıdan ihtiyacı karşılayacak kurumlar inşa etmeye devam ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızda ağır sorumluluklarına rağmen büyük bir özveri ile yanımızda olan değerli sivil toplum kuruluşlarımızı, belediyelerimizi ve mesleki bilgi ve becerileri ile toplumsal gelişime ve insan sağlığına yaptıkları katkıdan dolayı bütün camiamızı ve hocalarımızı kutluyorum." Türkiye Otizm Meclisi (TOM) 3. Olağan Genel Kurulu'nun ardından Selçuklu Belediyesi'nin ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezi'nde, İZOT İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu konseri ve Sema gösterisi düzenlendi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535