• BIST 10471.32
 • Altın 2438.986
 • Dolar 32.5101
 • Euro 35.0303
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 19 °C
 • Bolu 16 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 19 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Vali Dirim, Mecliste 2016 Yılı Faaliyet Raporunu sundu

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında gerçekleşen İl Genel Meclisi Mart Ayı Meclis Toplantılarının beşinci ve son birleşiminde Meclis toplantısına katılan Vali Nusret Dirim, 2016 Yılı Faaliyet Raporunu sundu.
Vali Dirim, Mecliste 2016 Yılı Faaliyet Raporunu sundu

İl Genel Meclisi’nin Mart Ayı Meclis Toplantıları dünkü oturumunda Meclis toplantısına katılan Vali Nusret Dirim, 2016 Yılı Faaliyet Raporunu İl Genel Meclis Üyelerine sundu. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında gerçekleşen Mart Ayı Meclis Toplantılarının beşinci Bileşimi, İl Özel Özel İdaresi Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıya İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun’un yanı sıra Vali Nusret Dirim, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Çetin, İl Genel Meclis Üyeleri ve daire müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Dursun: “Mart ayı meclis toplantılarımızın 5. gününde gerçekleştirmiş olduğumuz meclis toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Nusret Dirim’e şahsım ve meclis üyelerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

Başarılı çalışmalarla ortaya koyduk

30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. dönem meclisinin 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarının bugün itibari ile 36 ayını geride bıraktıklarını söyleyen Dursun, amaçlarının görev süreleri içerisinde ‘Kubbede hoş bir seda bırakmak’ olduğunu ifade ederek geçen 36 aylık süreyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış oldukları meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attıklarını belirten Dursun: “Her şeyden önce bu zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Yeni dönem meclisinin en önemli sınavları 2015, 2016 ve 2017 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptığımız başarılı çalışmalarla ortaya koyduk” şeklinde ifade etti.

32 Km yeni yol açılma işini gerçekleştirdik

Başkan Dursun, Meclisin 34 milyon olarak belirlemiş olduğu 2016 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %44 olduğunu, bunun yanında personel giderleri ile cari giderlerinde %25 civarında tutulduğunu belirterek bu kapsamda bütçe içerisinde yatırımlara ayırmış oldukları yaklaşık 15 milyonluk ödeneğin Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 İl arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldıklarını söyledi. 2016 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdıklarını söyleyen Dursun 8.571.257,00 TL ödenek ile 26 km. 1. Kat Asfalt, 22 km. standardı yüksek sıcak asfalt yol yapımı, 12 km Beton yol yapımı, 32 Km yeni yol açılma işini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Milletvekili Tunç’a teşekkür

Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına da her dönemde büyük önem verdiklerini söyleyen Dursun,  2009 yılında 5. Dönem meclisince başlatılmış olan özel idare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesinin 6.  dönem meclisince de büyük bir heyecanla yürütüldüğünü,  bu kapsamda 2016 yılı bütçesi içerisinden ayrılan 4.274.090,99 TL ödenek çerçevesinde Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu’nun yapıldığını bunun yanında onarıma ihtiyaç duyulan 40 okulun günümüz şartlarına uyarlanma çalışmalarının yapıldığını en önemlisinin ise il merkezinde yer alan okulların büyük bir bölümünün de temiz yakıt olan doğal gaz dönüşüm işlerinde de önemli mesafe kat ettiklerini söyleyen Dursun,  il merkezinde doğal gaz dönüşümü yapılamayanlarında 2017 yılı programlarıyla tamamlanmış olacağını söyledi. 2016 yılında ödenekleri Bakanlıklardan temin edilen Merkez Öğretmenevi, Amasra ÇPL sinin tamamlandığını belirten Dursun, yürütülmekte olan bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç’a ve teknik ekibimize şahsım ve Meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmaları devam ediyor

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının 12 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü açıklayan Dursun, özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttüklerini bu çerçevede gerçekleştirdikleri Çakır Grubu adı altında hayata geçirdikleri 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla da yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesinde de artık sona yaklaştıklarını projenin tamamlanmasıyla birlikte büyük bir nüfusa hitap eden bölgenin kısıtlı olan içme suyu sıkıntısının da artık son bulacağını söyledi. Dursun, bu kapsamda 2016 yılı içerisinde 1.396.671,25 TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmalarında kullanıldığını ifade etti.

Çiftçileri destekliyoruz

Tarımsal hizmetler müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 475.781,25 TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 75 köye yolcu bekleme durağı ile 20 köye çocuk oyun grubunun kurulduklarını söyleyen Dursun, 6 yıldır devam eden projenin uygulamasıyla da 195 köye yolcu bekleme durağı 170 köye de çocuk oyun grubu kurduklarını hedeflerinin bu anlamda 265 köyün tamamı olduğunu belirtti. Dursun, Yine çiftçilik ile uğraşan vatandaşları da unutmadıklarını söyleyerek yem bitkileri olan yonca silajlık mısır üreterek hayvancılıkla uğraşan çiftçilerinde bu yönde desteklendiğini söyledi.

Önemli projeler gerçekleştirdik

Sözlerinin sonunda 2016 yılı faaliyet raporundaki rakamsal gerçekleşmelere de vurgu yaparak İl Özel İdaresi’nin 34 milyonluk bütçesinin %98’lik bir oranla gerçekleşmesinin son derece önemli bir gelişme olduğunu belirterek dış kaynak adı altında Bakanlıklarca idaremize gönderilen 37.793.239,64 TL ile toplamda 67.489.325,77 TL ile Bartın’da eğitimden sağlığa turizmden spora ve ulaşım hizmetlerine daha birçok alanda önemli projelerin gerçekleştirildiğini söyleyen Dursun, 2016 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz dedi.  

Personelimize teşekkür etmek istiyorum

2016 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Vali Sayın Nusret Dirim ise: “2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 10 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de il genel meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve Özel İdare personelimize teşekkür etmek istiyorum” şeklinde ifade etti.

Yatırımları anlattı

Bugün 2016 yılı faaliyet raporunun il genel meclisimizde yapılacak olan görüşmeleri nedeniyle 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. maddesinde ‘Vali,  Meclisin Mart Ay'ı toplantılarında bir önceki yılın faaliyet raporunu meclise sunar’ ibaresi gereği görüşülecek olan 2016 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili idaremizin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum diyerek; İl Özel İdaremizin toplam 160 projesi bulunmakta olup, birimlere göre dağılımına baktığımızda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 65, İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürlüğünün 1, İmar Kentsel ve İyileştirme Müdürlüğünün 8, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 18, Sağlık İşler Müdürlüğünün 27, Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğünün 23, Destek Hizmetler Müdürlüğünün 18 projesi bulunmaktadır. Gerçekleşme oranı % 97’dir” diye konuştu.

Plan çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor

Vali Dirim, “İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis üyeleri bölge halkı için huzur, uyum, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremizin de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmak için ‘elimizi taşın altına koymalıyız. Ayrıca çevre temizliğine de dikkatleri çekerek Belediye ve Özel İdarenin ekipler kurarak bölgeyi belli bir standarda getirmesi için plan çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor” dedi.

Çalışmalarda başarılar diliyorum

Dirim, İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini, alt yapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına öncelik verilmesi gerektiğine dikkatleri çekti. Sözlerinin devamında Dirim; “2016 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Başkan ve Üyelerine, İl Encümen Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Faaliyet raporu kabul edildi

Devam eden Meclis toplantısında birim müdürlerinin sunumlarının ardından Başkan Dursun, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu ‘İl Özel İdaremizin 2016 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir’ dedi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535