• BIST 11134.08
 • Altın 2635.976
 • Dolar 33.0928
 • Euro 36.2337
 • Bartın 28 °C
 • Ankara 26 °C
 • Bolu 23 °C
 • Kastamonu 22 °C
 • Zonguldak 27 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Zaferin 102. yılında Çanakkale Şehitleri anıldı

Bartın Valiliği tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi dolayısıyla 18 Mart Şehitler Günü Anma Programı düzenlendi.
Zaferin 102. yılında Çanakkale Şehitleri anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünde Çanakkale şehitleri Bartın Valiliği tarafından düzenlenen 18 Mart Şehitler Günü Programı ile anıldı. Program Bartın Valiliği önünde Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Sırasıyla Bartın Valiliği çelengini Vali Nusret Dirim, Garnizon Komutanlığı çelengini Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Vedat Selvitop, Bartın Belediyesi Çelengini Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ve Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelengini dernek Başkanı Ekrem Altunok sundu. Çelenk sunumunun ardından tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok gerçekleştirdi.

Şehitlik peygamberlikten sonra gelen en yüksek mertebe

Konuşmasında Dernek Başkanı Altunok: “Bugün 18 Mart Şehitler günü aynı zaman da 4 Çanakkale zaferinin 102.nci yıldönümüdür. Çanakkale Zaferi, Birinci Dünya Savaşında kahraman yiğitlerimizin cihanı hayrette bırakan başlı başına gerçek bir iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale Zaferi’nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatı olduğu unutulmamalıdır. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren, Vatanımızı, İstiklalimizi sarsılmaz imanları essiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünya da eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Şehit: Allah yolunda canını feda eden, dinini, vatanını, Bayrağını savunurken ölen, haksız yere öldürülen Müslümandır. Şehitlik Allah katında, Peygamberlikten sonra gelen en yüksek mertebedir” dedi.

Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz

Altunok: “Şehitler, Allah’ın sevgili kullarıdırlar. ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Bilakis onlar diridirler lâkin siz anlayamazsınız.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihan da Barış’ ilkesinden yola çıkarak tüm dünya insanlarının hiçbir ayrım gözetmeden ve gelecek kaygısı duymadan; huzur, sevgi ve kardeşlik içinde bir arada yaşayacakları, barış dolu dünyanın temelleri atılması dileklerimizle Çanakkale Zaferi’nin 102.nci yıldönümü dolayısıyla büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Çanakkale de ve bugüne dek vermiş olduğumuz aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu. Yapılan konuşmanın akabinde Bartın Valiliği önünde düzenlenen Çelenk Sunma Töreni sona erdi.

Yoğun katılım oldu

Valilik önünde düzenlenen törene; Bartın Valisi Nusret Dirim, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Baro başkanı Ferhat Parlatır, İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, ilçe ve belde belediye başkanları,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ak Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Manav, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, İl Müftü Yardımcısı Tahsin Ötgüç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Birol Cangi, KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Orman İşletme Müdürü Selahattin Yanık, İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu, Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altunok, Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ali Kalaycı, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Ferit Kurulan, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şehitlerimiz için dua edildi

Valilik önünde düzenlenen törenin ardından saat 10.00’da da Bartın Şehitliği’nde tören gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende 3 el saygı atışı yapıldı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunmasıyla devam eden programda şehitlerimiz için dua edildi. Program Vali Nusret Dirim’in Şehitlik Anı Defterini imzalamasıyla sona erdi.

Ruhları şad, makamları cennet olsun

Vali Dirim, Şehitlik Anı Defterine yazdığı yazıda şu ifadeleri kullandı: “Dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Milletimizin birliği ve aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmekten çekinmeyen milletimizin vatan, bayrak istiklal ve hürriyetleri uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık savaşımızın temellerinin atıldığı bu büyük kahramanlık destanının 102. Yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi ve vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şahitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Ruhları şad, makamları cennet olsun.”

Duygulu ve coşkulu bir atmosferde yapıldı

Günün anısına düzenlenen program kapsamında saat 10.30’da da son olarak Kültür Merkezi’nde Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu program duygulu ve coşkulu bir atmosferde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Durak Doğan gerçekleştirdi.

Kurtuluş Savaşı'nın meşalesi ateşlendi

Doğan, konuşmasında: “Bugün; Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin, Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. 18 Mart tarihi, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları, bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı ve şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici, ve aktif bir rol oynadığı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıkların doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık, Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir” dedi.

Her siperde ayrı bir destan yaşandı

Doğan, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir anıt cephedir. Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da "Çanakkale Geçilemez!" ilkesini, bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır. Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkiler uyandırmış, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur.

En kutsal emanetimiz

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da andığımız, bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Düşmeyen sancak 57. Alayı, Cönk bayırındaki şanlı direnişi, insanlığın savaşı yendiği Gelibolu’yu, efsaneleşen Koca Seyit’i, Yahya Çavuş u, Kınalı Ali’yi kim tarih sayfasından silebilir ki. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki: temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.

Ruhlarınız şad olsun

Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar. Biz ne Çanakkale’yi, ne milli mücadeleyi, ne vatan ve bayrak için canını veren aziz şehitlerimizi, ne de “ Ya istiklal; ya Ölüm” diye haykıran Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü unuttuk, nede unutturduk. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini, Demokrasi uğruna hayatlarını feda eden 15 Temmuz şehitlerimizi ve yine vatan uğruna, bayrak uğruna şahadet mertebesine yükselen bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum, Ruhlarınız şad olsun.”

Yarışmalarda derece firen öğrenciler ödüllendirildi

Yapılan konuşmanın kabinde de ilkokul, ortaokul ve liseler arası düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Vedat Selvitop, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu tarafından taktim edildi. Program Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen oratoryo ile sona erdi.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bakan Tunç Kurban Bayramını Kutladı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:22
 • Vali Arslan’ın Kurban Bayramı Mesajı15 Haziran 2024 Cumartesi 00:17
 • “En İçten Dileklerimle Kutluyorum”15 Haziran 2024 Cumartesi 00:11
 • Bartın Barosu’ndan Kurban Bayramı mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:27
 • TSO Başkanı Balık'ın Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:26
 • Oda Başkanı Uzun’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:24
 • Tepe, Kurban Bayramı Kutladı14 Haziran 2024 Cuma 23:23
 • Başkan Özkan'dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:22
 • SMMMO’dan Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:08
 • Günay Çeyiz’den Bayram Mesajı14 Haziran 2024 Cuma 23:06
 • Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535