• BIST 9814.19
 • Altın 2435.362
 • Dolar 32.3524
 • Euro 34.3983
 • Bartın 19 °C
 • Ankara 18 °C
 • Bolu 17 °C
 • Kastamonu 18 °C
 • Zonguldak 18 °C
 • Karabük 19 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Artık Bartın’ın Bir Bakanı Var

Sercan Engin

Geçtiğimiz günlerde ilimizi ziyarete gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından kullanılan bir kelime üzerine bir köşe yazmaya karar verdim.

Tek bir kelimeden köşe konusu çıkar mı demeyin...

Bazen bir kelime sizi yıllar öncesine götürebiliyor. Bu kelimenin ne olduğunu sizlere yazımın devamında ayrıntısıyla anlatacağım.

Bu mesleğe başladığım ilk günden buyana çok sayıda siyasetçi ile tanışma fırsatı elde ettim.

Çok sayıda siyasetçi ile röportaj gerçekleştirdik. Onları gözlemledim. Ancak ben meslek hayatım boyunca Ankara’dan Bartın’a farklı bakan 2 siyasetçi tanıdım. Yani kabinede olup Bartın’a önem veren benim tanıdığım 2 isme dikkat çekmek istedim.

Bunlardan bir tanesi önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’dur.

Sayın Eroğlu, Bartın’ı her ziyaret ettiğinde “Heybem Dolu Geldim” derdi.

Bu köşe yazısını bana da yazdıran “Heybe” kelimesi oldu.

Çünkü bu kelimeyi sadece kullanan Sayın Eroğlu’ydu. Ancak gördük ki bu kelimeyi Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum da kullanıyor. Aslında 2 Bakan da birbirlerine çok benziyorlar.

Ortak noktaları ikisi de Bartın’ı seviyorlar.

Sayın Eroğlu, bir ziyaretinde şu ifadeleri kullanmıştı; “Bartın’ı gerçekten çok seviyorum. Bartın’ın ikinci vekiliyim. Bu bakımdan ben de Bartın’lıyım. Buraya en çok gelen en çok hizmet etmek için gayret etmek isteyen bir kişi olarak sizleri gönülden seviyorum.”

Sayın Eroğlu o dönem gerçekten AK Parti Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’tan sonra Bartın’ın ikinci milletvekili gibi davrandı.

Bu söylemlerini hizmete de yansıttı. 

Bartın Sayın Eroğlu döneminde il tarihi boyunca orman ve su işleri alanında görmediği yatırımı aldı. Önemli eserler kazandırıldı.

Çok sayıda dere ıslahları, barajlar, göletler, yangın havuzları, mesire alanları, bal ormanları,  Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonları, Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ile 4 Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kuruldu.

Sayın Eroğlu’nun oluruyla Bartın’da taşkın riski sona erdi.

Güzelcehisar Lav Sütunlarını da anıt ilan edilmesinde ki desteği de herkesin malumu…

Ağaçlandırma ve ormancılık projeleri zaten saymakla bitmez…

Orman köylüleri için yeni gelir kapıları açılmasını sağladı. 

Sayın Eroğlu, her ziyaretinde ilimizin önemli sorunlarının çözümü için proje üretmişti.

Bartın’a müjdesiz gelmeyen Sayın Eroğlu’nun yerini şuan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum almış gibi görünüyor.

Sayın Kurum, ziyaretinde Bakanlığın imkanlarından Bartın’ın faydalanmasını sağladı. Bartın’ın kendi bakanlığıyla ilgili sorunlarını çözmek için geldiği açık.

Bakan Kurum’un “Enişteniz sayılırım, sizin bir evladınız olarak, bir yakınınız olarak şehrin emrinde olduğumuzu ifade etmek isterim” sözleri dikkat çekiciydi.

Eşi Uluslu olan Bakan Kurum üzerine düşeni yaptı. “Artık Bartın’ın bir Bakanı var” diyebiliriz.

Bartın’ın eniştesi olan Bakan Kurum ilimizi ziyaretinde Vali, il, ilçe ve belde belediye başkanlarının katılımıyla Bartın İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Bakan Kurum’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda olanlar oldu.

Kurum, heybesindeki projeleri bu toplantıda açıkladı.

Bartın ırmağının ıslahı ve rekreasyon projesinden, termik santral belasına, Millet Bahçesi’nden, Tarım Köy ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ne, Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisi’nden Mugada, Güzelcehisar ve Büyükkızılkum bölgelerindeki çevre düzenlemelerine ve Kurucaşile paket arıtma tesisi projesine kadar pek çok konuda verilecek destekleri bir bir sıraladı.

Bizim için her şeyi bir kenara bırakın santral konusunun tarihe karışacak olması en büyük kazanç…

Peki santral konusunun açılmamak üzere kapandığını nasıl anlıyoruz?

Sayın Bakanın açıklamalarında bir iki nokta atışı cümleler var.

O cümleleri sizlerle paylaşayım.

Sayın Bakan santralle ilgili; “Amasra Tarlaağzı mevkiinde yapılması talep edilen termik santrale ile ilgili şu an için halen yürüyen herhangi bir ÇED çalışması bulunmamaktadır. Az önce yüklenici firma ile de görüşmelerimizi yaptık. Yine Enerji Bakanımız, sağolsun bu hassasiyetlerimiz doğrultusunda, bize verilmesi gereken tüm desteği verdi. Bu çerçevede yapılacak çalışmalar, tamamen doğa ve çevre hassasiyeti üzerinden yürütülecektir. Vatandaşlarımız bu noktada müsterih olsunlar. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda da maden rezervinin işlenmesi ve yükleme faaliyetine ilişkin hususlar da vatandaşlarımızın istediği şekilde değerlendirilecektir. Amacımız buradaki güzelliklere, doğaya ve Amasra’mıza zarar verecek adımları atmamaktır” ifadelerini kullandı.

Bu değerlendirme toplantısında önemli bir detay daha var. Burada Sayın Bakan santralle ilgili Sayın Cemal Akın’a “Halk ne diyor Sayın Başkan” diye sordu.

Bartın Platformu Eş Başkanı olarak Başkan Akın neler dedi neler…

Sayın Başkan mikrofonu alınca durur mu? Hele hele santral konusunda…

Sayın Bakan’ın santral konusunda kurduğu o cümlelerin mimarı Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’dır.

Sayın Başkan Sayın Bakan Kurum’a açık ve net bir şekilde “Efendim Bartın bunu istemiyor” dedi ve Bartın halkının taleplerini bir bir sıraladı.

Yapılan konuşmaların akabinde Bakan Kurum, Amasra’dan kömür çıkartılması gerektiğini ifade etti. Bakanlık nezdinde santral konusu tarih oldu.

Sayın Bakanın bir özelliği dikkatimi çekti. Bir sorun veya talep varsa sonuca ulaştırmadan üzerini kapatmıyor.

Santral konusunda da firmanın çağırılmasını istedi. Firma yetkililerine kömürle ilgili çalışma yapmaları gerektiğini bizzat iletti.

Tabii Bakan değiştiğinde iş değişir mi orası bilinmez…

Ancak şuan için santral tarih oldu.

Bakan Kurum’un Bartın ziyaretinde elde edilenleri kısaca anlatayım.

Kentimizin ortasından geçen Bartın Irmağı’nın ıslahı ile ilgili proje 3 etaba ayrıldı.

2021 yılı içinde 4 km’lik bölümün ıslahına başlanacak. 2022 yılında da tamamlanacak.

Millet Bahçesi yapılacak olan yerin hemen yanında yer alan çaydan başlanacak.

Çalışmalar tamamlandığında hakikaten şehrimiz deresiyle, çevresiyle ve orada bulunan bisiklet yollarıyla, yürüyüş yollarıyla önemli bir destinasyon alanı kazanmış olacak.

Gölbucağı Mahallesi’nde fidanlık denilen bölgede 100 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi projelendiriliyor. Şehrimiz yeni bir yeşil alana kavuşacak.

Tarım Köy hayata geçirilecek. Kozcağız Barajı yapımı nedeniyle su altında kalacak Şarköy, Boğaz ve Kapucuoğlu mahallelerindeki vatandaşların mağdur olmamaları için Hazine’ye ait 162 bin metrekarelik, Gürgenlik mevkiindeki araziye TOKİ Başkanlığı eliyle bir Tarım Köy uygulaması yapılacak.

Vatandaşlar bu sayede köydeki yaşantısına en güzel şekliyle, sağlam ve güvenli sosyal altyapısı olan konutlarda devam edecek. Proje 2022 yılında tamamlanacak.

50 bin ve 100 bin sosyal konut kapsamında Abdipaşa beldesine TOKİ konutları yapılacak. İhale ile ilgili çalışmalar Mart ayı içerisinde tamamlanıp, inşaat çalışmalarına bu yıl içerisinde başlanılacak.

Tarihi yapılarımıza ve değerlerimize sahip çıkmak adına Merkez’deki Şadırvan ve Hükümet Caddeleri’nde Sokak Sağlıklaştırma Projesi yapılacak. Bu kapsamda bu iki caddeye cephesi olan binalara ilişkin oralardaki tabela kirliliğini giderecek ve oralardaki kültürel değerleri ön plana çıkaracak önemli bir çalışma gerçekleştirilecek.

5 milyon liralık projenin 2 milyon lirasını Bartın Belediyesi’ne hibe, 3 milyon lirasına da finansal destek vermek suretiyle bu projeye de bu yıl içinde başlanacak.

Mugada, Güzelcehisar ve Büyükkızılkum bölgelerinde çevre düzenlemesi yapılacak. Bu projeyi İller Bankası ile Bartın İl Özel İdaresi birlikte yürütecek. 3 milyon liralık bölümle ilgili proje start alacak.

Bunun yarısı hibe, yarısı da kredilendirmek suretiyle süreç yönetilecek.

Diğer bir proje de Kurucaşile İlçesiyle ilgili. İlçeye paket arıtma tesisi yapılacak. Tesis hibe olarak Kurucaşile ilçesine kazandırılacak.

Hasankadı ve Abdipaşa beldelerimizin atık su tesislerine ilişkin projeler de son safhada. Onların da ihaleleri yapılacak.

Belediyelerin araç gereç ve çöp konteyneri talepleri de karşılandı. Parti ayrımı gözetmeksizin talepte bulunan belediyelere gereken desteği verdi.

Sayın Bakan spora da el attı.

Bartınspor yönetiminin zor durumda bırakan 140 bin TL’lik ceza konusu çözüme kavuştu.

Kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı arkasında salı ve cuma günleri pazar kurulan diğer günler ise otopark olarak işletilen ve gelirleri Bartınspor’a aktarılan alanla ilgili Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kulübe kesilen cezanın düzeltilmesi talimatını verdi.

Son olarak da Millet Bahçesi yapılacak alanda bulunan Türk Kızılayı Bartın Şube binasının yıkılacak olması nedeniyle yeni bir bina sözü verdi.

Devam eden yatırımlara da değinip konuyu uzatmayayım. İlimizin büyük sorunlarının çözümü için devam eden birçok bakanlık yatırımı olduğu aşikar.

İşte heybeden çıkan projeler bunlar.

Bartın’ın eniştesi Bartın için elini taşın altına koydu.

Çözülmez denilen birçok sorunu çözüp, Bartın halkının gönlünde taht kurdu.

Her şeye siyaset gözetmeksizin çözüm odaklı bakan Sayın Kurum’un davranışı takdire şayan.

Bartın artık Ankara’da Bakanıyla, Milletvekiliyle ve Belediye Başkanıyla daha da güçlü konumda.

Basın mensubu olarak Sayın Bakan’a ve Bartın Valiliği’ne bir teşekkür de biz edelim.

Ziyaret programı sırasında Sayın Bakanın korumaları basın mensuplarıyla uyum içerisinde çalışmıştır. Basın mensupları için uygun çalışma ortamı korumalar tarafından sağlanmış ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

Daha önceki programların bazılarında olduğu gibi basın yok sayılmamıştır. Fotoğraf ve bilgi konusunda Bakanlık yetkilileri ellerinden geleni yapıp, bizlere yardımcı olmuşlardır. Kendilerine teşekkür ederiz.

Yine Bakan programının takibinin kolayca yapılabilmesi adına basına araç tahsis eden Bartın Valiliği’ne teşekkür ederiz.

Özetle Bartın’dan bir bakan geldi geçti. Ama heybesinden öyle şeyler döküldü ki…

İnşallah tüm projeler kısa sürede hayata geçecektir. Açıklanan projelerin ilimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0551 120 3535