• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 21 °C
 • Karabük 21 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Bartın bir ilki başardı

Sercan Engin

 

Yıllardır ilimizde bir kan merkezi ihtiyacı olduğu dile getiriliyor. Kızılay Derneği Bartın Şubesi Başkanı İsmail Çakır ve Kızılay Denetçisi Rıza Çakın her platformda kan merkezinin gerekliliğinden bahsediyorlar. Gerçekten bu aşamaya gelinmesinde büyük emekleri var. 

Tabii emeğin büyüğü de Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin… Öğrencilerimizin gayretini ve emeğine geri döneceğiz.

Yazımıza Türk Kızılayı’nın çalışmalarıyla başlayalım. Ne yapar Türk Kızılayı? Kızılay sadece kan bağışı yapan bir kurum mudur? Biraz da bunu değerlendirip, Bartın’da yakalanan başarıyı sizlerle paylaşalım. 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahip. Kan kaynağı yalnızca insan olan ve bağış dışında bir temin yöntemi bulunmayan bir tedavi aracı. Bu nedenle kan ve kan ürünlerine ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınları için gönüllü ve düzenli kan bağışının gerekliliği oldukça fazla.

Türk Kızılayı, Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış
araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamayı hedefliyor. Türk Kızılayı, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamak için “Ulusal Kan Temini Projesi”ni yürütüyor. Ülke genelinde 17 Bölge Kan Merkezi, 64 Kan Bağış Merkezi ve 150’den fazla mobil kan bağış aracı ile hizmet veriyor. Bu merkez ve birimlerde binlerce uzman personel istihdam ediliyor. 

Hasta güvenliği açısından kendisine bağışlanan her kanı modern laboratuvarlarda testlere tabii tutan Türk Kızılayı, kanı ihtiyacı olan kişilere verilmek üzere hastanelere ulaştırır. Güvenli kan temini konusundaki başarısını ilik nakli ve kök hücre tedavisi alanına da taşıyan Türk Kızılayı, TÜRKÖK Projesini Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa yürütüyor. 

Kan bağışının dışında Türk Kızılayı bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın kara gün dostudur. Savaşta yaralananlara  ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek, içecek, yakacak çadır ve para yardımı yapar. Kızılay‘ın halka yaptığı yardımlar yine halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan ve bağışlardan oluşur.

Durumu iyi olan her vatandaş  Kızılay’a yardım etmeli ve bağışta bulunmalı. Hepimiz Kızılay‘a yardım edelim. Bu kuruluşa yapılan yardımlar bilin ki ihtiyacı olana gidiyor. 

Kızılay’ın merkezi Ankara’da. Türkiye’nin her il ve ilçesinde şubesi var. Bartın’da da Kızılay Derneği Bartın Şubesi Başkanı İsmail Çakır önderliğinde bir teşkilat var. Şubemiz olmasına rağmen kan merkezimiz bulunmuyor. Tabii belli bir kan bağışı sayısını geçen illerde kan merkezleri kuruluyor. Yıllık ortalama 7 bin kan bağışı olduğu taktirde merkez kurulabiliyor.  

Bartın ili olarak yıllarca bu sayıyı yakalayabileceğimiz belirtiliyor. Bunun için gerekli çalışmalar yapılıyordu. Bu yıl kan merkezinin kurulabilmesi için gerekli olan kan bağışı sayısını geçebilmek adına Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kan Bağışı Kulübü öğrencileri Türkiye geneline örnek teşkil edebilecek bir projeye imza attı.

“Damar Yolundan Hayat Yoluna” isimli proje hazırlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda 6 gün boyunca kan bağışı kampanyası düzenlendi. 

Kampanya öncesi halk bilgilendirilerek yapılacak olan bağışların önemi anlatıldı. Bunu öğrenciler büyük bir azim ve gayretle sürdürdü. Gerçekten öğrencileri tebrik etmek gerekiyor. 6 gün boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlarla bire bir görüşerek, kan bağışına yönlendirdiler. 

Projenin mimarı olan öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri ve özgüven kazanabilmeleri adına da önemli bir proje. 

24-29 Nisan tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen kan bağışı etkinliğine Bartınlılar yoğun ilgi gösterdi. 24 Nisan Pazartesi günü 245 başvurudan 191, 25 Nisan Salı günü 270 başvurudan 211, 26 Nisan Çarşamba günü 265 başvurudan 211, 27 Nisan Perşembe günü 250 başvurudan 204 kişi, 28 Nisan Cuma günü 200 kişi ve etkinliğin son günü olan 29 Nisan Cumartesi günü ise 200 bağış toplandı. Bin bağış olarak belirlenen projede bin 217 kişiden bağış alındı. 

Bartın halkı bu projeye sahip çıktı diyebiliriz. Bunu öğrenciler başardı. Bu başarıda ki emeğin büyüğü ülkemizin geleceği olan bu gençlerimize ait. 

Proje kapsamında bin ünite kan hedefleniyordu. Bu hedef fazlasıyla geçildi. Bu proje ile Kızılay Genel Merkezi Bartın diye bir il olduğunu da öğrenmiş oldu. Kan merkezi istediğimizde bizi geri çeviremeyeceklerdir. 

Türkiye’de ilk defa böyle bir organizasyon yapıldı. Bu organizasyonu genel merkezin yakından takip ettiğini biliyoruz. Tüm Türkiye’de denemek istiyorlar. Hatta projemizin sloganını ve logosunu ulusal logo olarak seçmişler. Bu gelişme de bir o kadar önemli. Öğrenciler için de ilimiz için de büyük öneme sahip. Emeği olanları tebrik ediyorum. 
Tüm bu çabalar neden? Bartın’a neden kan merkezi gerekli? Kurulursa ne olacak? 

Türk Kızılayı’nın genel misyonu ile uyumlu olarak, gönüllü ve sürekli kan bağışı anlayışını, toplumun her kesimine yayıcı, eğitsel ve uygulamaya dönük faaliyetlerde bulunarak, toplumun ihtiyacı olan kanı, çağın gerektirdiği teknolojik olanakları kullanarak, nitelikli, güvenli ve uluslararası standartlarda toplamak, toplum sağlığı açısından test etmek, bileşenlerine ayırarak saklamak, gerektiğinde en güvenli koşullarda dağıtımını sağlamaktır.
Bu misyonu Türk Kızılayı’nın Bartın’da yerine getirebilmesi için bir kan merkezi şart. 

Şu an ilimizde Salı ve Cuma günleri sadece kan bağışı alınabiliyor. Çünkü kan merkezimiz yok. 

Gönüllü ve sürekli kan bağışı anlayışını kazandırmak ancak bir kan merkeziyle mümkün. Salı ve Cuma günü kan bağışı sadece merkezde yapılabiliyor. Kan merkezi kurulduğu taktirde Bartınlılara her gün bağışta bulunabilme imkanına sahip olacak. 

Tabii daha da önemlisi hiç gidilmeyen ilçe ve beldelerde kan bağışı alınabilecek. Kurucaşile, Amasra, Ulus, Hasankadı, Kozcağız, Kumluca, Arıt gibi ilimizin önemli ilçe, belde ve köylerinde bağışçılara ulaşılabilecek. Şu anda kan bağışı için hiç gidilmeyen yerler var. Çünkü kan merkezi olmadığı için imkanlar kısıtlı. Kan merkezi kurulduğu taktirde imkanlar aratacak ve personel ihtiyacı Kızılay Genel Merkezi tarafından karşılanacak. 

Bu nedenle yıllık 7 bin kan bağışı sayısını geçebilme adına büyük öneme sahip olan bu proje, kan merkezi kurulması için büyük bir adım olacaktır. 

Bu proje kapsamında 6 gün boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda şenlikler yapıldı. Etkinlikler sadece bir kan bağışı kampanyası olmaktan çıkartıldı. Eskiden kan bağışları çok soğuk geçerdi. İnsanlar kan veremeye korkardı. Fakat bunun aşıldığının en güzel örneğini Cumhuriyet Meydanı’nda gördük. Güler yüzle ve sıcak yaklaşımla Bartın halkı hem kan bağışında bulundu hem de eğlendi diyebiliriz.

Bu kampanyada destekleri olan Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kan Bağışı Kulübü öğrencilerine, Karabük Kan Bağışı Merkezi ve Türk Kızılayı Bartın Şubesi yetkililere teşekkür ediyoruz.

Bartın Pusula Gazetesi ve Ajans Bartın Haber Sitesi olarak ilk günden bu yana projenin destekçisi olduk. Projenin duyurulması noktasında elimizden gelen gayreti gösterdik. projeyi hep ön planda tutmaya çalıştık. Katkımız olduysa ne mutlu bize…

Tabii yazımızı Bartın halkına teşekkürle bitirelim. Teşekkürün en büyüğünü Bartın halkı hak ediyor. Her konuda duyarlılığını gösteren Bartın halkı ilimiz için büyük öneme sahip olan bu kampanyada da sahip çıkmıştır. Destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535