• BIST 11172.75
 • Altın 2534.854
 • Dolar 32.8742
 • Euro 35.7988
 • Bartın 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 20 °C
 • Zonguldak 23 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

‘Biz sussak bile eserlerimiz konuşacak’

Sercan Engin

 

Bartın gündemini oldukça meşgul eden Bartın Üniversitesi Rektörlüğü görevine kimin atanacağıyla ilgili soruya cevabı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan verdi.

 Sayın Cumhurbaşkanımız 9 Eylül 2008’den bu yana Bartın Üniversitesi Rektörlüğü görevini sürdüren Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın yerine 18 Nisan Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından Bartın Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Orhan Uzun’u atadı.

Yeni Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun’a yeni görevinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Tabii görev süresi biten Prof. Dr. Ramazan Kaplan ile ilgili de birçok şey söylendi.8 yıl boyunca çalışmadığı ve Bartın halkına hitap edemediği ifade edildi. Eleştiriler yapıldı.

Ramazan Hoca bu eleştirilere yanıt verdi gibi sanki. Belki de bu eleştirilerden hiç haberi yok. Belki de o konuşmayı tesadüfen yaptı.  Ancak şu bir gerçek ki eleştirilere son noktayı koydu.

Sayın Kaplan’ın konuşmasını aynen yazıyorum. Yaptığı hizmetlerle ilgili açıklamasında Kaplan; “Her yeni eskir. Her çocuk genç olur. Hayatı son bulur. Biz bugün öyle bir tatlığı paylaşıyoruz ki, Allah’a hamd olsun alnımızın akıyla görevi devrediyoruz. Geldiğimiz nokta açık ve net bellidir. Bizim hiçbir şey söylememize gerek yok. Biz sussak bile eserlerimiz konuşacak” dedi.

Bence bu çok önemli bir söz. ‘Biz sussak bile eserlerimiz kavuşacak’ sözü çok şey anlatıyor. Peki Sayın Kaplan geride eser bıraktı mı? Sayın Kaplan geride Yazıcılar Kampüsüyle Bartın’ın girişinde önemli bir eser bıraktı diyebiliriz. O kampüs ilimizin girişinde bir ayna görevi görüyor.

Tabii bunu kendisi yapmadı. Devletimizin ve milletimizin gücüyle yaptı. Bunu da her platformda dile getirdi. 

Ağdacı Kampüsünü modern hale getirilmesinde çok büyük emek verdi. Yeni kampüsün kamulaştırmasından tutun da tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenerek, Bartın Üniversitesi’nin bu noktaya getirilmesine öncülük etti.  Yeni kampüs alanında 1837 kişiyle kamulaştırma yapıldı. Sayı önemli. Bu sayıda kişiyle tek tek görüşen Kaplan, süreci sorunsuz yürüttü. Hiçbir vatandaş hakkını alamadığı gerekçesiyle mahkemeye gitmedi ve kamulaştırmalar hızlı bir şekilde gerçekleşti. 

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nden devralınan bir fakülte ile yüksekokula yenilerini ekledi. Kaplan’ın çabaları sayesinde 2017 yılında Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Orman Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilgiler Fakültesi olmak üzere 7 fakülte, 1 Yüksekokul BESYO ve 2 Meslek Yüksekokuluna kavuştu.

Belki hatası olmuştur. Belki aşırı ters düştüğü noktalar da olmuştur. Belki Bartınlıları bazı konularda kızdırmıştır. Ancak ‘Rektör Ramazan Kaplan çalışmadı’ demek biraz haksızlık oluyor. Eleştirebiliriz, kızabiliriz ve hatta sevmeye de biliriz. Emeği görmezden gelmeyelim.

Peki iyi güzel de Rektör Kaplan geride bize ne bırakıyor?

Rektör Kaplan, yeni kampüs alanı, 242 idari, 530 akademik personel ve 15 bin öğrenci bırakıyor.

2008 yılından buyana neler yapıldı kısaca sizlerle onları paylaşayım. Bazı rakamlar vererek gelinen noktayı anlatmaya çalışayım.

9 Eylül 2008’den bu yana Bartın Üniversitesi Rektörlüğü görevini sürdüren Prof. Dr. Ramazan Kaplan, 15 Temmuz sürecinden dolayı yapılan uzatmalarla Türkiye’nin en uzun süre görev yapan rektörü ünvanına sahip oldu.

Görev süresinin ilk 4 yılının ardından 2012 yılında öğretim üyelerinin, Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) ve o dönemki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı ile yeniden Bartın Üniversitesi Rektörlüğü tebliğ edildi.

Üniversitemizin kurucu rektörlüğü görevini üstlenen ve olan Kaplan, 8 yıla birçok şeyi sığdırmayı başardı. Yedi ay önce biten görev süresi 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifi ile devam etti.

Yeni kurulan bir üniversitenin kurucu rektörü olarak göreve başlayan Kaplan, fiziki, idari, akademik işlerin ve yeni bir sistemin oluşturulması için gece gündüz çalıştı. Üniversitenin kuruluşunun ilk yıllarında kadroların oluşması, yeni programların açılması ve uluslararası işbirliklerinin hayata geçirilmesinde yoğun bir mesai harcadı.

Yazımın içerisinde bahsettim. Tekrar bahsetmekte yarar var. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nden devralınan bir fakülte ile yüksekokula yenilerini ekledi.

Göreve geldiğinde 10 profesör, 5 doçent, 25 yardımcı doçent, 15 öğretim görevlisi, 31 araştırma görevlisi ve 1 okutman olmak üzere toplam 87 akademik personeli olan Bartın Üniversitesi Kaplan’ın çabaları sonucu 2017 yılında aralarında 23 Profesör, 46 doçent, 164 yardımcı doçentin bulunduğu 530 akademik personele ve 242 idari personele ulaştı. 2008 yılında 2 bin 86 öğrenci eğitim görürken, 2017 yılında bu sayı 14 bin 367 oldu.

2008 yılında 87 bin 520 metrekare açık alan sahip olan Bartın Üniversitesi, 2016 yılında 1 milyon 162 bin 781 metrekare açık alan ulaştı. Aynı zamanda 2008 yılında 34 bin 62 metrekare kapalı alana sahip olan üniversite, 2016 yılında 120 bin 465 metrekare kapalı alana ulaştı. Kutlubey Yazıcılar Kampüs alanın tespiti ile başlayan kamulaştırma çalışmalarıyla öğrenci başına düşen kapalı alan miktarı 9 metrekare, açık alan miktarı ise 88 metrekareye ulaştı.

Yazıcılar Kampüsünde ki yer tahsisi ve fakülte binalarının ilimize kazandırılmasında büyük emekleri olan Rektör Kaplan, yeni kampüste önceliğini fakültelere vererek rektörlük binası dahi istemedi.

Bence bu da çok önemli. Bir Üniversitenin Rektörü rektörlük binası istemiyor. Neden? Edebiyat Fakültesi’nde rektörlük makamı oluşturan Kaplan, tüm önceliğini öğrencilerden yana kullandı.

8 yıl boyunca üniversitenin geldiği noktayı rakamlarla anlatmaya çalıştım. Belki de 20 yılda yapılamayacak işler 8 yıla sığdırılmış. Sayın Kaplan’a bu köşeden hizmetlerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

18 Nisan Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Uzun’u atamasıyla birlikte Prof. Dr. Ramazan Kaplan’ın 2008 yılından buyana sürdürdüğü Bartın Üniversitesi Rektörlüğü görevi sona erdi.

Görev süresinin sona ermesiyle birlikte Rektör Kaplan, Bartın Üniversitesi Konferans Salonu’nda devir teslim töreni düzenlenmesini istedi. Bu törenin geleneksel hale getirilmesini arzu ettiğini de belirtti.

Düzenlenen devir teslim töreniyle görevini Kurucu Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan’dan devralan Prof. Dr. Uzun, Bartın’ın genç ve dinamik üniversitesinde rektör olarak hizmet edecek olmaktan büyük onur duyduğunu belirtirken, başta Prof. Dr. Kaplan olmak üzere Bartın Üniversitesi’ni kurulduğu günden bugünlere getiren, yapılan hizmetlerde emeği geçen herkese de teşekkür etti.

Sayın Kaplan’ın konuşmasından bazı bölümleri de sizlerle paylaşıp yazıma son vereyim.

Sayın Kaplan, konuşmasında sürekli öğrencilerinden bahsetti. Üniversitede hiçbir olay yaşanmamasına dikkat çekerek, Bartın Üniversitesi’ne yakışır tavır gösteren öğrencilerine teşekkür etti.

Kaplan, konuşmasının sonunda teşekkürlere ilk İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın İbrahim Kayış’tan başladı. Sayın Kayış’a özel bir teşekkür gitti. Üniversite arazisinin belirlenmesi, kamulaştırılması ve üniversitenin fiziki şartlarının iyileştirilmesinde Sayın Kayış’ın da emekleri büyük.

Sayın Kaplan, görev süresi boyunca birlikte çalıştığı herkese teşekkür etti. Tabii basını da unutmadı. Bartın Üniversitesi’nin tanıtımı ve faaliyetlerini dünyaya duyurma noktasında her zaman destek olan basın mensuplarına şükranlarını iletti.

Sayın Kaplan’ın son cümleleri de şunlardı; “Her yeni eskir. Her çocuk genç olur. Hayatı son bulur. Biz bugün öyle bir tatlığı paylaşıyoruz ki, Allah’a hamd olsun alnımızın akıyla görevi devrediyoruz. Geldiğimiz nokta açık ve net bellidir. Bizim hiçbir şey söylememize gerek yok. Biz sussak bile eserlerimiz konuşacak. Herkes bu eserleri görüp farkında olacak. Bu destan, bu şarkı ilelebet söylenecek. Bana bundan zaman ne yapacağım soruluyor. Ankara Üniversitesi’ne döneceğim. Oradaki kadrom duruyor. Kitaplar yazmaya çalışacağım. Okuyamadığım kitapları okuyacağım.”

Sayın Kaplan, yeni Rektörümüze cübbesini giydirdi. En zor olanı da üstündeki cübbesini çıkartmak olsa gerek. Cübbesini çıkartırken duygulandı. Cübbesini çıkartırken ‘Benden bu kadar’ ifadesini kullandı. Salondaki alkış sesleri uzun süre susmadı. O alkışlar Sayın Kaplan’a bir teşekkürdü.

Daha önce ‘Rektör Hocamız Bartın’a geri gelir mi?’ başlığıyla yazı yazmıştım. ‘Belki bir gün Bartın’a geri döner. Hemen nasıl dönecek diye aklımıza geldi. Rektör olarak dönemeyeceğine göre, başka bir görevde belki Bartın’a hizmet eder’ demiştim. Tabii bunu önümüzdeki süreç gösterecek.

Ben Sayın Hocamızın Bartın’a başka bir hizmette geri döneceğini düşünüyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535