• BIST 11172.75
 • Altın 2534.854
 • Dolar 32.8742
 • Euro 35.7988
 • Bartın 23 °C
 • Ankara 24 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 20 °C
 • Zonguldak 23 °C
 • Karabük 22 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Esnafın sesi olabilmek…

Sercan Engin

Bugünkü köşe yazımda Bartın Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası’nı konu edineceğim. Bu odayı köşeme taşımamın nedeni de 2018 yılından buyana gerçekleştirdiği faaliyetleri oldu.

22 yıllık başkan olan Sayın İsmet Fındık’ı 2018 yılında yapılan 8. Olağan Genel Kurul Toplantısında 154 oy alarak geride bırakan Sayın Barış Özkan, göreve geldiği günden bu yana önemli hizmetlere imza attı.

Önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bu köşeden gerçekleştirdiği ve benim de çok değerli bulduğum hizmetleri tek tek değerlendirmek istedim. Ben elimden geldiğince sizlere anlatamaya çalışacağım. Tabii ki takdir okuyucularımızın…

Çünkü yeni başkan büyük bir hırs ve azimle göreve hızlı başladı. Aynı hızla da devam ediyor…

Başkan Sayın Barış Özkan, ilk iş olarak tek tek üyeleri dolaştı. Oda Başkanını işletmesinde gören esnaflar aslında şaşırdı.

Çünkü hal hatır sorulması ve sıkıntılarında yanlarında bir odanın varlığını hissetmeleri üye esnafları oldukça memnun etti.

Bu ziyaretlerinde Sayın Başkan, esnafların ciddi ve yıllardır çözüme kavuşturulamayan sorunlarını kamuoyuyla sıklıkla paylaştı. Paylaşmaya da devam ediyor.

Şunu da belirtelim sadece paylaşmakla sınırlı kalmayıp, ilgili kurumlara sorunları doğrudan ileterek, çözüme kavuşturulması için çaba gösteriyor.

Kaldı ki bu odaya bakkallar ve bayilerin yanı sıra restoran, fırıncı, dürümcü, gözlemeci veya çiğ köfteci gibi birçok meslek kolunda faaliyette bulunan esnaflar üye oluyor. Bu sayı 900 esnafın üzerinde…

Bu kadar üyenin olduğu bir yerde sadece bakkallar için çalışma yapmayarak, bütün üyelerin sorunlarına çözüm bulmak için çalışma yapılıyor.

İsterseniz faaliyetleri anlatmaya devam edelim…

İlimiz her zaman esnafın yanında olan ve onları dinleyen bir Bartın Belediye Başkanına sahip. Tabii esnafa hibe ve destek veren bir de hükümet var.

Burada sıkıntı esnafın bu destek ve hibelerden haberi olmaması…

Bunları anlatacak kişi veya kişilere ihtiyaç vardı. Bu eksikliği oda yönetimi gidermiş oldu.

Şöyle düşünelim…

Bartın Belediyesi ve hükümet esnaf için bir şeyler yapıyor. Ancak esnafın bağlı olduğu odanın duyarsız kalması sizce ne kadar doğruydu?

Başkan Sayın Barış Özkan, buna büyük önem verirken, esnafın bilgilendirilmesi adına üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.

En büyük mücadelesi de zincir marketlerdeki kuralsızlıkla...

Zincir marketlerdeki kuralsızlığın esnafları mağdur etmesi nedeniyle verdiği mücadele ile yerel sesnafların sesi olmaya çalışıyor. Bundan sonra şehir merkezinde açılması planlanan zincir marketlere ruhsat verilmemesi tek arzuları...

Hatta bu konudaki taleplerini Bartın Belediye Meclisi'ne dahi taşıyarak çözüm aradılar.

Yine küçük esnaftan alışveriş yapılması konusundaki çağrıları herkesin malumu...

Bu konudaki ciddi anlamda gerçekleştirilen reklam ve algı çalışması da takdire şayan...

Odanın üyelerine en büyük tanıdığı imkanlardan biri de fuar gezileri. Belediyenin ve devletin bu konuda ki desteklerinden odanın faydalanması sağlanıyor.

Yine önemli bir hizmet olarak gördüğüm avukat ihtiyacıdır. Oda yine esnafların en büyük ihtiyaçlarından biri olan avukat ihtiyacını karşılıyor.

Esnafların çoğu cezalar yüzünden mahkemelik durumda. Oda anlaşmalı avukat hizmetiyle esnafları maddi olarak büyük bir yükten kurtarıyor.

Odanın önemli bir sıkıntısı da yer anlamındaydı. Odanın faaliyetlerini yürüttüğü bina merkeze uzaktı. Yeni yönetim göreve gelir gelmez odayı şehir merkezine taşıdı. Üyelerine bu kolaylığı sağlamış oldu.

Bununla da sınırlı kalmayıp odada çalışan personel sayısı yükseltilerek, üyelerine kaliteli ve hızlı hizmet imkanı sunuluyor. Bir olan çalışan sayısı 4’e yükseltildi.

Dijital anlamda yenilenen ekipmanlarla 2 tane muhasebeci ile yaklaşık 130 tane üyenin muhasebesi tutuluyor.

Esnafların sorun ve taleplerini birebir alabilmek için odaya hizmet aracı kazandırıldı.

Seçim sürecinden buyana gerçekleştirilen çalışmaların tamamı üyelerin işlerini kolaylaştırmaya, hızlı ve kaliteli hizmet alabilmeleri adına yapılmış çalışmaları kapsıyor.

Yine Başkan Sayın Barış Özkan, büyük bir hedefi de gerçekleştirmek üzere…

Yeni hedef odaya mülk kazandırmak.

Üyelere daha aktif hizmet verebilmek için konferans salonu, toplantı salonu ve mescidi olan yeni bir bina almayı hedefliyorlar.

Bu hedefin gerçekleştirilmesi odayı kira yükünden de ebediyen kurtaracaktır. Küçücük dükkanlara istenilen kiraları hepimiz biliyoruz.

Bu hedefleri bir iki cümle ile söylemek kolay. Ancak gerçekleştirmenin zorluklarını takdir edersiniz…

2,5 yıllık görev süresinde pasif konumda olan odayı aktif bir hale getirmeyi başaran Oda Başkanı Sayın Barış Özkan’ı tebrik etmek gerekiyor.

Çalışmalarından dolayı üyelerinin takdirini kazanan Sayın Özkan’a görevinde bizler de başarılar diliyoruz.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535