• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Bartın 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • Bolu 20 °C
 • Kastamonu 20 °C
 • Zonguldak 21 °C
 • Karabük 23 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Hangi yönetmeliğe göre yazı gönderildi?

Sercan Engin

Bu haftaki köşe yazımda günlerdir ülke gündemini oldukça meşgul eden Bartın İl Milli Eğitim Müdürü ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım.

İsterseniz tartışmaların neden başladığına bir değinelim.

Bartın Milli Eğitim Müdür’ü Sayın Yaşar Demir’in Köy Enstitüleri hakkında söylediği iddia edilen cümleleri ve okulları gezerken başı açık kız öğrencileri görünce sinirlenerek öğrencilerin başlarını kapatması için okul müdürlerini fırçaladığı, 4 – 6 yaş gurubu çocukların Kuran kurslarında yetiştirilmesi ve örgütlendirilmesi gerektiğinden bahsettiği yönünde iddialar sonrası yer yerinden oynadı.

Sivil toplum kuruluşları sürekli eylemler yaparak İl Müdürü Sayın Demir’in istifasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın İl Teşkilatı, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) üyeleri bir süredir gündemden düşmeyen Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’i protesto etti.

Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında dev Atatürk posteri açılırken “Müdür istifa” sloganları atıldı.

Tabii bu süreçte Sayın İl Müdürü bu ifadeleri kullanmadığını açıkladı.

Sayın Demir, bir imam hatip okulunda düzenlenen etkinlikte söylediği iddia edilen ifadelerin yargıya taşınmasının ardından konuyla ilgili haberlerin asılsız olduğunu belirterek, söz konusu ifadeleri söylemediğine orada bulunanların da şahit olduğunu söyledi.

Suçlamaları kabul etmedi.

Tabii süreç bu şekilde devam ederken Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı ve Bartın Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi tarafından Demir’in söylediği iddia edilen ifadeler yargıya taşındı.

Ulus’ta ki programda olup bitenleri bilme şansımız yok. O an orada bulunanlar olayın yakın şahidi…

Yaşananlarla ilgili adli ve idari soruşturma devam ediyor. Soruşturmanın sonucunda doğru olan ne ise ortaya çıkacaktır.

Müdür Beyi bu konuda itham etmeye hakkımız yok. İlgili merciler araştırmalar sonucunda gerekeni yapacaktır.

Kaldı ki bürokratları bu şekilde yıpratmaya da gerek yok. O kadar şeyler söylendi. İlgili merciler İl Müdürünün iddia edilen ifadeleri söylemediğini tespit ederse acaba suçlamaları yapanlar ne yapacak?

Demek istediğim net olmayan konularda kesinleşmiş bir şeyler olmadan yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Tabii hal böyle iken yine aynı İl Müdürü ile ilgili ikinci bir iddia ortaya atıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bartın İl Müdürlüğü’nün 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı ile ilgili gönderdiği resmi yazıda bulunan “Resmi daire, askeri birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak, Bayrakların temiz, ütülü Bayrak Kanunu ve Tüzüğüne uygun olması sağlanacaktır” ifadelerinde yer alan kurumların ve okulların “Atatürk’ün posteriyle donatılması” hükmünü yok saydığı yönünde yerel ve ulusal basında iddialar yer aldı.

Daha iddiaların ilki yanıt bulmamışken böyle bir iddianın da gündeme gelmesi sivil toplum kuruluşlarını tam anlamıyla hareket geçirdi.

Yaşanılanların kamuoyunda büyük tepkilere neden olmasının ardından Vali Nusret Dirim, konuyla ilgili basının sorularını yanıtladı.

Vali Dirim, bir süredir gündemden düşmeyen Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir ile ilgili kendisine yöneltilen soruya “İnsanlarımızın içi rahat olsun. Yanlış olan bir kamu görevlisi var ise gereken yapılır. Suçları var ise ilgiler hakkında gerekli yasal işlem yapılır. Ancak kamu görevlilerini de gereksiz suçlamalarla yıpratmamak lazım. Sürecin sonunu beklemek lazım” yanıtını verdi. 

Vali Bey bir sürecin olduğunu ifade ediyor. İnsanlar da bu süreçte İl Müdürünün görevden uzaklaştırılıp soruşturmanın yapılması gerektiğini söylüyor.

Vali Beyin açıklamalarının ardından süreçle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Muhammed Rıza Yalçınkaya da açıklamalarda bulundu.

Yalçınkaya; “Ulus’taki programın kamera kayıtlarını izleyin. Eğer söylediklerimizde biz yalan söylüyorsak cezasını çekeriz. Sayın Yaşar Demir, Vali Beyin talimatını yerine getirmedi. Bu nedenle gereken derhal yapılmalı. Bu kişi derhal açığa alınıp, soruşturma başlatılmalı. Eğer Vali Bey kanıt istiyorsa bende var” dedi.

Sayın Milletvekili eğer gerek görülürse kanıt sunmaya hazır olduğunu açıkladı.

İlimizde bu açıklamalar yapılırken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da TRT Haber kanalında canlı yayında konuyla ilgili son noktayı koydu.

Sayın Bakan, iddialarla ilgili soruşturma açıldığını ve gerekenin yapılacağını ifade etti.

Şu an için herkesin soruşturmaların tamamlanmasını beklemesi daha doğru olacak. Soruşturma sonucuna göre eğer suç teşkil edilirse gereken yapılacaktır.

Ancak konuyla ilgili bir iki cümle etmeden geçemeyelim. Dediğim gibi Ulus’ta ki programda neler konuşulduğunu bilme şansım yok. Elimizde kaset ve ses kaydı da yok.

Ancak CHP Milletvekili Sayın Yalçınkaya elinde kanıtlar olduğunu söyledi. Tabii bu kanıt dedikleri görüntüleri izlemeden veya ses kayıtlarını dinlemeden yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

İlk iddialarla ilgili soruşturma sonucunu beklemek en doğrusu. Ancak ikinci iddiada biraz karışık durumlar olduğunu söylemden geçmeyelim.

Aile ve Sosyal Politikalar Bartın İl Müdürlüğü’nün 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı ile ilgili gönderdiği resmi yazıda bulunan “Resmi daire, askeri birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak, Bayrakların temiz, ütülü Bayrak Kanunu ve Tüzüğüne uygun olması sağlanacaktır” ifadelerinde yer alan kurumların ve okulların “Atatürk’ün posteriyle donatılması” hükmünün çıkartıldığı iddia edildi.

Bunu duyar duymaz tabii hemen yönetmelikleri araştırdım. Bu resmi günler ve bayramlarla ilgili iki tane yönetmeliğimiz var.

Bunlardan ilki 2012 yılında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 28283 numaralı Ulusal ve Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğidir.

Bu yönetmelikte konuyla ilgili bölümde “Bayramın başlangıç ve bitiş saatleri arasında resmi kurumlar bayraklarla donatılır” İfadesi yer alıyor.

Eğer Müdür Beyin bu yönetmeliğe göre okullara yazı göndermesi gerekiyorduysa ortada bir sıkıntı görünmüyor.

Ancak bir yönetmelik daha var.

İkincisi ise 2003 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 25209 sayılı 18 Mart Şehitler Günü ve 19 Eylül Gaziler Gününde Yapılacak Törenler Hakkında Yönetmeliktir.

Bu yönetmelikte de konuyla ilgili “Anma günlerinin başlangıç ve bitiş saatleri arasında; resmî daire, özel kuruluşlar, müesseseler ve askerî birlik, kurum ve karargâhlar Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri ile donatılır” ifadesi yer alıyor.

Eğer Müdür Beyin bu yönetmeliğe göre okullara yazı göndermesi gerekiyorduysa büyük bir sıkıntı olduğu açık.

Peki hangi gün dolayısıyla okullara yazı gönderilmişti?

18 Mart Şehitleri Anma Günü programı nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara resmi yazı gönderilmişti.

Gönderilen resmi yazının hangi yönetmeliğe göre gönderilmesi gerektiğinin kararını siz değerli okuyucularımıza bırakıyorum.

Müdür Bey tarafından okullara gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi; “Bartın Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün 27.02.2018 tarih ve 45678795-520-1031 sayılı 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı yazısı başlığı adı altında 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle tüm okul ve kurumlarımızın 18 Mart 2018 Pazar günü saat 07.00’dan itibaren Türk bayraklarıyla donatılması bayrakların temiz, ütülü ve Bayrak Kanununa uygun olmasının sağlanması hususunda gereğini rica ederim.”

Tartışmalara neden olan yazı bu şekilde…

Bir de kurumlara Bartın Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıya göz atalım.

27 Şubat 2018 tarihinde Bartın Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından tüm kurumlara gönderilen 45678795-520-1031 sayılı yazıda; “18 Mart 2018 Pazar günü saat 07.00’dan itibaren resmi daire, askeri birlik, kurum ve karargahlar Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak. Bayrakların temiz, ütülü, Bayrak Kanunu ve Tüzüğüne uygun olması sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısından anlaşılacağı üzere Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda bulunan ‘Atatürk posterleri’ ifadesinin çıkartıldığı ortada.

Tabii Ulus’ta ki programla ilgili söylediklerim bu iddialar için de geçerli.

Her ne kadar yönetmeliklerle ilgili bilgi sahibi de olsak elimizde bulunan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da okullara gönderilen belgelerin sahte olup olmadığını anlayamıyoruz.

Bununla ilgili kararı verecek olan yine ilgili mercilerdir. İnşallah süreç bir an önce çözüme kavuşur.

Eğer ortada bir suç varsa gereken yapılır. Eğer suç unsuru yoksa da İl Müdürü kendini aklamış olur.

Sürecin hızlı ilerlemesi hem kamuoyu hem de İl Müdürü için daha iyi olacaktır. Burada yetkililere düşen sürecin bir an önce sonuçlanmasını sağlamaktır.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535