• BIST 10643.58
 • Altın 2499.929
 • Dolar 32.215
 • Euro 34.8806
 • Bartın 17 °C
 • Ankara 18 °C
 • Bolu 12 °C
 • Kastamonu 12 °C
 • Zonguldak 15 °C
 • Karabük 19 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

İslam Birliği şart

Sercan Engin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklamasının ardından, aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülke Trump’a tepki gösterdi.
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de aynı tepkiler gösterildi. 
Peki Kudüs’ün İslamiyet için önemi nedir? Önce bunu bilmek gerektiğini düşünüyorum.
Kudüs, üç semavi din için kutsaldır. Müslümanlar için Kudüs üçüncü en kutsal şehirdir. İslamiyet’te Kudüs, Milattan sonra 610 yılında ilk Kıble olmuştur ve Kur’an’a göre Hz. Muhammed (S.A.V.) 10 yıl sonra Miraç’a bu şehirden çıkmıştır. 
Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer alıyor. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip.
Filistinliler, Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak bağımsız bir Filistin Devleti'nin başkenti yapmak istiyor. İsrail ise bütün Kudüs'ü başkenti olarak görüyor.
Kudüs'te yarım asırdır devam eden işgal, ABD Başkanı Donald Trump'ın burayı İsrail'in başkenti olarak tanıma planıyla yeni bir safhaya girdi.
Birlik ve beraberliğin büyük önem kazandığını görmek gerekiyor. Biz ülkemizde çeşitli sıkıntılarla uğraşırken veya uğraşmak zorunda bırakılırken Müslüman ülkeler de yanıp kavruluyor. 
Dünya üzerinde çoğunluğu Müslüman olan kişilerin her türlü olaylarla karşılaştığını görüyoruz. Bunun nedeni bir olamamaktır. Müslüman ülkeler bir olmak zorunda. Aksi taktirde Müslüman ülkelerin geldiği durumu görüyoruz. 
Bu konuda Milli Görüşün Merhum Lideri Necmettin Erbakan’ın sözleri akıllara geliyor. 
Rahmetli Erbakan’ın sözlerini aynen sizlerle paylaşıyorum. Erbakan; “Dış politikada doğru hak anlayışını temel alan D-8 çekirdekli, İslam Birliği çekirdekli yeni bir dünyanın kurulması temel esastır. Gidip Batı'nın kapısına boynundaki zincirle bağlanmak diğer görüşlerin özellikleridir" ifadelerini kullandı.
Bu cümlelerle, İslam coğrafyasındaki Müslümanlar arasındaki siyasi ve ekonomik birlikteliğin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Necmettin Erbakan; kurtuluşun da ancak yine bu coğrafyada doğru hak anlayışını temel alan D-8 çekirdekli İslam Birliği olduğunu dile getiriyor.
Merhum Erbakan, son nefesine kadar şu maddeleri haykırdı: “İslâm Birleşmiş Milletler Teşkilatı, İslâm Ortak Pazarı, İslâm Ortak Savunma Paktı, İslâm Eğitim ve Kültür Birliği ile İslâm Ortak Para Birimi.”
Erbakan Hoca, bu hedefleri çağdaş siyaset zamanlarında, bozgun yıllarında ilk kez gündeme getiren siyasi idi.
Ancak Siyonistler ve ırkçı emperyalistler, Türkiye'deki işbirlikçileri vasıtasıyla hiçbir zaman tek başına iktidara gelmesine müsaade etmediler.
Koalisyonlar halinde geldiği iktidarların da ömürlerini darbelerle, ihtilallerle kısalttılar. 
Rahmetli Erbakan, tüm bu engellemelere rağmen İslam Birliği'nin bir temel ve yapı taşı olması niyetiyle D-8 teşkilatını kurdu. 
D-8'in kurulmasına bile tahammül edemeyenler onu siyasetten men ettiler, partilerini kapattılar. 
Rahmetli Erbakan, dış politikaya yönelik planlarını Türkiye’nin liderliğinde bir Dünya İslam Birliği örgütlenmesi üzerine kuruyordu. AK Parti’nin izlediği dış politikada da Erbakan’ın izlerini görmek mümkün.
Erbakan Hoca'nın yetiştirdiği öğrencisi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da Müslüman ülkelerin birlikteliğinden bahsediyor. O konuşmaları dinlerken Merhum Erbakan Hocanın sözleri akıllara geliyor. 
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn'e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Four Seasons Otel'de Uluslararası Barış Enstitüsü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ofisi tarafından düzenlenen konferansta katılımcılara hitap etti. 
Sayın Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Tüm İslam aleminin, hatta insanlığın geleceği için birlik olma, birlikte hareket etme zamanı çoktan gelmiştir. 
Komşuları zillet içinde yaşarken, aynı dili konuştuğu, aynı kıbleye yöneldiği kardeşleri zulüm görürken, hiçbir ülke, hiçbir toplum sadece kendi konforunu, sadece kendi geleceğini düşünemez. 
Bu coğrafyada kaderimiz de kederimiz de ortaktır. Bu topraklarda mazimiz de istikbalimiz de müşterektir. 
Bugün Suriye'nin, Irak'ın, Libya'nın, oralarda yaşayan kardeşlerimizin başına gelenlerin, yarın bizlerin de başına gelmeyeceğinin de garantisi yoktur. Bu sebeple, daha sonra değil hemen harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.
Türkiye olarak yaşanan olaylar karşısında duruşumuzu gösterdik. 
Milletimiz 400 yıl hizmet ettiği Kudüs'e karşı tarihi bir sorumluluk hissettiğini gösterdi. 
Aslında ülkeler de Filistin ve Kudüs konusunda birlik içinde olduklarını gösterdiler. Bu birliktelik devam etmeli. 
Kudüs bizim onurumuz ve kırmızı çizgimizdir.
Bugün Mescid-i Aksa/Batı Şeria'da yaşananlardan dolayı İsrail'i ve buna sebep olan Trump yönetimini kınıyoruz. İsrail'i aklıselim ile hareket etmeye ve şiddete son vermeye davet ediyoruz.
Kudüs tarihi, dini ve hukuki açıdan İsrail'in başkenti ilan edilemez. Bu uluslararası mevzuata da aykırı bir şey. Bu vahim bir karar. 
Bu büyük yanlıştan dönülmeli. Bu yaşananlarla ilgili gerekli her türlü yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Müslüman ülkelerin tamamı bu yaptırımları uygulamalı. Birlikteliği tüm dünya görmeli…  

BARTIN’IN YENİ BİR HUZUREVİ İHTİYACI VAR

30 Ocak 2017 tarihi itibari ile  Bartın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olarak atanan Mahmut Şahin ilimize gelir gelmez muhtarları ziyaret etti. Ard arda ziyaretler gerçekleştirerek, kurumu ile ilgili eksiklikleri belirledi. 
Hemen işe koyuldu. Birçok çalışmaya ve örnek projelere imza attı.
Son olarak da ilimizde geldiğinde dile getirdiği yeni huzurevini hayata geçirmek üzere. Bartın İl Genel Meclisi’nde gerekli karar alındı. Yeni huzurevi yapılması kararlaştırıldı. Hatta 1 milyon TL de Bakanlık tarafından ilimize gönderildi. 
Ancak ilimizde bu tür çalışmaları yapmak kolay olmuyor. Çünkü il merkezinde yer sıkıntısı yaşanıyor. Aynı sıkıntı okul yapımlarında da söz konusu oluyor. Yeni huzurevi için de arsa sıkıntısı olduğu açık.
Parası hazır ve kararı alınmış bir proje arsa olmadığı için biraz bekleyecek gibi…
Aralık ayı Meclis toplantılarında Meclis Başkanı Kenan Dursun bu konuyla ilgili önemli bir çağrıda bulundu. 
Başkan Dursun, il merkezinde huzurevi yapacak arazi bulmakta zorlandıklarını belirterek, arsa sahiplerine bağış çağrısı yaptı. 
Sayın Başkanın açıklamalarıyla konuyu anlatmaya çalışayım.
Dursun; “Uzun zamandır gündemimizde olan bir konuydu. Mevcut huzurevimizin kapasitesine baktığımızda hakikatten büyük bir ihtiyaç vardı. Böyle bir kurumun olması zorunlu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 1 milyon TL ödenek gönderildi. Dış kaynaktan gelen bu ödenekle yer bulunmasının ardından çalışmalara başlanacak. Yer sorunumuz var. Tabii ben hayırsever vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Huzurevi yapımı için vatandaşlarımızı arazi bağışına davet ediyorum. Böyle bir bağışçıyı biz sırtımızda taşırız. Mutlu oluruz. Yer bulunduğu taktirde yeni huzurevimizi 2018 yılında bitiririz” şeklinde konuştu.
Yer bulunmasının ardından çalışmalara başlanacak. Bunun kamuoyuyla paylaşılması bizleri mutlu etti. Çünkü Bartın’ın yeni bir huzurevine ihtiyacı olduğu açık. 
75. Yıl Huzurevi’nin toplam yatak kapasitesi 26. Huzurevi tam anlamıyla dolu. Çok sayıda yaşlımız da sırada bekliyor. 
11 kadrolu personel, 12 özel hizmet alımı ve 1 şoför aracı ile birlikte hizmet sunuyor. Toplam 24 personel görev yapıyor. 
Burada verilen hizmet çok önemli. Ancak doluluk oranı nedeniyle sırada bekleyen yaşlılarımızın olması bizleri üzüyor. İnşallah yapılan çağrılar sonuç verir. 

23 İL ARASINDA BARTIN DA VAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Bartın da dahil olmak üzere 23 pilot ilde “Sosyal Ekonomik Destek Hizmetinin Etkinliğinin Artırılması(Okul Destek) Projesi” faaliyete geçirildi. 
Ailesinin yanında, Bakanlığın Sosyal Ekonomik Hizmet Modeli ile desteklenen çocuklarımızın okul hayatında desteklemeyi amaçlayan projenin Bartın’da da uygulanacak olması çok önemli. 
Sosyal Ekonomik Destek Hizmetinden faydalanan çocukların ailelerinde çocuklar adına farkındalık oluşturmak gerekiyor. Bu Hizmet modelinin yardım algısından çıkarılıp çocukların akranlarıyla eşit fırsatlara kavuşturulmasına yönelik bir hizmet modeli olduğunun iyi anlaşılması projenin öncelikli hedefi olarak görünüyor. 
Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmeti kapsamında, kurum bakımına alınmaksızın yaklaşık 105 bin çocuğun ailesi yanında ekonomik olarak destekleniyor. İlimizde de bu 26 çocuk bu destekten alıyor. 
Burada önemli olan bir diğer husus da denetim…
Alınan yardımların çocukların yararına kullanılıp kullanılmadığının meslek elemanları tarafından periyodik aralarla denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Bu projeye sadece maddi destek olarak bakmamak lazım. Çocukların akranlarından geri kalmaması sağlanıyor.
Bu proje ile çocukların okul dışı zamanlarını sosyal kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirmelerini sağlanacak.
Onları zararlı dış uyarıcılardan koruyarak,  akranları ile eşit fırsatlara kavuşturmak için imkân yaratılacak.
Yani bu proje ile çocuklara okul dışı zamanlarını verimli kullanabilecekleri ortam ve imkânlar sunulacak. 
Aileler ve çocukların psiko-sosyal gelişiminin desteklenmesine yönelik çalışmaların yapılacağı proje kapsamında çocuklara eğitim alanında rehberlik ve destek de sağlanacak. Yürütülen çalışmaların çocukların okula devam oranları artırarak okul başarı puanlarını artması hedefleniyor.
Bu projede Bartın’ın pilot il seçilmesini sağlayan İl Müdürü Mahmut Şahin’e teşekkür etmek gerekiyor. 

MASA SÜMENİ PROJESİNE DESTEK OLALIM

Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 2018 yılı için masa sümeni projesi başlatıldı. Bu projeyle tek amaç derneğe gelir sağlamak. 
Dernek Başkanı Sayın Ekrem Altunok dernekle ilgili çalışmalarında hep tek başına mücadele ediyor. Dernek üyelerinden veya herhangi birilerinin yardımı olmuyor. Bakıldığı zaman kolay bir iş değil…
Fahri üye olarak yanında yer almaya çalışıyorum. Tabii bunu gönüllülük esasına göre yapıyorum. Ancak işimiz dolaysıyla her zaman yanında olamıyoruz. 
Derneğin ayakta durması için birçok çalışma yapılıyor. Tek amaç derneğin ayakta kalmasını sağlamak. 
Geçtiğimiz yıl takvim yaptırıldı. Ancak bu takvimler satılamadı. Hatta maliyeti dahi zor karşılandı. 
Bu projede bazı olumsuzluklar yaşadık. Dağıtımı sırasında bazı esnaflarla olumsuzluklar oldu. Kovanlar, tersleyenler ve dalga geçenler…
Takvimleri almak istemediler. Hakaret edenler veya laf söyleyenler bile oldu.
Yani 2017 yılında takvim projesinden derneğe gelir sağlanamadı. Hal böyle olunca projede değişikliğe gidildi. 
Masa sümeni yapmaya karar verildi. 
Tüm sayfalarda şehitlerimizin fotoğraflarına yer verildi. Yani sümeni kullanan kişi her sayfa tüm şehitlerimizin fotoğrafları ile ölüm ve doğum tarihlerini görebilecek. Bunun yanında şerit halinde 2018 yılının takvimine de yer verildi. Bunların yanında haftalık olarak not da tutabilecek. Bu yıl böyle bir çalışma yapıldı.
Takvim projesine göre masa sümeni beğenildi gibi görünüyor. Başkan Altunok, bu tür projelerle derneğe gelir getirmeyi amaçlıyor.
Bu proje için de birçok firmadan sponsorlar bularak, maliyetini karşılamaya çalıştı. Tabii bu konuda masa sümenlerinin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın İbrahim Kayış’ın büyük destekleriyle bastırıldığını söylemeden geçemeyeceğim. 
İnşallah bunların satışından elde edilecek olan gelirle derneğin ihtiyaçları karşılanacak. Destek olan herkese teşekkür etmek gerekiyor. 
Masa sümeni alarak destek olacak olan vatandaşlar şunu unutmamalı; onların bağışladığı paralarla şehit ailelerinin ve gazilerin Bartın’da önemli bir kapısı olan bu derneğin kapanmaması için mücadele edilecek.  
Tüm vatandaşlarımızı masa sümeni projemize destek vermeye davet ediyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535