• BIST 9645.02
 • Altın 2439.055
 • Dolar 32.5426
 • Euro 34.6612
 • Bartın 13 °C
 • Ankara 12 °C
 • Bolu 12 °C
 • Kastamonu 9 °C
 • Zonguldak 13 °C
 • Karabük 12 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Kısa Süreliğine Veda Ediyorum

Sercan Engin

Değerli okuyucularım, değerli takipçilerim, sevenlerim, gerçek dostlarım ve gerçek arkadaşlarım

Aylardır yazdığım yazılar içerisinde hiçbir yazıyı yazarken bu kadar zorlanmadım. Sizlere veda etmek gerçekten de zormuş. Mesleğime veda etmek gerçekten zor. Ancak kısa süreliğine de olsa gazetecilik mesleğine veda ediyorum.

Bu mesleğe başlayanlar bırakamaz, meslekten uzak kalamaz demişlerdi. O zaman gülüp geçmiştim. Şimdi dönüp bakıyorum da gerçekten de öyle galiba.

Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bartın’da en iyi işleyen şey dedikodu mekanizması diye. Şimdi dedikoduları sonlandırmak için bazı bilgileri paylaşıp, neden veda ettiğimi de sizlere duyuracağım.

2007 yılında bu yola gazete dağıtarak çıktım. 2007-2008 yıllarında gazete dağıttım. Dağıtım yaparken de meslekle alakalı sürekli bir şeyler öğrenmeye çalıştım.

2009 yılında başkalarının yazdığı yazıların yer aldığı gazetede muhabir olarak çalışabilmek için ilk adımımı attım. Üniversite sınavı sonrası tercihlerde gazetecilikten başka hiçbir tercih yapmadım. Tercihler sonunda da Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazandım. 4 yıllık eğitim süresince Kayseri’de Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü’nün Basın Yayın Biriminde görev aldım. Daha sonra fakültemiz gazetesinin mizanpajında görev alarak sayfa çizdim. Bu süre zarfında da fakülte gazetesine sürekli haberler teslim ederek yayınlanmasını sağladım. Tabi yaz dönemlerinde de Bartın Halk Gazetesi’nde çalışarak kendimi geliştirmeye gayret ettim.

Bu dönemde gerçekten büyük desteklerini gördüğüm dostluklarına canı gönülden inandığım başta Ahmet Karadeniz’e, Songül Yaşar’a ve Nilüfer Şahin’e teşekkür ediyorum.

Bana mesleğe adım atmam için fırsat veren Levent Çınçın'a şükranlarımı sunuyorum. Ben onlara hakkımı helal ediyorum. Onların da etmesini rica ediyorum.

Yaşadıklarımı kısa kısa anlatıp bende emekleri olan herkese teşekkür etmek istiyorum. İsterseniz anlatmaya devam edeyim.

4 yıllık eğitimimin ardından memleketimde kalıp çalışmaya karar verdim. İlk işim www.ajansbartin.com adlı haber sitesini kurup yayın hayatına başlatmak oldu.

Tabi Bartın’da dışarıdan gelenler değerli olduğu için ilk zamanlarda çok büyük sıkıntılar yaşadık. Yaşattırıldık.

Sitemin yanında herhangi bir gazetede de çalışıp ikisini birlikte yürütmeye karar verdim. Hergün Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak göreve başladım. İşe başlayışımın akabinde arkamdan çeşitli dedikodular yapıldı. O dönemde bunlara gereken cevabı verdiğim için tekrar bahsetmeyeceğim. HERKES KENDİ KARAKTERİNİN GEREĞİNİ SERGİLER. Hepsine hakkım helal olsun. Ancak onlardan varsa bende hakları helal etmelerini istiyorum.

Hergün Gazetesinde geriye dönüp baktığımda 3 yıl gibi bir zaman geçmiş. Burada ayrı bir parantez açmam gereken bir kişi var. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Nihal Çınçın’a da şükranlarımı sunuyorum. Benim ismimin ve sitemin adının yükselmesine yardımcı olmuştur. Bana hep sahip çıkmış, her zaman yanımda olduğunu ifade etmiştir. Kendisinden bana hakkını helal etmesini rica ediyorum.

Meslekte doğruluğu, içtenliği ve samimiyetine inandığım her zaman başım sıkıştığında yanlarına gidebildiğim ve her zaman fikirlerine değer verdiğim Hasan Önder ve Aykan Sağ’a da teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Haklarını helal etmelerini istiyorum.

Benim bugüne kadar amacım sadece ve sadece Bartın kamuoyunda doğruluğumuz, efendiliğimiz ve haberciliğimizle ön planda olmak oldu. Allah’a şükürler olsun ki bunu başardığımı düşünüyorum.

Her şeyi açıkça yazmak istiyorum. Tabi bazıları yine bana kızacaktır. Ancak bunları yazmaktan hiçbir zaman çekinmeyeceğim.

Hergün Gazetesinde bir muhabir olsam kimse için hiçbir sorun yoktu. Ancak ne zaman ki Ajans Bartın’ın adı duyulmaya başladı ve bu yükseliş bazılarını huzursuz etti. Zorluklar olacağını biliyordum. Ancak bu kadarını beklemiyordum diyebilirim.

Kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ajans Bartın Haber Sitesi için tüm gücümle çalıştım. Bunu söyleyince abartı gelebilir. Ancak örneklerle anlatmaya çalışayım. Ajans Bartın kurulalı 2 yıldan fazla oldu. 2 yıl boyunca hiçbir ajansa abone olmadan işleri yürüttüm. Kimseden destek almadım. Sitenin yanında diğer bir işim olan Hergün Gazetesini bir gün bile aksatmadım. Yeri geldi gece haber yazdım. Bundan yakınmıyorum. Ben bunları işimi severek yaptım. Tek başıma Ajans Bartın’ı ve Hergün Gazetesini yürütmenin gururunu yaşıyorum. Şükürler olsun. Rakiplerimiz 10 muhabirle ve ajans abonelikleriyle çalışırken ben tek kişi mücadelemi sürdürdüm. Tüm haber sitelerinden daha iyiyim veya gazetemiz en kaliteli gazete demiyorum. Övüyor gibi anlaşılmasın. Demek istediğim bu yarışta bizim de olduğumuzu göstermeye çalıştım.

Sizlere en doğru haberi, en iyi şartlarda sunmak amacıyla bu yola çıktım. Haberi kuralına göre yazmaya gayret ettim. Kesinlikle ve kesinlikle görev sürem boyunca tek bir yalan ifadeye yer vermedim. Bu düşüncelerden de kesinlikle vazgeçmedim.

Bunları anlatmak bir çırpıda kolay. Çok şeyler yapıldı. Şikayetler, tehditler, sahte isimlerle yorumlar, ismimi karalamak için dedikodular, reklamlarımı iptal ettirmeler, saçma sapan davalar daha neler neler…

Öyle yorumlar yazıldı ki bazen ben bile utandım. Köylü olmamdan tutun da, ailem, arkadaşlarım, çalıştığım kurum, sitem aklınıza gelebilecek her şeye çamur atmaya çalıştılar.

O dönemde bunlara misliyle cevap verdim. Tekrar söylüyorum. Ben köylü olmamdan hiç utanmadım. Bunu söylemekten de çekinmiyorum.

Fazla uzatmadan yazıma son vereyim. Yine sağda solda benimle ilgili dedikodular yapıldığını duydum. Artık yeter. Bırakın yakamı. Köylü olmamdan prim yapamazsınız. İŞİNİZİ YAPARAK PRİM YAPIN.

Tabi bu 2 yıllık süreçte yaşanan olumsuzluklarla tek başıma mücadele verdim. Yemin ederim yapılan her şeye tamam dedim. Hallederiz dedim. Üstesinden geliriz dedim. Ancak meslektaşlarımdan yediğim darbenin üstesinden gelemedim.

Hukuki olarak galip geldim, ancak onların vicdanının bu işi nasıl kabul ettiğine anlam veremiyorum. Beni oyuna getirip tehditle abone yapmaya çalışanlar unuttu sanmasın. Her şeyin bir zamanı var.

Bu yaşadıklarım beni meslekten soğutma adına yapılsa da başaramadılar. Aksine daha da hırslandırdılar.

İster kabul edin ister etmeyin AJANS BARTIN HABER SİTESİ BARTIN YEREL BASININDA YERİNİ ALDI.

Siteyi yüklü borç nedeniyle kapatacağım ve vergi borcu geldiği konuşuluyormuş.

Siteyi kapattığım doğrudur. Ancak ceza yediğim sadece dedikodudan ibarettir.

31 Aralık’tan itibaren sitede haber yayınlamayacağım. Vergiden düşürdüğüm için herhangi bir yükleme yapamayacağım. Kapatmamın nedeni 5 ay gibi bir sürede Bartın’da bulunmayacağımdan dolayı kısa süreliğine mesleğe ara veriyorum. Ancak konuşulduğu gibi herhangi bir ceza yemedim. Herhangi bir vergi borcum da yok.

30 Ocak’tan itibaren de Hergün Gazetesi’nde ki görevimi bırakacağım. Okuyucularımızın ve takipçilerimizin bilmesini isterim.

Siteyi kuralıdan buyana her zaman yanımda olan ve desteklerini esirgemeyen Ak Parti Milletvekili Yılmaz Tunç’a, Ak Parti 22. Dönem Bartın Milletvekili Hacı İbrahim Kabarık’a, Belediye Başkanı Cemal Akın’a, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Tekin Aktemur’a, eski Bartın İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok’a, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Çetin’e, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun’a, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez’e, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Manav’a, İl Müftüsü Mahmut Gündüz’e, İl Kültür Turizm Müdürü Fuat Dursun’a, II Millî Eğitim Müdürü Yaşar Demir’e, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay’a, Ak Parti Bartın Belediye Meclis Üyesi İlker Camcı’ya, CHP eski İl Başkanı Halil Fahrettin Akgül’e, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sinan Amasralı’ya, Madeni Eşya ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz’e, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Reşat Günay’a, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Ali Eyüp Ustaoğlu’na, Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora Kurtkaya’ya, Gençlik Kolları Başkanı Orhan Ağdacı’ya, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yaşar Sinoplu’ya, Saadet Partisi Siyasi İşler Başkanı Selami Ünsal’a, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Emin Titiz’e, Saadet Partisi Sosyal İşler Başkanı Fikret Ercan’a, Saadet Partisi Merkez İlçe Teşkilat Başkanı Enes Mekeç’e, Ak Parti Teşkilat Başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz’a, Ak Parti Tanıtım-Medya Başkanı Murat Yıldırım’a, Ak Parti Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Zengin’e, Ak Parti Ekonomik İşler Başkanı Uğur Yılmaz’a, Ak Parti eski İl Başkanı Yaşar Arslan’a, CHP İl Saymanı İsmail Cem Akyol’a, Türk Diyanet Vakıf Sen İl Temsilcisi İsmail Ünsal’a, abonelerimize ve reklam veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Varsa hakkım onlara helal olsun. Onlardan da bana karşı haklarını helal etmelerini rica ediyorum.

Tabi en önemlisi de sitemi kuralıdan buyana yanımda olan köşe yazarlarımız İsmail Kaya, Burhan Akçora, Volkan Kalkan, İlker Önal ve Ahmet Erdem’e de teşekkür ediyorum.

Ajans Bartın’ı kapatacağımı Mali Müşavire söylerken duygulandım. Çünkü 2 yıllık emeğimi kapatıyorum. Mücadelesini verdiğim benim için büyük önem taşıyan, başkaları için basit bir site olan ekmek paramı kapatıyorum. Her şeyin hayırlısı. İnşallah 5-6 aylık aradan sonra kaldığımız yerden devam ederiz.

İnşallah yenilenerek, daha da güçlenerek kaldığımız yerden engelsiz bir şekilde devam edeceğiz.

Allah’a şükürler olsun çıktığım bu zorlu yolda başarılı olduğumu düşünüyorum. Bunun taktirini verecek olan okuyuculardır.

Tabi 5 ay yokum dedim. Neden olmadığımı da söyleyip yazımı sonlandırayım. Vatani görevimizi yerine getirmek için sizlerle vedalaşıyorum. Kısa bir zaman dedim ama eğer ola ki aksi bir şey olursa, nasibimizde öyle yazılmışsa sizlerle bu son buluşmam olabilir. Bu nedenle böyle bir yazıyı yazıp mesleki hayatımda bende emekleri olan, benim için değerli olan herkese teşekkür etmek istedim.

Bana destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bende emeği olan herkesten haklarını helal etmelerini istiyorum.

Bu vesileyle 2016 yılının sizlere, ilimize, ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Görüşmek dileğiyle…

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535