• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 20 °C
 • Ankara 20 °C
 • Bolu 19 °C
 • Kastamonu 18 °C
 • Zonguldak 22 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Kızılay’dan ne istiyorsunuz?

Sercan Engin

Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmeyi ve zarar görebilirliği azaltmayı misyon edinen Türk Kızılayı’nın ülkemizde ve dünyada ki faaliyetleri takdire şayan…

Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmayı vizyon edinen önemli bir kuruluş olan Kızılay’a yönelik sosyal medya yapılan eleştirileri görünce art niyet olduğunu düşünmemek elde değil…

Eleştiri her alanda olmalı. Her kurum veya yetki sahibi kişiler eleştirilebilmeli. Ancak bunun bir sınırı ve seviyesi olmalı. Eleştiriler yol gösterici olmalı.

Kişisel çıkarlar uğruna Kızılayı kullanmak hoş değil. Mağdurların umudu olan bir kurumun yıpratılmasının kime ne faydası olur?

Sadece ve sadece Tük Kızılayı’nın bayrağını dalgalandırma telaşı içerisinde olan, yardım bekleyenlerin umudu olan ve sadece bir ünite kan almak için var gücüyle çalışan Bartın Şube Başkanı ve gönüllüleri hedef alan söylemlerin nedeni ne olabilir?

Hakarete varan ağır eleştirileri bu ekip hak etmiyor.

Sosyal medyadan yazmak kolay. Gelin sizler de bu ekipte gönüllü olun. Destek verin.

Şöyle bir geçmişe gidelim.

Var gücüyle çalışan Bartın Şube Başkanını geçmişte Atatürk düşmanı olmakla suçladılar. ‘Heykelin Önünü Çadırla Kapattılar’ başlıklı haberler yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda kan bağışı alınmasını eleştirdiler. Çadırların yönünü bile dile getirip, Atatürk heykelini kapattığını ifade ettiler.

Sanki meydanda tek bir çadır varmış da Atatürk heykelinin önüne konulmuş gibi yanlış bir algı oluşturdular.

Yine Türkiye Kızılay Derneği Bartın Şube Başkanı Rıza Çakın’ın bir proje ile ilgili o dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir’i ziyaret etmesini de eleştirerek, yıpratmak isteler.

Bu ziyaret bazı ulusal gazetelerde ‘Atatürk Düşmanı Müdüre Bürokratlardan Destek’ başlığıyla yayınlandı. Bazı çevreler tarafından bu kurumun yıpratılmak istendiği açık… Bu şekilde yıpratacağını sananlar amacına ulaşamadı.

Bundan pay çıkartmak isteyenlerin yine bu zorlu süreçte ortaya çıktığını görüyoruz.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte Çeşm-i Cihan Öğrenci Yurdu’nda karantinada kalan kişilerin 3 öğün gıdası Kızılay tarafından karşılanıyor.

Yine Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların ihtiyaçları Bartın Valiliği koordinesinde oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” tarafından veriliyor. Kızılay bu gruba da destek veriyor. Kızılay gönüllüleri alanda aktif görev alıyorlar.

Bu destek çalışmalarına ilave olarak Kızılay Bartın Şubesi kendi bünyesinde de ihtiyaç sahiplerine yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Kızılay’ın ihtiyaç sahibine yardım etmesi kimleri rahatsız etti?

Malum ülkemiz virüsle büyük mücadele veriyor. Bu mücadelede yine ön planda Kızılay var. Evlerinde yardım bekleyenlerin umudu yine Kızılay oluyor.

Bu yapılanlardan kimler neden huzursuz olur?

Kızılay kişisel çekişmelerin yeri değildir. Kızılay siyaset yapılacak veya siyasi malzeme olarak kullanılacak bir yer değildir.

Kızılay Bartın Şubesi bir yardımı yaparken vatandaşa “Hangi partiye oy verdin” diye sormaz. Böyle bir şeyi soramaz.

Bu yardımlardan hangi partiye oy verirse versin herkes faydalanıyor.

Kızılayın hizmetlerini bu şekilde yazmak kolay. Bir iki cümle ile geçiştiriyoruz.

Ancak siz hiç alanda virüse rağmen erzak dağıttınız mı? Dağıtmadıysanız dağıtanlara bir sorun…

Virüse rağmen sağlıklarını tehlikeye atan bu insanlardan ne istiyorsunuz?

Hatta ve hatta sıcak evlerinde virüs dolayısıyla sokağa çıkmayan ama kendileri için ve yardım bekleyenler için sokakta olanları eleştirirken, düşünerek yazalım.

Bu insanlar gönüllülük esasına göre çalışıyorlar.

İşlerinden, vakitlerinden ve ömürlerinden fedakarlık yapıyorlar. Nedir istediğiniz?

Kızılayda görev alanların maaşla çalıştığını söyleyenler var.

Seçilmiş başkan ve üyeler ile kadın ve gençlik kolları hiçbir şekilde maaş almaz. Alamaz. Gönüllülük esasına göre çalışırlar.

Sosyal medyada yazdıklarınızla gönüllük esasına göre çalışan, emek veren bu insanların şevkini kırmayın. Artık çekilin bu insanların önünden…

Yine “Kızılay nerede? Neden alanda değiller? Kızılay Bartın Şubesi yardım yapmıyor mu? Kızılayın sadece adı var” gibi soruların yöneltildiğini görüyoruz.

Tüm imkanlarla Kızılay kendi bölgesinde halka yetişmeye çalışıyor. Bunu yaparken de her faaliyetini sosyal medyadan paylaşmıyor. Her faaliyetini reklam olsun diye yayınlamıyor.

Çoğu hizmet fotoğraf paylaşılmadan yapılıyor.

Bu hizmet gönüllü gençler tarafından veriliyor. Bu gençlerin ailelerini düşünün. Çocuklarını riske atarak, insanlar için çalışmasına müsaade eden aileleri kutluyorum.

Klavye başında ahkam kesenler hadi gelin alanda erzak dağıtımına destek olun. Hadi gelin çocuklarınızı virüse rağmen erzak dağıtımına gönderin.

Virüsün bulaşma tehlikesine rağmen alanda olan gençler zor şartlarda çalışıyorlar. Hiçbir destek vermeyip ahkam kesmek kolay…

Hizmet etmek isteyenlerin artık yakasından düşün…

Gençlerin ve alanda çalışan tüm gönüllülerin şevkini kırmayın.

İlimizde Kızılay başarılı hizmetlerini sürdürecektir.

Kızılay Bartın Şubesi öyle bir genliğe sahip ki… Hepsini yürekten alkışlıyorum.

Bu zorlu süreçten bir ve beraber olursak çıkarız. Bu zor zamanda fedakar gönüllülerin yanında olalım. Kişisel hesapları ve çıkarları bir kenara bırakalım. Birlikte başaralım.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535