• BIST 10391.89
 • Altın 2404.561
 • Dolar 32.4731
 • Euro 34.8755
 • Bartın 20 °C
 • Ankara 20 °C
 • Bolu 19 °C
 • Kastamonu 18 °C
 • Zonguldak 22 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Kültür Yolu Güzergahına Şehitler Müzesi Yapılacak

Sercan Engin

 

İlimizde şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin gidebileceği önemli bir kapı olan Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği faaliyetlerini sürdürüyor.

Derneğin Başkanı Ekrem Altunok özellikle ikinci döneminde önemli hizmetlere imza atıyor. Bakıldığında bu yapılanlar yıllardır yapılamamış şeyler.

Değerli Başkan geçtiğimiz aylarda bir kongre gerçekleştirdi. Bu kongrenin ardından kendimi bir anda bu derneğin içinde buldum. Aslında baktığımızda herkesin el atması gereken bir dernek…

Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın tarafından tahsis edilen yerde faaliyetlerini sürdüren Bartın Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gerçekten bizler için büyük öneme sahip.

Eğer Sayın Belediye Başkanımız bu derneğe bir yer göstermese dernek her ay kira verecek durumda değil. Burada Sayın Başkanın desteği çok büyük.

Derneğin ayakta kalabilmesi için Dernek Başkanı Sayın Altunok, birçok çalışmaya imza attı. Bunu da derneğe destek verenler sayesinde yaptı.

İlk olarak Fahri Üyelik Projesini başlattı. Derneğe bir web sitesi kazandırdı. Derneğin kapılarını herkese açtı.

Ben de derneğe giderek, ilk fahri üye olma gururunu yaşadım. Tabii üyelik sonrası da derneğin her çalışmasına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bu dernekten benim herhangi bir çıkarım yoktur. Bu dernekten para aldığım konuşuluyormuş. Ayıptır. Orada bir emek veriyoruz. Gerekirse kapı kapı geziyoruz. Derneği yaşatmak için mücadele veriyoruz.

Yeri geliyor kovuluyoruz… Yeri geliyor azarlanıyoruz…

Oturdukları yerden sallamak kolay. Büyük bir emek ve vakit isteyen bir iş.

Ancak benimde sorumlu olduğum bir gazetem ve yürütmekte olduğum bir haber sitem var. Bu nedenle çok az vakit ayırabiliyorum.

Bu dedikoduları yapanların amacı nedir? Eğer dernekten 1 TL dahi aldığımı ispatlarlarsa Bartın ilini terk edeceğim. Yalan yanlış şeylerle insanların gayretlerini düşürmeyin. Hevesleri kırmayın.

Dedikodu yapmak kolay. Gelin yürütün bakalım derneği… Çözün sorunları…

Tekrar söylüyorum. Ne ben ne de derneğin başkanı dernekten bir lira gelir elde etmiyoruz. Bu iş gönül işi. Bu derneğin suiistimal edilmemesi için elimizden geleni yaptığımızın bilinmesini isterim. Zaten dernek başkanı böyle bir olumsuzluğa kesinlikle ve kesinlikle müsaade etmez.

Kaldı ki herhangi bir sıkıntıyı da bu köşeden okuyucularımızla paylaşacağımı bilin. Derneğe yardım edenlerin gönlü rahat olsun.

Gerek Ramazan Bayramı dolayısıyla gerekse bağış anlamında yardım eden her bir vatandaşımızın yaptığı hayırlar amacına uygun bir şekilde değerlendiriliyor.

Tüm imkanlar şehit yakınları ve gazilerimiz için kullanılıyor. Bu konuda en ufak bir tartışmaya yer verilecek harekette bulunulmuyor.

Şimdi fahri üyelik projesi çerçevesinde birçok kişiyi ziyaret ettik. Kapıdan çevrildiğimiz olmadı. Proje başarılı oldu denilebilir. Destek olan herkese teşekkür ederiz.

İlk olarak ziyaretlere Sayın Valimizden başladık. Bu ziyarette Sayın Valimiz bize bir öneride bulundu. Evlere yapılan müzelerin doğru olmadığını belirterek, ‘Bartın merkeze bir Şehitler Müzesi yapalım. Bu proje de derneğin projesi olsun’ dedi.

 Tabii bu ziyaretin ardından hemen biz Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ı ziyaret ederek, müze ile ilgili görüşlerini sorduk.

Sayın Başkan çok doğru bir düşünce olduğunu ve Kent Tarihi Müzesi’nde ayrı bir bölüm oluşturabileceklerini söyledi.

Bu kesinleşti. Eski Bartın Belediye binasına yapılan Kent Tarihi Müzesi’nde Bartın şehitleri için ayrı bir bölüm oluşturulacak.

Bunun yanında bir de Hava Lokali’nin bulunduğu alana Bartın Şehitler Müzesi projesi uygulanacak. Buraya yapılacak olan binanın bir katı bu müze için ayrılacak.

Vali Sayın Nusret Dirim’in düşüncesi, Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin uğraşı ve takibi sonucu Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın büyük desteğiyle Bartın ili Şehitler Müzesi kazanacak.

Dernek adı altında tüm talep ve isteklerimiz Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’dan bir kez olsun geri dönmedi. Bir kez olsun Sayın Başkan ‘bu iş olmaz’ demedi. Özellikle Şehitler Müzesi için Bartın Belediyesi tarafından ciddi anlamda para harcanacak. Sayın Başkan bunu bir kez olsun dile getirmedi.

3-4 yıllık bir çalışmanın sonunda inşallah Bartın Belediyesi Bartın şehitlerinin anılarını bu müzede yaşatacak. Sayın Başkana bir kez daha bu köşeden de teşekkür ediyorum.

Burada önemli olan iki konu daha var. Bunlardan bir tanesi yapılacak olan yeni müzenin Kültür Yolu güzergahında olması. Bu çok önemli.

Asma Caddesi’nden itibaren başlatılan sokak iyileştirme, bahçe duvarları temizleme ve şelale ile Hamam Sokak üzerinde yer alan Tarihi Şehir Hamamı restorasyon çalışması, içerisinde Bartın tarihini anlatan fotoğrafların yer aldığı 50 yıl sonra yeniden düzenlenen Belediye Bahçesi, Kent Tarihi Müzesi, Hükümet Caddesi düzenleme çalışmaları, Kavaklı Caddesi Sokak İyileştirme çalışması ve Ebu’d-Derda Türbesini’de içine alan kültür yolu içerisine bir de Şehitler Müzesi eklendi.

Yani bu güzergahta gezip, görülebilecek bir alan daha oluşturuluyor. Bu ilimiz için şehit yakınlarımız için gerçekten büyük önem taşıyor.

Bir diğer önemli konuda yeni yapılacak olan müzede Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne tahsis edilmesi istenilen kafe projesi. Dernek müzede küçük bir yer talebinde bulunuyor. Eğer küçük de olsa verilecek olan bu yere kafe açmak isteyen dernek yönetimi, kültür yolu üzerinde olan müzeyi ziyaret edenlere ikramda bulunmayı amaçlıyor.

Derneğe önemli bir maddi gelir sağlamayı hedefleyen dernek yönetimi bunun gerçekleşmesi halinde derneğin ayaklarının üzerinde kalabileceğini düşünüyor.

Bu proje için yine geçtiğimiz günlerde Sayın Belediye Başkanını ziyaret ederek, düşüncelerimizi ilettik.

Sayın Başkan her zaman olduğu gibi bizi ciddiyetle dinleyerek, düşüncemize değer verdi. Projenin plan çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bina planı yapılırken gerekenin yapılacağını bizlere iletti.

Sayın Başkan dernek için bunu da sağlarsa şehit ailelerine ve gazilere bu derneğimiz daha güzel hizmet verecektir.

Bu ziyarette Dernek Başkanı Ekrem Altunok, şöyle bir ifade kullandı; “Bizi ele güne muhtaç olmaktan kurtarın.’

Gerçekten büyük sorunlar yaşanılıyor. Yardım için veya fahri üyelik için gidildiğinde bizleri iyi bir şekilde karşılayıp destek olanların yanında, dükkandan kovanlar, tersleyenler hatta daha da ilerisine gidenler de oluyor. Bu nedenle derneğin kendi yağında kavrulması için bu kafe çok mantıklı bir proje gibi görünüyor.

Sayın Belediye Başkanımızın derneğin bu talebinde de karşılıksız kalmayacağını düşünüyorum. Yazımın sonunda dernek olarak gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızda bizlere destek olan Sayın Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535