• BIST 10471.32
 • Altın 2458.977
 • Dolar 32.7488
 • Euro 35.0201
 • Bartın 21 °C
 • Ankara 19 °C
 • Bolu 15 °C
 • Kastamonu 19 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 19 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Kurslar çocuklarımız için önemli bir fırsat

Sercan Engin

“Yazı-Yorum” adlı köşemde 05.07.2020 tarihinde “Müftülüğe virüs yaramadı” başlığıyla 2020 yılı yaz Kur’an kursları ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, Bartın İl Müftülüğü’nü de uzaktan eğitim yoluyla yapılan kursların duyurularını tam anlamıyla yapmadığını belirterek eleştirmiştim.

İl Müftülüğü’nün kursları sadece Cuma hutbesi ve resmi siteden basit bir afişle duyurduğunu ifade ederek, ayrıntılı açıklama yapılması gerektiğini ifade etmiştim.

Yazım biraz yanlış anlaşılmış. Benim gerçekleştirilen çalışmaları baltalamak veya ilgili kuruma zarar vermek gibi bir niyetim olmadı ve olamaz.

Eminim ki ilgili kurum gerekli hazırlıklarını yapmıştır. Eminim ki önemli çalışmalar yapılmıştır. Kaldı ki ilgili kurumla görüştüğümüzde önemli çalışmaların yapıldığını duyuyoruz.

Burada sıkıntı bana göre bu çalışmaların basınla paylaşılmaması ve kurslarla ilgili ayrıntılı bilgilerin etkili mecraların tamamında yayınlanmaması…

Bu eleştirileri yapmamdaki amaç Kur’an kurslarına olan ilginin geçmişte olduğu gibi devam ettirilmesi adınaydı.

Çünkü ben bu kursların ne kadar önemli olduğunu biliyorum. 10-15 yıl devletimizin bu kurslarında eğitim almış, bu kursların havasını teneffüs etmiş birisi olarak o ifadeleri kullandım.  

Yaz Kur’an kursları, çocuklarımızı Kur’an’la tanıştırma adına önemli bir fırsat.

Çocuklarımızın, Kur’an-ı Kerim’i, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı ve yüce dinimiz İslam’ı tanıyacakları yaz Kur’an kursları gerçekten çok önemli…

Temellerin sağlam atılması adına bu kurslar olmazsa olmaz…

Burada bize düşen bu kurslara katılımın sağlanması adına duyuruları yapmak…

Duyuru anlamında basınla iletişim kurulmaması ve resmi siteden herhangi bir ayrıntılı bilginin paylaşılmaması üzerine görüşlerimi ifade ettim. Bu görüşümün de arkasındayım.

Yaz Kur’an kursları Kovid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde camilerde gerçekleştirilemiyor.

2020 yılı yaz Kur'an kursları uzaktan eğitim yoluyla yapılıyor. Yaz boyunca çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrendiği, itikat, ibadet ve ahlak dersleri aldığı yaz Kur’an kursları, bu yıl Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor.

Başvuru ile ilgili linkleri sizlerle tekrar paylaşıp, bu yazıyı kaleme almamdaki amacımı anlatayım.

2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uzaktan Eğitim Programı’na başvurmak isteyenler “https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx” adresinden başvurular yapılabiliyor.

Bu yayınlarla ilgili ayrıntılı bilgilere bir önceki köşe yazımda yer verdim. Arzu eden takipçilerimiz önceki köşeden istedikleri bilgiye ulaşabilirler.

Tabii bir önceki köşe yazımda İl Müftülüğü ile ilgili düşüncelerimi ifade edince ilgili kurumdan görevli personel beni arayarak yapılan çalışmaları anlattılar.

Önemli çalışmalar yapılmış. Gerçekten bu mutluluk verici. Emek veren, görev alan herkese teşekkür ederiz.

Kurslarla ilgili öğrencileri teşvik etme adına önemli bir çalışma yapıldığını öğrendim.

“Kur’an öğreniyorum” ve “Kur’an okuyorum” kategorilerinde puanlama usulü öğrencilerin takibinin yapılacağı ifade edildi.

Dersleri internet üzerinden takip edenlere puan verilecek. 6 hafta boyunca çocuklar takip edilecek. İki kategoride belirlenen barajı geçen öğrenciler arasında kura çekilerek, 5’er öğrenciye bir gramlık altın hediye edilecek.

Öğrencilerin teşvik edilmesi adına bu çalışmayı önemli buluyorum.

Çünkü çocuklarımızın tatil döneminde ilgilenebilecekleri birçok mecra arasına Diyanet TV’yi de almalarını sağlamak pek kolay iş değil.

Peki gelelim asıl eleştirdiğim duyuru meselesine…

Ben yine birkaç öneride bulunup yazımı sonlandırayım.

İlgili kurumdan görevli personel detaylı bir şekilde yapılanları anlattı. Ben size kısaca aktarmaya çalışıyorum.

Geçtiğimiz yıllarda camilere gelerek, derslere katılan öğrenciler tek tek aranmış ve öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilen kurslara kayıt yaptırmaları konusunda önerilerde bulunulmuş.

Yine bir de kurslarla ilgili ayrıntılı tüm bilgilerin Bartın İl Müftülüğü “https://www.facebook.com/bartinmuftulugu” resmi sosyal medya hesabından paylaşıldığı ifade edildi.

İyi güzel de ben öğrenci velisi olarak sosyal medya kullanmıyorsam ne olacak?

Veliler Müftülüğün resmi internet sitesine “https://bartin.diyanet.gov.tr/Sayfalar/home.aspx” bakarlarsa istedikleri bilgilere ulaşabilecek mi?

Kurslarla ilgili bu süreçte basın yoluyla neden açıklama yapılmadı? Basın bu kursları duyursaydı katılım ve bilgilendirme adına faydası mı olurdu veya zararı mı olurdu?

Yine resmi Müftülük sitesinde haberler bölümünde kurslara ayrıntılı bir şekilde yer verilse, her şey en ince detayına kadar verilse güzel olmaz mı?

Sitemize konuyla ilgili gelen mesajlarda ders programı ve başvuru ekranına ulaşamadıklarını ifade eden veliler oluyor.

Resmi sitede duyurular bölümünde yer alan Diyanet Televizyonu 2020 Yılı “Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum” Programı Ders Planına arzu edenler “https://webdosyasp.diyanet.gov.tr/muftuluk/UserFiles/bartin/UserFiles/Files/Yaz_Kuran_Kurslari_Programlari_466b15de-50ff-46ba-8143-87708b58fe83.pdf” adresinden ulaşabilirler.

Başvuru ile ilgili linki de yazımın başında sizlerle paylaşmıştım.

İşin özeti insanlara kurslarla ilgili bu şekilde linkler göstererek, yol gösterici olabilmeyi ben gerekli görüyorum.

Bu şekilde resmi sitede yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hal böyle olursa insanların rahatlıkla kayıt yaptırabileceğini, eğitim videolarını rahatlıkla takip edebileceğini düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi ilimizin geçmiş yıllarda öğrenci sayısı anlamında yakaladığı büyük bir başarı vardı. Diğer illere baktığımızda biz 2013 yılından buyana bu başarımızı devam ettiriyorduk.

“Geçmişte yakalanan bu başarı 2020 yılında da devam ettirilebilir mi?” diye önceki köşe yazımda sormuştum. Bu başarının şuan için devam ettirildiğini öğrenmek beni oldukça memnun etti.

Bartın ilimiz nüfusa göre kurslara başvuru yapan öğrenci sayısında Kütahya’dan sonra 2.sırada yer alıyormuş.

Birinciliği almak bizim elimizde…

İlimizden yoğun bir katılımın olmasını hep birlikte sağlayalım…

Bu kurslardan daha çok çocuğumuzun faydalanabilmesi yapılan duyurular ve teşviklerle mümkün olacaktır.

Ben bu süreçte görevli tüm Müftülük personeline kolaylıklar diliyorum. Kurslarla ilgili emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Tabii bir teşekkür de yapıcı eleştirileri dikkate alan İl Müftülüğü personeline etmek gerekiyor. Eleştirilerimi dikkate alarak, gerekli düzeltmeleri yaptıkları için teşekkür ediyorum.

Kurslarla ilgili bilgileri elimden geldiğince iki köşe yazımda da sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yazımın içerisinde belirttiğim linklerden kurslara başvuruda bulunabilirsiniz.

Ben tüm öğrencilerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı tekrar bu kurslarımıza davet ediyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535