• BIST 10471.32
 • Altın 2432.677
 • Dolar 32.5019
 • Euro 34.9628
 • Bartın 21 °C
 • Ankara 23 °C
 • Bolu 17 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 20 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Müftülüğe virüs yaramadı

Sercan Engin

Bu yıl yaz Kur’an kursları Kovid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde camilerde gerçekleştirilemiyor. Bu kurslara kayıt yaptıran öğrencilerin çoğunlukla 10-15 yaş olması nedeniyle fiziksel mesafenin korunması, maske kullanımı, temizlik kurallarına riayet etme gibi hususlarda güçlük çekileceği öngörüldüğünden 2020 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitimlerin uzaktan eğitim yoluyla yapılması kararlaştırıldı.

Yaz Kur’an kursları, çocuklarımızı Kur’an’la tanıştırma adına önemli bir fırsat.

Çocuklar, Kur’an-ı Kerim’i, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı ve yüce dinimiz İslam’ı tanıyacakları yaz Kur’an kursları gerçekten çok önemli…

Peygamberimizin örnek hayatı ve eşsiz ahlakıyla tanışan çocuklarımız, iyi bir insan olmanın önemini kavrayacak; vatanına, milletine ve tüm insanlığa faydalı bir insan olmanın gereğini yapacak.

Bunun temeli bu kurslarda atılıyor diyebiliriz.

Çocuklarımızı kendileriyle barışık, Rabbini tanıyan, Peygamberini seven, Kur’an’ı öğrenen ve dinini bilen bireyler olmaları ve İslam ahlakıyla ahlaklanmaları adına büyük önem taşıyan bu kursların ilimizde duyurulmasıyla ilgili bazı aksaklıklar olduğunu düşünüyorum.

Bu aksaklıklara değinmeden bu sene kursların nasıl yapılacağı, eğitim programı ve nereden başvurulacağıyla ilgili bilgileri sizlerle paylaşayım.

Her sene yaklaşık 3 milyon öğrencinin kayıt yaptırdığı ve yaz boyunca Kur’an-ı Kerim’i yüzünden okumayı öğrendiği, itikat, ibadet ve ahlak dersleri aldığı yaz Kur’an kursları, bu yıl Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘2020 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uzaktan Eğitim Programı’na başvurmak isteyenler için internet üzerinden başvuru sistemini kullanıma açtı.

https://dibbys.diyanet.gov.tr/ehys/OgrenciKursBasvuru.aspx” adresinden başvurular yapılabiliyor.

Diyanet TV ve sosyal medya üzerinden yayınlanan yaz Kur’an kursu eğitimlerine katılmak isteyen öğrenciler, internet üzerinden başvuruda bulunmalarının ardından kendilerine en yakın il ve ilçe müftülüğüne müracaat ederek yaz Kur’an kursu ders kitaplarını temin edebilecek.

Müftülüklere gidemeyen öğrenciler ise https://egitimhizmetleri.diyanet.gov.tr/kategoriler/materyaller adresinden ya da başvuru yaptıkları ekrandan taşınabilir belge (PDF) olarak ders kitaplarını bilgisayarına indirebilecek.

Diyanet TV’de yayın saatini kaçıran öğrenciler, geçmiş bölümlere ait eğitim videolarını Diyanet TV Youtube kanalından izleyebilecek.

6 hafta devam edecek ‘Yaz Kur’an Kursları’ eğitim programı, Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek isteyenler için "Kur’an Öğreniyorum", Kur’an-ı Kerim okumayı bilen bununla beraber okuyuşunu güzelleştirmek ve tecvit öğrenmek isteyenler için "Kur'an Okuyorum", itikat, ibadet, siyer ve ahlak derslerinden faydalanmak isteyenler için ise "Dinimi Öğreniyorum" başlıkları altında üç farklı dersten oluşuyor.

Hafta içi her gün yayınlanan dersler, Kur’an’ı Öğreniyorum saat 10.30’da, Dinimi Öğreniyorum saat 11.00’de, Kur’an Okuyorum ise saat 17.00’de olmak üzere 3 kuşak halinde ekrana geliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kur’an kursu eğitimlerinin son haftasında (4 - 14 Ağustos) program başvurularının alındığı internet sayfası üzerinden isteğe bağlı olmak üzere değerlendirme testi uygulayacak.

Değerlendirme testinde başarılı olan öğrencilere, “Çevrimiçi Yaz Kur’an Kursu Katılım Belgesi” verilecek. 2020 yılında Yaz Kur’an Kursu programı ve uygulama esasları bu şekilde…

Şimdi biraz sizleri geçmişe götüreyim.

Yazımın sonunda da Bartın İl Müftülüğü’yle ilgili eleştirimi yapıp yazımı sonlandırayım.

Geçtiğimiz yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Yaz Kur’an Kursu İstatistik Raporunda ilimiz nüfusuna göre ilk sıralarda yer almıştı.

Bartın ili olarak Türkiye’de hedef kitle oranına göre birinci sırayı kimseye kaptırmamıştık. Yani Yaz Kur’an Kurslarına giden öğrenci sayısı anlamında ilk sıradaydık.

Bu başarı Yaz Kur’an Kurslarının duyurularının iyi bir şekilde yapılması, basın açıklamalarıyla vatandaşların bilgilendirilmesi ve Müftülük personelinin yoğun çabasıyla olmuştu.

Diğer illere baktığımızda biz 2013 yılından buyana bu başarımızı devam ettiriyorduk.

Bu bizler için büyük bir onur ve gurur vesilesi…

Geçmişte yakalanan bu başarı 2020 yılında da devam ettirilebilir mi? İlimizden yoğun bir katılımın olmasını sağlamanın yolları nelerdir?

Böyle giderse ilimizden katılımın az olacağını düşünüyorum. Çünkü gerekli duyurular tam anlamıyla yapılamadı.

Bartın İl Müftülüğü bu konuda bence sınıfta kaldı.

Ancak hala geç kalınmış değil…

Peki şuana kadar Bartın İl Müftülüğü kurslarla ilgili ne gibi duyurular yaptı?

Hemen yanıtını ben vereyim.

Cuma hutbesinde 2020 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitimlerin uzaktan eğitim yoluyla yapılacağı duyuruldu. Sadece kayıt yaptırılması yönünde çağrıda bulunuldu. Sadece çağrıda bulunmakla yetinen ilgili kurumun içerikle ilgili bilgi paylaşmaması manidar…

Demek ki çağrı da bulunmayı yeterli gördüler…

İyi güzel de kayıtlar nasıl yapılacak, nereye yapılacak, ders kitapları temin edilecek mi, Diyanet TV’de yayın saatini kaçıran öğrenciler ne yapacak, kurslar ne kadar sürecek, ders saatleri nedir, kurs sonunda belge verilecek mi ve öğrencilere sınav yapılacak mı gibi çok sayıda akıllara gelen sorular yanıtlanmadı.

Buna duyuruya ilave olarak İl Müftülüğü 25 Haziran 2020 tarihinde resmi internet sitesinden bir afiş paylaştı. Bu afişte de ayrıntılı bilgilere yer verilmedi. Sadece Yaz Kur’an Kursu Eğitim Programı açıklandı.

Veliler için aydınlatıcı olacak hiçbir açıklama yapılmadı.

İşte durum ortada…

Müftülüğümüze herhalde virüs yaramadı. Bir durgun dönemden geçiyor.

Kurumun sitesinden kurslarla ilgili tüm bilgileri paylaşmak bu kadar zor olmamalı…

Bu iki duyuruyu ben yeterli bulmuyorum. İlgili kurum iş işten geçmeden gerekli ayrıntılı duyurularını yapmalı. Çünkü bu kurslar çocuklarımızda önemli hususların temelinin atıldığı önemli kurslardır.

Kurslarla ilgili bilgileri elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalıştım. Yazımın içerisinde belirttiğim linklerden kurslara başvuruda bulunabilirsiniz.

Ben tüm öğrencilerimizi, gençlerimizi, çocuklarımızı bu kurslarımıza davet ediyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535