• BIST 11166.45
 • Altın 2579.889
 • Dolar 33.0086
 • Euro 35.9773
 • Bartın 34 °C
 • Ankara 33 °C
 • Bolu 29 °C
 • Kastamonu 29 °C
 • Zonguldak 31 °C
 • Karabük 30 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Seçimi emanet oylar belirler

Sercan Engin

Böyle bir yazı kaleme alıp almama konusunda çok düşündüm. Bu yazımı farklı yerlere çekmek isteyenler olacaktır. Ancak sokağın nabzını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Malum önümüzde bir yerel seçim var. Partiler bu seçime büyük önem veriyor. İlimizde MHP ve AK Parti adaylarını belirleyerek, seçim çalışmalarına stardı verdi.

Tabii en çok merak edilen CHP Bartın Belediye Başkan Adayının kim olacağı…

Bildiğiniz gibi CHP Genel Merkezi tarafından Bartın Merkez İlçe Teşkilatı görevden alınmış, CHP Bartın İl Teşkilatı da yaşananlar üzerine istifa etmişti.

Gelinen süreçte CHP Bartın İl Başkanlığı’na Selim Karakaş ve Merkez İlçe Başkanlığı’na da Nazif Çomak atandı. Yeni yönetimin işi oldukça zor.

CHP, Bartın Belediye Başkanlığı için birçok isme teklif götürse de kabul eden olmadı. Çünkü bu iş büyük bir maddi destek gerektiriyor. Partideki küskünlerin durumu ve yaşanlar adayların çekinmesine neden oluyor. Güçlü rakipler karşısına yeni bir teşkilatla çıkmak teklif götürülen insanları korkutuyor.

Yani bu süreçte CHP’nin işi oldukça zor. Peki hal böyle devam ederse bunun kime ne faydası olur?

Geçmişte eski Merkez İlçe Başkanı Sayın Hacı Gölbucaklı ile Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın arasında ‘Emanet Oy’ tartışması yaşanmıştı. Sayın Gölbucaklı, emanet oyları geri alacaklarını ifade etmişti. Sayın Belediye Başkanı da her kesimin desteğiyle göreve seçildiğini söyleyerek, emanet oyları doğrulamıştı.

Aday bulmakta zorlanan CHP bu emanet oyları geri alabilir mi? İsterseniz bu emanet oyların önemine bir bakalım.

2009 yılı yerel seçimlerinde MHP’de Sayın Cemal Akın 11.329, AK Parti’de Sayın Emin Özkan 7.926, Cumhuriyet Halk Partisi’nde Cemal Selim Karakaş 6.608,  Demokratik Sol Parti’de Sayın Sezar Karaca 1.126, Saadet Partisi’nde Sayın Fikret Ercan 633 ve Demokrat Parti’de Sayın Ahmet Altıntel 480 oy almıştı.

2014 yerel seçimlerinde MHP’de Sayın Cemal Akın 16888, AK Parti’de eski başhekim 9823, Cumhuriyet Halk Partisi’nde Sayın Rıza Yalçınkaya 9.043, Saadet Partisi’nde Sayın İzzet Bostan 850,
Büyük Birlik Partisi’nde Sayın Songül Baştürk 104, Bağımsız Türkiye Partisi’nde Sayın Ahmet Gürdal 61 ve Demokratik Sol Parti’de Sayın Nurhan Başoğlu 57 oy alabildi.

Burada Belediye Başkanını belirleyecek olan parti bana göre Cumhuriyet Halk Partisi’dir. CHP’de aday olacak olan isim emanet oyları geri alabilirse AK Parti, CHP ve MHP arasında kıyasıya bir yarış olacağı kanaatindeyim.

Son seçimlere bakıldığında en yakın rakibine Sayın Cemal Akın 7.065 oy fark atmış görünüyor. Milletvekilliğinden Belediye Başkanlığı’na geri dönmek isteyen Sayın Rıza Yalçınkaya’ya ise 7845 oy fark attı. 

Şuanda bana göre kent merkezinde 8-9 bin civarında oya sahip olan AK Parti’nin Bartın Belediye Başkan Adayı çıkartabilmesi için aday gösterilen Sayın Yusuf Ziya Aldatmaz’ın bu emanet denilen oyları kendine çekmesi gerekiyor. Bu oyları kendine çekip çekmemesinin CHP’nin adayına göre değişiklik göstereceğini düşünüyorum. Bunu başarabilecek mi hep birlikte Mart ayının sonunda kurulacak olan sandıkta göreceğiz. Şu da bir gerçek AK Parti son genel seçimlerde Bartın’dan 14150 oy aldı.

Sayın Cemal Akın gerçekten yaptığı seçim çalışmalarını bilinçli ve yerinde yapıyor. Sayın Başkan işi sıkı tutuyor. Hizmetlerden bahsetmiyorum. Hizmet yapmıştır veya yapmamıştır bunun kararını önlerine gelen sandıkta vatandaşlar verecek.

Ancak seçim dönemi olsun veya olmasın Cemal Bey her zaman çalışmalarını sürdürdü. Yarın seçim olacakmış gibi çalıştı. Çalışmaya da devam ediyor.

Birçok çalışması var ama ben bir tanesine değineyim. Şu anda ev ziyaretlerine ağırlık verdiği ortada. Yapılan ev ziyaretlerinin fotoğraflarına bakıldığında samimi bir ortam olduğu açık. Bir Belediye Başkanı sizi evinizde ziyaret ediyor. Bunu Bartın halkı istiyor. Başkan Akın’da halkın istediğini yapıyor. Halka inebiliyor. Halka tepeden bakmıyor. Yani Sayın Akın güçlü bir Belediye Başkan Adayı olarak seçime giriyor.

Böyle bir adayın karşısına çıkacak olan kişi ve kişilerin de aynı profilde olmaları şart. Neden böyle söylediğimi sizlere anlatmaya çalışayım.

Bartın nasıl bir çalışma istiyor? Nasıl bir Belediye Başkanı istiyor? Adayların önce bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bartın halkı kendine yakın hissedebileceği kişilere oy veriyor. Her zaman kendinden olanı destekliyor. Derdiyle dertlenen, sevincini veya üzüntüsünü paylaşan bir belediye başkanı arzu ediyor. Aradığında ulaşabilecek bir belediye başkanı istiyor. Bir derdi veya sıkıntısı olduğunda ne olursa olsun kapısından geri çevirmeyen bir belediye başkanı istiyor.

Bu özellikleri taşıyan her kim olursa başarı da onun oluyor. Bartın halkının çoğu projeye bakmıyor. Muhakkak projeye bakanlar da vardır. Bana göre projelere de bakılmalıdır. Çünkü ilin gelişmesini sağlayacak olan o projelerdir. Yani ben isimlerden ziyade projelerin yarışması taraftarıyım. Ancak bu ilimizde pek de mümkün değil.

MHP’de ve CHP’de yaşanılanları kısaca anlatmaya çalıştım. Bu seçimlere MHP güçlü girerken, CHP bazı sıkıntılar içerisinde giriyor.

Peki AK Parti ne yaptı?

AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayını aylar öncesinden belirledi. Bunu da hiç aday adayı olmadan yaptı. Yani tüm teşkilat Yusuf Bey etrafında birleşti. Şuan için Sayın Yusuf Ziya Aldatmaz çalışmalara başladı. Önemli projelerle yola çıkacağı açık ortada. Önümüzdeki günlerde bu projeleri paylaşacaktır.

Ancak şöyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilir. Bir profesyonel ekiple anlaştığını görüyoruz. Bu profesyonel ekibin çalışmalarını Bartın halkına iyi anlatmak gerekiyor. Konseyler kurulacağı sürekli ifade ediliyor. Bu konseyler Bartın’a ne katacak? Ne iş yapacak? Ne tür görevleri olacak? Bunları anlatmak gerektiğini düşünüyorum.

Seçimlerin iyi bir ekiple kazanıldığı ortada. Yusuf Bey kendisine Bartın’ı çok iyi tanıyan bir ekip kursaydı sanki daha iyi olurdu gibime geliyor. Ancak yaratıcı ve önemli fikirler çıkması beklenen bu ekibin projelerini Yusuf Bey seçim vaatleri olarak kullanacak.

Bu seçimlerde AK Parti Bartın halkının islediğini yaptı diyebiliriz. Yıllardır her seçimde Bartınlı olmayan veya il dışında ikamet eden isimler aday gösterildi. Ancak bu seçimde Bartın halkının istediği, Bartınlı ve halkın içinden gelen bir adayla yola çıktı. Yazımın başında halka inebilen adaylar demiştim. Sayın Aldatmaz da bu isimlerden bir tanesi…

Önümüzde 3 aylık bir süre var. Bu süre zarfında tüm adaylar kendini anlatmaya ve projelerini tanıtmaya çalışacaklar. Vatandaşlar tercihlerini ve son kararlarını da sandıkta ifade edecekler. Seçim sürecinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu süreçten kazananın Bartın olması tek arzumuz…

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535