• BIST 11166.45
 • Altın 2579.889
 • Dolar 33.0086
 • Euro 35.9773
 • Bartın 34 °C
 • Ankara 33 °C
 • Bolu 29 °C
 • Kastamonu 29 °C
 • Zonguldak 31 °C
 • Karabük 30 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Takımın ismini değiştirelim

Sercan Engin

 

Bartın Spor Adamları Derneği Başkanı (BASAD) Sayın Mehmet Maden, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sayın Turgut Altınçubuk ve İl Genel Meclis Üyesi Sayın Savaş Buyurman arasında yaşanan tartışmalardan gazetemizi takip eden okuyucularımız haberdardır diye düşünüyorum.

İlk olarak tartışma Bartın Spor Adamları Derneği Başkanı (BASAD) Mehmet Maden ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Turgut Altınçubuk’un İl Özel İdare Yolspor’un Türkiye Masterler Veteranlar Ligi’ne katılması üzerine yaşanmıştı.

BASAD Başkanı Sayın Maden, İl Özel İdare Yolspor’un amatör spor organizasyonları yerine veteranlar ligine katılmasını eleştirmiş, Sayın Altınçubuk da Yolspor’a sahip çıkarak, katılmasında sıkıntı olmadığını ifade etmişti.

Son günlerde de yine Sayın Maden ve İl Genel Meclis Üyesi Sayın Savaş Buyurman arasında yeni bir tartışma filizlendi.

Masterlar ve Veteranlar Futbol Federasyonu(TMVFL) tarafından düzenlenen Masterler Ligine Bartın ilinden İl Özel İdare Yolspor Veteran Takımının dışında Uludere’de şehit olan Bartınlı şehidimizin adına kurulan Şehit Uğur Akyer Veteran Takımının da katılıyor olması büyük tartışmalara neden oldu.

Sayın Maden, İl Özel İdare Yolspor Veteran Takımını kuran Sayın Buyurman’ın bu takım dışında Uludere’de şehit olan Bartınlı şehidimiz Uğur Akyer adına 2. bir takımın kurmasının ve aynı grupta mücadele edecek olmasının etik olmayacağını ifade etti.

Sayın Buyurman da BASAD Başkanı Mehmet Maden’in şehidimizin isminin takım adına verilmesinde ticari rant mı var sorusuna tepki göstererek, açıklamalarda bulunmuştu.

Bu tartışmalar yaşanırken Şehidimizin babası çıkıp oğlunun adının takımın adına verilmesinden rahatsızlık duymadığını, aksine gurur duyduğunu ifade etti.

Tabii yapılan açıklamalar epey uzun işin özü bu şekilde. Tekrar tek tek yazmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Bu tartışmalar daha uzayacak gibi görünüyor. Burada en büyük iş İl Dernekler Müdürlüğü’ne düşüyor. Sessiz kalmakla bu işler çözülmez. Bu konuyla ilgili gerekli araştırmalar yapılmalı.

Tabi kendi düşüncelerimi de yazıma ekleyip, konuya son vereyim.

Bizim için önemli bir yere sahip olan Mustafa Kemal Atatürk’ün adını herhangi bir kulübün adına verebilir miyiz? Veremeyiz.

Peki bizim için önemli bir mertebe olan şehitlik mertebesini neden bir takım adında kullanıyoruz. O mertebe bizim için önemli değerlerden bir tanesi.

Burada benim takıldığım konu prosedürler değil…

Ben tüzükte spor faaliyetleri mi yazıyor muş, yok öyle bir dernek var mıymış veya herhangi bir eksiklik var mı diye bakmıyorum. Bunlara da bakılmalı. İl Dernekler Müdürlüğü gerekli incelemeleri yapmalı.

Benim en çok takıldığım konu şehidimizin adının bir takım adına verilmesi. Belki de yanlış düşünüyorumdur.

‘Şehidin adını yaşatıyoruz’ açıklaması bence yeterli değil. Bakın neden takım kurulmuş, neden 2 takımla mücadele ediyoruz veya neden Yolspor katılıyor demiyorum.

Şehidin adının verilmesinden bahsediyorum.

Şehit babasını bu konuda biraz gergin gördüm. Yer alan açıklamalar şehit babasını üzmüş. Bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulması şart.

İleride lig maçları oynanırken olabilecek herhangi bir olumsuz olay sıkıntılar doğurabilir. İnşallah sıkıntılar oluşmaz.

Bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Benim derdim ortalığı karıştırmak değil. Ben de bir şehit yakınıyım. Halaoğlum da o önemli mertebeye erişti. Allah o mertebeyi herkese nasip etmiyor.

Şehitlerimizin adını yaşatalım. Ben yaşamasın demiyorum. Şehitlerimizin ailelerine destek olalım. Olmayalım diyen yok. Ancak Şehidimizin adının herhangi bir müsabakada yarıştırılması bence de hoş değil.

Kanuni olarak bir sakıncası olmayabilir. Her şey kuralına uygun yapılmış olabilir. Ancak hoş değil…

Bu yapılan belki de Türkiye’de ilk. Gelin bu işten vazgeçelim. Takımın adını değiştirelim. Ligde 2 takımımız bizi temsil etsin. Ne güzel. Ben bir Bartınlı olarak gurur duyarım.

Her zaman da desteklerim. Ancak isim değişikliği yapalım. Tartışmalara yer vermeyelim. Şehidimizin adını kimseye kullandırmayalım.

Bu sıkıntılar doğurabilir. Şehidimizin veya tüm şehitlerimizin adına bir şeyler yapalım. Burada şu yanlışa düşmeyelim. Turnuva adına vermekle takım adına vermek çok farklı. Şehitler anısına bir organizasyon düzenlemekle şehidin adını taşıyan bir takımı organizasyonda yarıştırmak aynı şey mi?

Bu yapılanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Şehitlerimizin ailesi hepimiz için değerli. Şehitlerimiz hepimiz için değerli. Bu benim düşüncelerim. Tabi ki katılmayanlar olacaktır. Eleştirenler olacaktır. Ancak takımın isminin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir başka konuda dernek kurma meselesi. Bartın’da Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimiz var. Bu dernek Türkiye’de 3 ilde bu şekilde. Gazilerin ve şehit yakınlarının bir arada olduğu ender derneklerden bir tanesi.

Bu vesileyle bir çağrıda bulunayım. Bende bu derneğin fahri üyesiyim. Herkesi de bu derneğe fahri üye olmaya davet ediyorum.

Şimdi ilimizde böyle bir derneğimiz varken Kozcağız’da şehidimiz adına bir dernek kurulmuş. Aynı şeyleri biz müze konusunda da yaşadık. Herkes bilmeyebilir. Fakat bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir şehit yakınımız evine evladının eşyalarını sergileyebilmek için böyle bir alan oluşturdu. Hatırlayanlarınız olacaktır. Bu açılışın ardından diğer şehit yakınlarımız da evlerine müze oluşturmak için talepte bulundular.

Evleri müze yapmak sürekli acıyı yaşamaya neden olacağı ve çeşitli sıkıntıları doğuracağı için müze talep eden şehit yakınlarını incitmeden ikna çabaları başladı.

Tabii süreçte çok talep olunca Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yeni yapılacak olan Kent Tarihi Müzesi’nden bir bölüm talep etti.

Belediye Başkanı Cemal Akın da müze ile ilgili proje çalışmalarının tamamlandığını, burada sadece şehitlerin isimlerine yer verebileceklerini belirtti. Yapılan istişareler sonucunda Sayın Başkan dernek yöneticilerine ayrı bir yerde müze sözü verdi. Yani Şehitlerimizin eşyaları komple bir müzede sergilenecek. Yer olarak da eski Hava Lokali’nin olduğu alanın düşünüldüğü ifade edildi.

Hatta burada dernek için bir bölüm de verilecek. Derneğe gelir getirici bir işletme açılabilmesi için yardımcı olacağının da sözünü verdi.

Anlatmak istediğim yapılan bazı şeyler örnek teşkil ediyor. Bir müze hususunda yaşanılanları anlatmaya çalıştım. Aynı husus şehit mezarlarının yapımında da yaşandı. Ancak sorun yaşanmadan ve şehit aileleri incitilmeden her şey halledildi.

Şimdi de şehidimiz adına bir dernek kuruldu. Ben isterdim ki var olan derneğin güçlenmesi için bir şeyler yapılsın.

Her şehit yakını dernek kurmak isterse ne yapılacak? Bir de dernek tüzükleri önemli. Yanlış anlaşılmalara yer vermek istemiyorum. Ben yapılanı yanlış demiyorum. Muhakkak her şey kanunlara uygundur. Uygun olmasa açılamazdı.

Benim düşüncem bunun bireysel isimde değil de genel bir isimde kurulmasıdır. İnşallah tartışmak ve yazılanlara sert bir dille yanıt vermek yerine çözüm için bir şeyler yapılır diye ümit ediyorum.

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535