• BIST 10471.32
 • Altın 2438.986
 • Dolar 32.5101
 • Euro 35.0303
 • Bartın 22 °C
 • Ankara 19 °C
 • Bolu 16 °C
 • Kastamonu 17 °C
 • Zonguldak 19 °C
 • Karabük 20 °C
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!
 • CHP Belediye Meclisinde Fark Attı!
 • “Bu Sonuç Ekonomik Krizin Faturasıdır”
 • Fırıncıoğlu’na çocuklardan sevgi seli!

Vali Bey bu sorunu da çözmeli

Sercan Engin

26.10.2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Bartın Valiliğine atandığı günden buyana Valimiz Sayın Sinan Güner, mesai saati gözetmeksizin çalışıyor.

Geldiği günden beri hızlı bir çalışma temposu sergileyen Vali Bey, mesai saatlerinin dışında da Bartın’a hizmet yapabilmek için programlarını sürdürüyor.

Her zaman halkla iç içe olan Vali Güner’in ilimizin sorunlarının çözümünde gösterdiği çaba ise takdire şayan…

İlimizin birçok sorunuyla yakından ilgilenen Sayın Güner, sorunların çözümü noktasında da attığı adımlarla herkese büyük güven veriyor.

Duyarlılığı ve çözüm odaklı hizmet anlayışına bir basın mensubu olarak yakından şahit olduğum Vali Beye bu köşeden açık bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Söyleyeceğim 2 konuda küçük hatırlatmalarda bulunup, sokağın talebini iletmeye çalışacağım.

Sayın Valimize hatırlatmak istediğim ilk konu gönüllü destekçisi olduğum Türk Kızılayı Bartın Şubesi ile ilgili...

Kısaca Bartın şubesinin önemli faaliyetlerinden bahsedip konuya değineyim.

Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılay, ilimizde de aynı amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürüyor.

Türk Kızılayı, Bölge Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış
araçları ile ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılıyor.

Ülke genelinde 18 Bölge Kan Merkezi, 67 Kan Bağış Merkezi ve mobil kan bağış araçlarıyla 300’den fazla noktada hizmet veriyor.

İlimizde ki sıkıntı da bununla ilgili. Haftanın 7 günü kan bağışında bulunulabilecek bir kan merkezimiz yok.

Bu merkezin kurulması için Türk Kızılayı Bartın Şubesi Başkanı Sayın Rıza Çakın’ın göreve gelmesiyle birlikte ciddi girişimlerde bulunuldu.

Hatta öyle etkinlikler yapıldı ki…

Bartın’da bir fark yaratıldı denilebilir.

Bartın halkının en büyük isteği olan kan merkezinin kurulması için Türk Kızılayı Genel Merkezi tarafından istenilen tüm şartlar yerine getirildi.

Kan merkezi kurulması için istenen yıllık bağış sayısını tamamlamak için projeler ortaya konuldu. Projeler sayesinde ve Bartın halkının destekleriyle istenilen yıllık kan bağışı sayısı fazlasıyla geçildi.

Sürekli kan bağışı olabilmesi için Üniversite Kızılay Kulübü kuruldu. Yaklaşık 600 gönüllü bu kulüpte görev alıyor.

Yine 3 yıl önce Bartın Gençlik Kolları kuruldu. Çok başarılı projeler ortaya koyuyorlar. 2 yıl önce de Bartın Kadın Kolları kuruldu. Kadın kolları her zaman ihtiyaç sahipleriyle birebir ilgileniyor.

Bu yapılanlar genel merkezin talebi neticesinde kan merkezi kurulması için yapılan büyük emek isteyen çalışmalar…

Şartlar yerine getirilmesine rağmen Genel Merkez tarafından kan merkezinin kurulması için somut bir adım atılmaması hayal kırıklığına neden oluyor.

Şuan ilimizin en büyük ihtiyacı kan merkezidir. 2 yıla kadar 20 bin üniversite öğrencimiz olacak. İlimizin toplam nüfusu 250 bine yaklaşacak.

Köyler, beldeler ve ilçelere hizmet edebilecek bir kan merkezinin kan bağışı sayımızı artıracağı aşikar.

Kan merkezinin kurulması halinde yeni yapılacak olan 400 yataklı devlet hastanesinin alt yapısı da hazırlanmış olur.

Eğer bunu başarabilirsek Bartın’dan hastalarımız kan ihtiyacı doğar korkusuyla diğer illere gitmeyecek. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nden riskli kanama olasılığı olan hastalar başka hastanelere sevk dilmeyecek.

 Kısacası kurulduğu takdirde ilimize büyük faydası olacak bir hizmet…

Bu hizmetin hayata geçirilebilmesi için Sayın Valimize görevin en büyüğü düşüyor. Bartın halkı ve Bartın Kızılay Şubesi üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra yetkililerde…

Bartın halkının kan merkezi talebine kulak verelim. İlimizin birçok sorununu çözen Sayın Valimizin bu konuda desteklerini ve somut adımlar atılmasını bekliyoruz.

***

Bir diğer konuda Bartın Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile ilgili…

Dernek 04.03.2008 tarihinde Şehit aileleri ve Gazilerimizin sosyal dayanışmasını arttırtmak, öğrenim görmekte olan Şehit ve Gazilerimizin çocuklarına maddi ve manevi destek sağlamak amacıyla kurulmuş.

Derneğe şehitlerin birinci dereceden yakınları ile hak malulü gazilerimiz ve muharip gazilerimiz üye olabileceği gibi derneğimize maddi destek sağlayan vatandaşlar da ‘’Fahri Üye’’ olabiliyor.

Dernek tüm şehit ailelerimiz ve gazilerimizin kendileri ve akrabaları ile yakın istişarelerde bulunuyor. Onlara her durumda destek olmaya çalışıyor. Onların sevinçli zamanlarında da hüzünlü zamanlarında da yanlarında olmaya gayret ediyor. Tabii bu faaliyetlerde bulunurken derneğin giderleri oluyor.

Dernek Başkanı Sayın Ekrem Altunok, derneği ayakta tutabilmek için giderleri karşılama adına birçok proje gerçekleştirdi. Takvim projesi, dernek logosunun yer aldığı sticker projesi, fahri üyelik projesi, Masa sümeni projesi, İlkokul öğrencilerine yönelik tiyatro projesi gibi çalışmalardan elde ettiği gelirlerle bugüne kadar ayakta kalabildi.

Kısacası dernek yapılan bağışlarla ayakta duruyor diyebiliriz.

Dernek şuan kendini zor çeviriyor. Dernek başkanı kapı kapı bağış topluyor. Toplanan bağışlar günü kurtarmaktan başka bir şey değil. Bu derneğe kalıcı çözüm lazım. Dernek Başkanını ve dernek gönüllüleri kapı kapı bağış toplamaktan kurtaralım.

Dernek Başkanının esnaf kapısında 10-20 TL ‘lik makbuzlarla para toplamasına kimsenin gönlü razı olmaz diye düşünüyorum. Şimdi bu dediğimi diğer derneklerle kıyaslayanlar olabilir. Diğer derneklerle bu derneğimizin kuruluş amacı ve faaliyet alanı çok farklı…

Bartın olarak Şehit Aileleri ve Gazilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne sahip çıkamıyor muyuz?

Dernek Başkanını şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için bağış toplama mecburiyetinden kurtaralım.

Tabii burada Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’a ve İl Özel İdaresi eski Genel Sekreteri Sayın İbrahim Kayış’a teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Her zaman derneğin yanında oldular. Tüm sıkıntılarda destek oldular. Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın derneğin mevcut yerini derneğe tahsis ederek, çok önemli bir destekte bulundu. Bunun yanında derneğe gelir getirici birçok çalışmada da destek verdi.

Şehit ailelerimizin ve gazilerimizin Bartın’da tek kapısı olan derneğin yaşatılabilmesi, derneğin gelir probleminin kalıcı bir şekilde çözülebilmesi için Vali Sayın Sinan Güner’in desteğine ihtiyacı var. 

Gelin hep birlikte şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin önemli bir kapısı olan bu derneğin ayakta kalmasını sağlayalım.

Derneğimize sabit gelir getirici çalışmalar yapalım. Bu önemli ve anlamlı derneğin yaşaması sizlerin elinde…

 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 5 Mayıs 2013 Ajans Bartın | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0551 120 3535